Американець зібрав найбільшу у світі колекцію картин про Голодомор.

Голодомор

Меморіал пам'яті жертв Голодомору в Києві

Бізнесмен зі Сполучених Штатів Америки зібрав величезну колекцію картин, присвячених Голодомору. Колекціонер має більше ніж чотири сотні тематичних картин, пише “Голос Америки”.

Морґан Вільямз відвідав Україну ще на початку дев’яностих. Почав займатися аграрним бізнесом і водночас вивчати українську історію.

“Більшість мого життя пов’язана з сільським господарством. І так сталося, що я зацікавився темою голоду в різних країнах, і його причин. Дійшов парадоксального висновку, що лише 20% голодоморів спричинені якимись природними катаклізмами. А решта – рукотворні, які організували або уряди, або корумповані політики”, – розповів бізнесмен.

Згодом він дізнався про масове знищення людей в Україні у 1932-33 роках і почав досліджувати, як це сталося, як Сталін заморив голодом мільйони людей, щоб ліквідувати сімейні господарства:

“Це було просто неймовірно. Звичайно, вони намагалися все це приховати. І ховали сімдесят років. Отже, я почав це питання вивчати, шукав фотографії. Але не було жодних світлин, не було ніяких картин, нічого не було”.

Уже в Києві пан Морґан познайомився з іншим американцем – відомим дослідником Голодомору Джеймсом Мейсом. Саме після спілкування з істориком він почав збирати свою колекцію.

“За це могли розстріляти. В радянські часи навіть говорити про це було небезпечно. Я дуже потоваришував із Джеймсом Мейсом. Він займався цією темою для Конгресу США. Якось я побачив у виданій у Гарварді книзі фотографії, які були підписані “голодомор в Україні 1933 року”, – сказав пан Морґан.

Спочатку він не повірив товаришу. За його словами, на фото була не Україна 1933 року, а Росія 1922 року. Мейс розповів, що не було жодних світлин про український голод, тому дослідникам довелося ілюструвати книгу тим, що мали:

“Я запитую – а де можна взяти якісь ілюстрації саме українського Голодомору? Він відповідає: Морґан, ти не розумієш. Їх взагалі немає. За це могли розстріляти. У радянські часи навіть говорити про це було небезпечно, не кажучи вже про якісь картини. Так що шукати було дуже складно. І мені практично так нічого і не вдалося знайти щось написане раніше, ніж 1989 року”.

Американець об’їхав сотні майстерень і виставок, знайомився із художниками. Спочатку знайти картини, присвячені Голодомору, було майже неможливо. Радянська влада наклала повне табу на все, що пов’язане із трагедією.

Згодом доля усміхнулася майбутньому колекціонеру: на одній із виставок пан Морґан познайомився із художницею Вірою Кулебою. У неї було декілька робіт про голод у селі на Полтавщині. Вона не піддалася утискам влади і наполягала на своєму:

“Із нас система готувала художників-ідеологів комунізму, щоб ми прославляли партію. А я не могла, я малювала своїх селянських жінок, своїх бабів. Ще в радянські роки малювала картини про голод. Тільки вони десь у фондах якихось зберігалися”.

Наразі він регулярно організовує виставки зібраних картин і плакатів як в Україні, так і за кордоном. Сподівається показати свою колекцію і в музеї Голодомору. Коли його нарешті збудують.

Новини по темі

Двом людям збираються вручити підозри в справі про пожежу в одеському коледжі.

Поліція встановила двом підозрюваним у справі про пожежу в Одеському коледжу економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу. Їм готуються вручити підозри. Згодом кількість підозрюваних може зрости.

Військові йдуть зі служби, бо не бачать перспектив кар'єрного росту.

Учасників бойових дій на сході України не можуть утримати на службі в армії через те, що вони не розуміють свого кар'єрного росту і перспектив на майбутнє.

1

Facebook оштрафували в Угорщині на 4 млн доларів

Угорське агентство з питань конкуренції оштрафувало Facebook на 4 мільйони доларів.

1

Україна за місяць відбила 11 кібератак – Данілов

Україна за місяць була змушена мати справу з одинадцятьма хакерськими атаками, заявив секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов у розмові з журналістами після її засідання 7 грудня, яку транслював «5 канал».«Постійно атакується...

1

Акція солідарності з Білоруссю відбувається в центрі Києва.

Близько 20 людей вийшли на Майдан Незалежності на знак підтримки білорусів, які протестують сьогодні проти об'єднання з Росією.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie