Говорити про колапс цивілізації майя не можна – вчені.

Дослідники стверджують, що в занепад прийшла політична система, а не суспільство майя.

Майя жили в Центральній Америці і на півострові Юкатан мінімум з 1800 року до нашої ери і процвітали в цьому регіоні. Згідно з численними дослідженнями, цивілізація прийшла в занепад приблизно в 800-1000 роках нашої ери.

Коли ми чуємо «колапс цивілізації майя», ми представляємо руїни, що заросли лісами, і древню цивілізацію, міста якої занепали. Але реальність набагато складніша. Так чому ж стався колапс цивілізації майя і чи можна взагалі говорити про «колапс», запитує видання Live science.

Для початку, варто відзначити, що майя все ще живуть на Землі. «Стався колапс політичної системи майя, а не їхнього суспільства. Про цей факт свідчить те, що в Центральній Америці живе більше семи мільйонів майя», - заявила антрополог і фахівець з середньовіччя Ліза Луцеро з Університету Іллінойсу.

У стародавніх майя не було центрального лідера, на зразок імператора в Стародавньому Римі, вони не були об'єднані в єдину державу. Замість цього цивілізація майя складалася з безлічі дрібних держав, кожна з яких формувалася навколо міста. Хоча такі міста-держави мали схожу культуру і релігію, у них були локальні лідери, одні більш могутні, ніж інші. Не було єдиного колапсу цивілізації, але міста росли і руйнувалися в різний час.

Наприклад, в той час як райони південної Мезоамерики, такі як Тікаль на території нинішньої Гватемали, скоротилися в VIII і IX століттях через екологічні проблеми і політичні заворушення, населення збільшилося у інших областях, таких як Чичен-Іца, на території нинішньої Мексики.

«Колапс - це не той термін, який слід застосовувати до майя, яких не слід розглядати як єдине ціле. Регіон майя був дуже великим, з різним політичним устроєм і обстановкою, тут говорили на різних мовах», - каже професор антропології в Університеті Олбані Мерилін Месон.

Коли місто Чичен-Іца занепало, в основному через тривалу посуху ХІ століття, інше місто, Маяпан на півострові Юкатан, почало процвітати. До моменту прибуття європейців Маяпан занепало, в першу чергу, через військовий конфлікт, але інше поселення, під назвою Тихо, прийшло в розквіт.

У занепаді міст майя, як правило, звинувачують комбінацію політичних та екологічних проблем. Так, в 800 і 930 роках в Мезоамериці сталася серія масштабних посух. Падіння рівня води було пов'язано з неврожаями, а королі майя втрачали свою владу, оскільки часто вони утримували народ саме доступом до джерел води в посушливі періоди.

Ще одним джерелом проблем для королів було те, що їхня влада була пов'язана з божествами. Проблеми з посухою приводили до втрати довіри до правителів, а, отже, і до божеств, оскільки правителі було тісно пов'язані з ними. В результаті виникали масові заворушення, які припиняли за допомогою військової сили.

Але «колапс» міст в одному регіоні був періодом розквіту в іншому. Так, регіон Кочуа процвітав в 800-930 роках, коли більша частина півдня стала безлюдною через посуху і політичні конфлікти. Але і цей регіон в кінцевому підсумку прийшов в занепад, причини чого поки неясні.

Після того, як остання держава майя була завойована конкістадорами в 1697 році, вони продовжили жити, періодично безуспішно піднімаючи повстання. За словами Гая Міддлтона з Університету Ньюкасла, майя досі не вистачає адекватного політичного представництва в країнах, де вони живуть.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені виявили парк у центрі поселення древніх майя

Раніше вчені з Університету Цинциннаті з'ясували, чому жителі покинули стародавнє місто майя Тікаль . За їхніми словами, розташування міста було не дуже вдалим з точки зору водопостачання, тому його мешканці покладалися тільки на дощову воду.

Підготував/ла : Фаина Ваулина

Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Новини по темі

Toyota вперше з 2006 року випустила нове покоління пікапа Tundra.

Північноамериканський підрозділ Toyota представив нове покоління повнорозмірного пікапа Tundra, який отримає гібридну систему i-Force Max на 443 к.с. Зміна поколінь і нові мотори повинні дозволити пікапу впевненіше конкурувати зі свіжими Ford F-15...

UA.NEWS

Українська платформа GitLab подала заявку на IPO в США.

Українська платформа для розробників GitLab планує провести первинне розміщення на біржі Nasdaq. Платформа для розробників GitLab подала заявку на проведення IPO на біржі Nasdaq, повідомляє CNBC. Компанія буде торгуватися під тікером GTLB, дата ви...

UA.NEWS

Машина кота Леопольда: знайдено унікальний саморобний спорткар на агрегатах «Запорожця» і ВАЗ-2108.

Унікальний саморобний автомобіль KVS було знайдено на звалищі. По дизайну цей двомісний спорткар разюче нагадує машину кота Леопольда з відомого мультфільму часів СРСР. Про це повідомляється на YouTube-каналі AcademeG. На одному зі звалищ Санкт-Пе...

UA.NEWS

«Марш Рівності» -2021 в Києві. Невелика провокація і багато поліції: як все відбувалося

«Марш Рівності» -2021 в Києві. Невелика провокація і багато поліції: як все відбувалося

Вимагали рівноправності і посилення відповідальності за утиски сексменшин. "Марш рівності" у Києві зібрав до 7 тисяч учасників. Цю кількість повідомили організатори. Паралельно свою акцію провели й противники Маршу. Їх розділяли більше двох тисяч ...

8

Реформа Зеленського тримає в страху суддівську мафію, Правосуддя по.

Реформа Зеленського тримає в страху суддівську мафію, Правосуддя по.

Рада суддів України спробувала заблокувати судову реформу. Вона не призначила своїх представників до Етичної ради та почала відверто шантажувати владу. Читати на сайті:

5 111

Кращі за Стенфорд і Кембридж: українські студенти-фізики вибороли бронзу на Міжнародній олімпіаді.

Кращі за Стенфорд і Кембридж: українські студенти-фізики вибороли бронзу на Міжнародній олімпіаді.

Обійшли за результатами американську Лігу Плюща, Стенфорд, Кембридж та чимало інших. П'ятеро українських студентів-фізиків вибороли бронзу на міжнародній олімпіаді з теоретичної фізики. За одну добу вони розв'язали шість надскладних задач. З юними...

6 16

Колекція з 60 000 вінтажних коробок. Історія жительки Бельгії про незвичайне хобі

Колекція з 60 000 вінтажних коробок. Історія жительки Бельгії про незвичайне хобі

60 тисяч бляшанок має у колекції жителька Бельгії. Це коробки з-під солодощів, кави, а також різних неїстівних продуктів. Жінці-колекціонерці - 80 років. І вона - рекордсменка книги Гіннеса. Де зберігається унікальна колекція і чи збільшуватиметьс...

4 32

Можуть позаздрити найкращі музеї світу. Виставка унікальних скіфських скарбів на Запоріжжі

Можуть позаздрити найкращі музеї світу. Виставка унікальних скіфських скарбів на Запоріжжі

Скіфський меч – акінак у золотому окладі, а ще прикраси та предмети побуту. У краєзнавчому музеї Кам’янки-Дніпровської на Запоріжжі відкрили унікальну експозицію. Усі речі представлені на виставці належали племенам, які заселяли південь України по...

8 88

Топ сексуальних політиків, янголятко Аваков, ТікТокер Поплавський - Антон Сененко – гість Легко-шоу.

Топ сексуальних політиків, янголятко Аваков, ТікТокер Поплавський - Антон Сененко – гість Легко-шоу.

Друзі та подруги, вітаємо вас на восьмому випуску “Легко-шоу”! Сьогодні легко й весело говоримо про те, як Арсен Аваков розважається в Інстаграмі, чи розрізняє Михайло Поплавський факультет і факультатив та навіщо йому ТікТок, а ще – про вкрай ори...

2 47