Перехід українського IT-ринку до запуску продуктових рішень і інновацій.

Як світовий венчурний капітал інвестує в Україну

У червні іспанська компанія Glovo відкрила свій R&D офіс у Києві. Він став третім у структурі бізнесу після Барселони і Варшави. Сервіс доставки працює в 900 містах у 22 країнах у Європі, Центральній Азії та Африці. Українські розробники докладають до цього свої руки.

Український ринок інновацій резонно вважається частиною глобального. Причина цього — залучення наших фахівців у розробку систем і рішень для замовників по усьому світу. Про роль українського венчурного капіталу в розвитку компаній світового рівня наразі говорять мало, але це справа часу.

Ринок венчурного капіталу спрощено складається з: власників грошей (інвесторів), інвестиційних фондів і консультантів (тих, хто пропонує інвесторам оптимальні рішення для вкладення грошей) і інноваційних компаній, яким інвестиції потрібні для розвитку їхнього бізнесу.

Розповідаючи про інновації та венчур, песимісти фокусують увагу на провальних проєктах, неодмінно згадуючи Елізабет Холмс, яка створила видатний за своїм шахрайством біотехнологічний стартап Theranos . Майно фундаторки 2014 року оцінювалося в 4,5 млрд дол., її називали Стівом Джобсом у спідниці, однак 2018-го Холмс одержала обвинувачення в масовому шахрайстві від Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC). З'ясувалося, що «стартап століття» виявився пустушкою без реального продукту.

Оптимісти наводять приклад Apple і Google, які виросли з «гаражних» стартапів (завдяки венчурним інвестиціям) у техногігантів. Істина, природно, знаходиться між оптимістичною і песимістичною крайнощами та має під собою раціональний базис, який складається з інтуїції інвестора, а також фінансової, математичної, соціологічної й економічної експертиз фахівців із венчурного фонду.

У поточній українській реальності про інвестиції прийнято говорити в традиційному значенні. От, кажуть, прийдуть зарубіжні гроші, увіллються в нашу економіку, і ми одержимо неминучий результат. У теорії так і є: зарубіжні інвестиції справді сприятливо впливають на макроекономічні показники держави, адже на залучені кошти відкриваються нові підприємства та створюються робочі місця.

Із погляду мультиплікативного ефекту, будь-які гроші у вільному ринку сприяють поліпшенню життя громадян. Якщо на кошти інвестора відкрили новий завод, то на ньому генеруються робочі місця, а працівники платять податки із зарплати, витрачають її в магазинах, аптеках, закладах громадського харчування тощо. Завод наймає постачальників і підрядників, платить податки до місцевого бюджету. Мультиплікативно користь від інвестицій поширюється за межі заводу.

Венчурні інвестиції працюють в аналогічний спосіб. Від традиційних вкладень їх відрізняє орієнтація на інноваційний бізнес . Тому що інновація — це, в принципі, концентрат еволюції людини. На початку XX століття інноваціями вважали автомобілі, в його середині — комп'ютери й комп'ютерні мережі, наприкінці — Інтернет із загальним доступом. У XXI столітті інновації базуються на розв’язанні прикладних проблем людини. Навіть космічні технології Ілона Маска вирішують прикладні проблеми доставки величезних вантажів, виведення супутників на орбіту та, наприклад, доступного Інтернету по всьому світові через Starlink.

Зрозумілі інновації — це швидка доставка товарів і їжі, мікромобільність (оренда самокатів), контроль свого здоров'я з допомогою гаджетів і застосунків, оптимізація ресурсів для банків і страхових компаній, а також їхніх клієнтів (перенесення рутинних функцій із офлайн-відділень у мобільні застосунки), платформи для комунікацій між продавцями й покупцями, аналіз великих даних для оптимізації трудових ресурсів тощо.

Літаючих автомобілів масово поки що немає, але майбутнє вже давно настало. 15–20 років тому ми слабко уявляли, що більшість повсякденних функцій можна виконувати суто в межах кишенькового комп'ютера (смартфона) із цілодобовим і копійчаним доступом до Інтернету. Такі думки здавалися нам реальністю тільки в результаті тривалого перегляду візуалізації в додатку WinАmp.

Тепер (за даними дослідження Soul Partners, «Baker Tilly Україна» і Aequo) лише частка e-commerce становить 2,6% ВВП України й 2020 року досягла 4 млрд дол. Ринок інновацій поки що складно оцінити в грошах, але сектор IТ-розробки нині добряче перегрітий, і знайти висококласних фахівців стає дедалі складніше. Попит на них перевищує пропозицію.

В Україні ринок венчурного капіталу відбувся як глобальний гравець. Наприклад, українські інвестори вкладають кошти в глобальні інноваційні компанії Glovo, Deliveroo, Wefox, Owlet, Sennder і десятки інших. Тобто інвестують і в українські стартапи, але я детально зупинюся на мультиплікативному ефекті від участі українців у капіталі європейських і американських компаній.

Вище я згадав Glovo як приклад українських інвестицій в іноземну інноваційну компанію, яка мультиплікативно повертає їх в Україну. Пояснюю свою позицію.

Гроші українських інвесторів (нарівні із зарубіжними) з'явилися в розпорядженні компанії починаючи з раунду B фінансування (у цьому раунді стартап просить інвестиції на масштабування свого бізнесу). Невдовзі після закриття раунду, 2018 року, Glovo запустився в Україні, а 2021-го відкрив R&D центр (для розробників систем і додатків) у Києві, куди в результаті наймуть близько ста фахівців.

Нині на платформі Glovo в Україні зареєстровано понад п’ять тисяч кур'єрів, а в операційному офісі працюють більш як 149 співробітників. Україна є центром експансії Glovo у Східній Європі й Центральній Азії. Київська команда управляє запусками операційної діяльності в Казахстані, Білорусі й Киргизстані.

Мультиплікативна вигода для України зрозуміла. Співробітники операційного офісу, R&D і кур'єри одержують ринковий дохід, який витрачають у межах України на широкий спектр своїх потреб: від проїзду в громадському транспорті до виплати автокредитів і іпотеки. Гроші працюють в економіці, відображаються в податках.

Хороший знак надійшов від компанії Apple, яка неспішно, але впевнено відкриває офіс в Україні. Техногігант дає сигнал інноваційному ринку про можливість працювати в нашій країні, про її привабливість для зарубіжних компаній, зокрема молодих. Разом із прикладом Glovo це дає підстави вважати про поступовий перехід нашого IТ-ринку зі статусу «країни аутсорсу» у статус «здорового ринку для запуску продуктових рішень і інновацій».

Звичайно, політика держави має бути відповідною. Тут доречно говорити про захист прав інвесторів, про коректну роботу судової системи тощо. Але це вже зовсім інша історія.

А поки що випромінюємо стриманий оптимізм.

Усі статті Макса Філіппова читайте тут .

Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Новини по темі

В Мінекології розповіли, коли запрацює Український кліматичний фонд.

Український кліматичний фонд, який наразі розробляє Мінекології, може розпочати роботу на початку 2023 року. Про це заявив міністр захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України Роман Абрамовський у коментарі порталу Green Deal. «В...

UA.NEWS

«Газпром» відновив закачування газу до європейських сховищ.

Російський «Газпром» наростив темпи закачування природного газу до сховищ у Північно-Західній Європі. Запаси газу по Європі сягнули 73,48% – на 15,38% менше, ніж середній показник за 5 років. За добу 25 вересня обсяги закачування газу зросли...

UA.NEWS

Опитування показало, яким українці бачать ідеальний ринок землі.

За даними соцопитування Центру Разумкова і фонду «Демократичні ініціативи», лише 5% українців вважають, що земля повинна бути у вільному продажу, без будь-яких обмежень. Більше третини (37%) респондентів заявили, що земля не може бути об’єктом куп...

UA.NEWS

В Goldman Sachs оприлюднили новий прогноз щодо цін на нафту Brent.

Аналітики Goldman Sachs підвищили прогноз за цінами на нафту Brent. Ціни на нафту в понеділок піднялися 5 день поспіль, а ціни на Brent коливаються близько 80 доларів на тлі проблем з пропозицією. Про це повідомляє Reuters. Нафта марки Brent подор...

UA.NEWS

Профільна комісія перегляне спецмита на імпорт провідникової продукції.

Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі 23 вересня почала перегляд свого рішення від 23 квітня про введення 23,5% спецмита на імпортну провідникову продукцію, яке повинно вступити в силу в середині жовтня. Проведення перегляду доручили Мінеконом...

UA.NEWS

Постачальники газу підвищили тарифи на жовтень: на скільки зростуть ціни.

Газопостачальні компанії України оприлюднили місячні тарифи на газ для населення. У жовтні ціни різко зросли, проте річні тарифні плани не змінилися і залишаються значно вигіднішими. Як повідомляє «РБК-Україна», місячні ціни, які компанії пропоную...

UA.NEWS

Хто стане новим канцлером ФРН замість Анґели Меркель? DW Ukrainian.

Хто стане новим канцлером ФРН замість Анґели Меркель? DW Ukrainian.

Попередні результати виборів у Німеччині. Хто стане наступником Анґели Меркель? Якою буде нова коаліція у Бундестазі? І які це матиме наслідки для України? Пряме включення з Берліна. ------ Підписатися в один клік на #DWУкраїнською: Читайте новини...

3 27

За стандартами НАТО: на Львівщині тривають українсько-американські військові навчання.

За стандартами НАТО: на Львівщині тривають українсько-американські військові навчання.

Місто захопили терористи. Визволяють його українські військові спільно з підрозділами дружніх країн – Румунії, Польщі, Болгарії та Литви. Усе це легенда міжнародних військових навчань Rapid Trident – 2021. Читати на сайті:

1 1

Партія Меркель ХДС програла вибори

Партія Меркель ХДС програла вибори

На виборах до німецького парламенту перемогли соціал-демократи (СДП). Партія Меркель (ХДС) за головування Арміна Лашета отримала найгірший результат в історії. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 ...

Про головне за 10:00: Результати виборів у Німеччині.

Про головне за 10:00: Результати виборів у Німеччині.

За результатом перших підрахунків Соціал-демократична партія здобула перемогу на парламентських виборах у Німеччині – понад чверть голосів виборців. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Tel...

«Хочемо загоїти рани». Усик повернувся в Україну

«Хочемо загоїти рани». Усик повернувся в Україну

Український боксер Олександр Усик 27 вересня повернувся до Києва після перемоги над британцем Ентоні Джошуа у надважкій вазі. Усик переміг Джошуа за очками та відібрав у нього пояси чемпіона за версіями WBA, WBO, IBF та IBO. Бій, який Усик назвав ...

2

«Доступний театр». Як у Києві адаптували вистави для незрячих

«Доступний театр». Як у Києві адаптували вистави для незрячих

Театр без бар'єрів. У Києві роблять вистави для незрячих. На експеримент наважилися три театри — це на Печерську, Молодий і Дитячий опери й балету. У кожного в арсеналі по дві вистави. Люди з вадами зору можуть відчути атмосферу та інші тонкощі сп...