Звільнення президентом суддів КСУ - прецедент, який загрожує всій судовій системі – експерт.

Підміна системних рішень, рекомендованих президенту національними експертами і світовою спільнотою, простими, але неконституційними варіантами, швидше за все, буде мати тривалі негативні наслідки.

Протиправні і руйнівні рішення Конституційного суду України (КСУ) - ще один наслідок відсутності судової реформи. Про небезпеку нереформованого КСУ експерти попереджали Зеленського ще до президентських виборів, пише в статті для ZN.UA Михайло Жернаков .

"Тоді майбутній президент пообіцяв забезпечити незалежність Конституційного суду і відсутність політичного впливу на відбір його суддів. Але і тут, на жаль, все закінчилося переважно обіцянками", - нагадує автор.

За його словами, тривожні дзвіночки стали надходити з КСУ ще на початку президентського терміну Зеленського, коли на порядку денному стояло питання про дострокові парламентські вибори. Однак значна проблема виникла восени 2020 року, коли суд завдав серйозного удару по антикорупційній інфраструктурі.

"Після пропозиції «одним махом» звільнити всіх суддів КСУ, яке критично оцінили експерти і відмовилися підтримати народні обранці, президент таки звернувся до Венеціанської комісії (ВК) з проханням порекомендувати шляхи вирішення кризи. У висновку, безпрецедентно швидко представленому Венеціанською комісією на запит української сторони, експерти зазначають, що причиною політичної залежності суддів КСУ є політизована процедура їх призначення, тому рекомендують ввести справжній конкурс в цей суд, як того вимагає українська Конституція", - пише Жернаков.

У складі конкурсної комісії, за рекомендацією ВК, повинні бути авторитетні міжнародні та громадські експерти. Також «Венеціанка» рекомендує заповнювати вакансії суддів КСУ лише після запровадження цього конкурсу. У лютому представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив, що «немає підстав говорити про кризу в КСУ», а трохи пізніше парламент призначив суддею Конституційного суду Віктора Кічуна - протеже Федора Веніславського, заради якого і був влаштований так званий конкурс в стінах Верховної Ради.

"Нещодавно Венеціанська комісія надала висновок по іншому законопроекту про КСУ - «Про конституційну процедуру». Там вона повторно звернула увагу української влади на те, що документ не містить головного - пропозиції по процедурі справжнього конкурсного відбору суддів, після введення якої можна заповнювати вакансії, - уточнює експерт. - Відразу після другого висновку Венеціанської комісії президент своїм указом скасовує укази про призначення суддями Конституційного суду Олександра Тупицького і Олександра Касмініна, що служить причиною чергової хвилі обурення в експертному співтоваристві".

За оцінками фахівців, указ президента неконституційний, бо гарант фактично намагається звільнити з посади суддів КСУ, хоча таких повноважень згідно з Конституцією у нього немає. І хоча з руйнівними наслідками правління Януковича і його людей в судах боротися необхідно, такі рішення можуть лише поглибити кризу, яка почалася з порушення Конституції самим Конституційним судом, а наступними кроками президента, на думку автора статті, можуть стати не тільки призначення без конкурсу нових лояльних суддів КСУ, які не матимуть достатньої легітимності, але і «зняття» і заміна в ручному режимі будь-якого судді в Україні, адже всіх їх формально призначає президент.

Читайте також: Тупицький бореться за владу в КС і вимагає доповідати про погрози суддям – документ

Нагадаємо, 27 березня Президент України Володимир Зеленський скасував указ експрезидента Віктора Януковича від 14 травня 2014 року. Йдеться про призначення Олександра Тупицького суддею Конституційного суду. Ще одне таке рішення стосується іншого судді КСУ Олександра Касмініна.

Згодом представник президента в КСУ Федір Веніславський зауважив, що рішення Зеленського є законним і базується, очевидно, на протиправних діях Тупицького, легалізуючих анексію Криму в 2014 році.

Тупицький рішення Зеленського назвав незаконним і заявив, що оскаржуватиме указ президента у Верховному суді. За його словами, Конституцією і законом про КСУ прямо визначено, що рішення про звільнення судді КСУ приймає тільки Конституційний суд на спеціальному пленарному засіданні. Також він вважає, що Зеленського «в правовому сенсі неправильно консультують».

Про те, як вийти із замкнутого кола необгрунтованих вироків і масових протестів і чому корумпована судова система в Україні стала могутньою зброєю в руках держави-агресора, читайте в статті Михайла Жернакова "Страшний суд президента Зеленського: два роки обіцянок і ніякого прогресу".

Підготував/ла : Елизавета Чижик

Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Новини по темі
Рахунковій палаті хочуть дозволити здійснювати фінперевірки Фонду соцстрахування.

Рахунковій палаті хочуть дозволити здійснювати фінперевірки Фонду соцстрахування.

Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт, який дозволить забезпечити належний фінконтроль та аудит за використанням коштів фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Дзеркало Тижня

Безугла - опозиції: Станьте членами ТСК Ради, а не розхитуйте її ззовні.

Безугла - опозиції: Станьте членами ТСК Ради, а не розхитуйте її ззовні.

Депутати від опозиційних фракцій можуть увійти до складу Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування можливих протиправних дій представників органів держвлади та інших осіб проти суверенітету України, яка нині розглядає справу...

Цензор.НЕТ

Брифінг з нагоди відкриття соціальної виставки «Життя на папері» 21.

Брифінг з нагоди відкриття соціальної виставки «Життя на папері» 21.

Брифінг з нагоди відкриття соціальної виставки «Життя на папері», присвяченої проблемам онкохворих пацієнтів. Учасники брифінгу: народні депутати України Оксана Дмитрієва, Валерій Зуб, Сергій Тарута, в.о. директора Національного інституту раку Анд...

Порошенко викрив брехню  «слуг народу»

Порошенко викрив брехню «слуг народу»

Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️

3 11

Брифінг 21.09.2021 Софія Федина, Ахтем Чийгоз

Брифінг 21.09.2021 Софія Федина, Ахтем Чийгоз

Брифінг народних депутатів України Софії Федини та Ахтема Чийгоза

Брифінг 21.09.2021 Сергій Соболєв

Брифінг 21.09.2021 Сергій Соболєв

Брифінг народного депутата України Сергія Соболєва

Брифінг 21.09.2021 Олександр Колтунович, Михайло Макаренко

Брифінг 21.09.2021 Олександр Колтунович, Михайло Макаренко

Брифінг народних депутатів України Олександра Колтуновича та Михайла Макаренка.

Де в Україні вирощують устриць та створюють до них вино.

Де в Україні вирощують устриць та створюють до них вино.

Устриць, традиційно, асоціюють з Францією, однак їх цілком можна пов'язувати із Україною. До 20 століття українські узбережжя були найбільшими експортерами молюсків – 13 мільйонів штук щороку відправляли на кухні Амстердама, Стокгольма та Парижа. ...