10 потреб, які роблять вас уразливими слабаком

АСН
10 потреб, які роблять вас уразливими слабаком

10 потреб, які роблять вас уразливими слабаком

Психолог Карен Хорні стала однією з центральних фігур американського неофрейдизму, вивчаючи вплив тривоги на формування особистості. У 1942 році вона видає серйозну працю під назвою «Самоаналіз», у якій перераховує десять несвідомих невротичних спонукань, що перешкоджають розвитку людини. З її слів, ці потреби здатні позбавити нас свободи вибору, налаштувати вороже щодо світу, пробуджуючи патологічні прагнення. Що це за прагнення?

1. Жага влади Виражається у нав'язливому прагненні контролювати все і всіх, коли людина хоче здобути владу над умами інших людей, підкорити їх своїй системі цінностей, нав'язати своє розуміння «блага». Досить часто люди з таким неврозом ставлять силу понад усе, міряють досягнення полем свого впливу і авторитету. Індивідуальність та унікальність особистості ними заперечується.

2. Пошук схвалення Люди з цим типом неврозу залежні від думки оточуючих, бояться бути собою, висловлювати свої справжні думки і почуття. Часто хочуть всім подобатися, тому лізуть зі шкіри, щоб догодити дитині і дорослому, друга і ворога. А ще наполягають на безконфліктної атмосфері спілкування, готові жертвувати своїми інтересами, тільки б не нарватися на невдоволення з боку.

3. Завищені амбіції Виявляються в бажанні бути кращим, перевершувати оточуючих за всіма параметрами - у спорті, сексі, на роботі, за красою. Такі персонажі не можуть жити без постійних досягнень, честолюбних планів і відчуття переваги над «сірою масою». До нестями бояться програти, опинитися на других ролях. Їхня самооцінка вкрай нестійка.

4. Прагнення до досконалості Невроз цього характеру зазвичай підстьобує людей прагнути до ідеалу, демонструвати присутнім свою невразливість. Такі люди зациклені на ідеальних параметрах, бояться зробити помилку, напоротися на критику, оголити свої слабкі сторони. Це вбиває їх зсередини, змушує жити в постійному страху.

5. Потреба в партнері-батьку Люди цього типу вважають, що партнер повинен замінити їм «матусю»: взяти на себе найважчі зобов'язання у відносинах, вирішити їхні проблеми, дбати, надихати і плекати. Вони інфантильні, їм важко контролювати своє життя, ставити цілі, нести відповідальність. А ще вони не виносять самотності. Любов розглядають як таблетку від болю і чарівну мікстуру від усіх проблем.

6. Націленість на експлуатацію

Спілкування з людьми для таких невротиків - спосіб досягти якихось вигод у сексуальному, фінансовому або емоційному плані. Одні дають їм ідеї, інші задовольняють тварини потреби, треті надають емоційну підтримку, четверті - ходячі гаманці, з яких можна що-небудь здоїти. Парадоксально, але самі вони найбільше бояться бути використаними.

7. Боротьба за незалежність Сама по собі ідея свободи хороша, але коли людина потрапляє від неї в залежність - це вже патологія. Невроз такого роду змушує боятися близькості в будь-якій формі, щоб, не дай бог, ні до кого не прив'язатися, не бути цим кимось обмеженим. Такі люди обожнюють підкреслювати свою самодостатність і ненавидять пов'язувати себе почуттям обов'язку. Або свобода, або кохання, середнього не дано. Їм ніхто не потрібен!

8. Звичка задовольнятися малим Люди з цією невротичною потребою воліють жити на других ролях, вихваляють скромність і економію у всьому, бояться вийти за рамки, реалізувати свої справжні бажання. Схожі на «сірих мишок», які самі визначили для себе нішу, вирішивши не виділятися, нікуди не потикатися і ні в чому не конкурувати. Матеріальні блага, великі досягнення, затребуваність у суспільстві - все це не про них. Залиште «маленьку людину» у спокої і проходьте повз.

9. Нарцисизм Повна протилежність вищеописаного типу - мають роздуте уявлення про себе, обожнюють захоплення в очах натовпу. Часто не відповідають образу, який так старанно малюють. Люблять приписати собі відсутні якості, досягнення і нагороди. Самооцінка завищена, щоб уникнути осуду.

10. Потреба у визнанні Гарний настрій таких невротиків продиктований високим становищем у суспільстві. Люблять бути в епіцентрі подій, щоб оточуючі захоплювалися ними, заздрили і неприкрито лестили. Часто скуповують предмети розкоші, визначають цінність речей їхньою престижністю, почуття оцінюють відповідно до «стандартів». Є високооплачувана робота, крута машина, брендовий одяг? Значить, будуть любити.

На жаль, чим сильніше людина прив'язана до своїх потреб, тим легше нею керувати, тим нещасливішою вона себе почуває. А ви змогли розгледіти своє слабке місце?