У довгостроковій перспективі відключення від SWIFT може обійтися економіці РФ приблизно в 5% від загального обороту експорту й імпорту – політолог Залмаєв

Гордон 2
У довгостроковій перспективі відключення від SWIFT може обійтися економіці РФ приблизно в 5% від загального обороту експорту й імпорту – політолог Залмаєв

Якщо Росію відключать від платіжної системи SWIFT, у довгостроковій перспективі країна втратить приблизно 5% від загального обороту експорту й імпорту, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" американський політолог, директор міжнародної некомерційної організації "Євразійська демократична ініціатива" Пітер Залмаєв.

"Відключення від SWIFT – так звана ядерна опція, інструмент тиску, до якого вдаються в останню чергу. Розмови ведуть ще з моменту анексії Криму. Самі росіяни натякають, що це – дуже небезпечний крок. У довгостроковій перспективі відключення від SWIFT може обійтися економіці РФ приблизно в 5% від загального обороту експорту й імпорту. Кусається, звичайно, але не критично. Якщо говорити про короткострокову перспективу, варто звернути увагу на досвід Ірану – відключення від SWIFT під час правління президента Махмуда Ахмадінежада вжалило економіку країни, викликавши перебої в імпорті. Цей захід можна порівняти із секторальними санкціями проти РФ, які привели до політики "імпортозаміщення", – зазначив політолог.

На його думку, президент США Дональд Трамп не хоче псувати стосунки з російським президентом Володимиром Путіним, тому найближчим часом відключення Росії від SWIFT навряд чи відбудеться.

"На мою думку, розраховувати на відключення РФ від SWIFT найближчим часом не варто. Трамп поки не готовий до нових санкцій. Він хоче підтримувати робочі стосунки з Путіним. Виникає питання про стратегію Білого дому щодо РФ. У зв'язку з дисонансом меседжів із Вашингтона взагалі складно говорити про якийсь єдиний підхід до путінської Росії. Наприклад, не так давно американський президент обіцяв, що Москва заплатить високу ціну за заохочення хіматаки в Сирії. Але незрозуміло, про що конкретно він говорив. Російських військових об'єктів не зачепили. Можливо, ішлося не про авіаудар, а про щось інше. Але це "щось інше" так і не настало", – підкреслив Залмаєв.

За даними джерел російського видання РБК, у Кремлі припускають, що США за допомогою нових санкцій відключать РФ від SWIFT.

Планувати дії на випадок реалізації такого сценарію російська влада почала ще до оприлюднення в січні "кремлівської доповіді", уточнили співрозмовники видання.

Постпред США в ООН Ніккі Гейлі заявляла, що американське міністерство фінансів 16 квітня оголосить про нові санкції проти РФ і Ірану у зв'язку з підтримкою сирійської влади. Однак про нові обмеження так і не було оголошено.

За даними The Washington Post, увечері 15 квітня президент США Дональд Трамп вирішив відкласти введення нових обмежувальних заходів. Глава Білого дому нібито пояснив радникам із національної безпеки, що недостатньо вивчив черговий санкційний пакет.

Система SWIFT дає можливість банкам і компаніям обмінюватись фінансовими повідомленнями в усьому світі. Для розрахунків усередині Росії існують інші способи роботи, проте міжнародні транзакції без SWIFT неможливі.

За даними російського Порталу зовнішньоекономічної інформації, у 2017 році зовнішньоторговий обіг РФ склав $584 млрд. Експорт товарів – $357,1 млрд, а імпорт – $226,9 млрд.