Газовий переворот. Чому не варто радіти зниженим тарифам?

Влада маніпулює цінами задля інтересів народу чи «Нафтогазу»

Щойно після хвилі протестів по всій Україні уряд обмежив ціну газу для населення, як на нього відразу ж обрушилася лавина критики. І лунає вона не лише з боку учасників газового ринку, які в розпал сезону опинились під жорстким державним регулюванням. Незадоволені рішеннями української влади і західні партнери. Енергетичне Співтовариство вкрай здивоване різкою відмовою від ринкових правил, які з великими зусиллями запроваджував Київ.

«Рішення уряду щодо регулювання цін на газ відкине ринок на кілька років назад», – робить висновок голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан.

Повернення до державного регулювання цін «дискредитує ринок газу, знищуючи конкуренцію на ньому і даючи можливість для появи монопольної змови. Це спричинить необґрунтоване зростання цін, конфлікт із міжнародними партнерами», – запевняють у спільному документі, підписаному аналітичними організаціями: Економічною експертною платформою, Асоціацією енергоефективних міст України, центром DiXi Grouр, Громадянською мережею ОПОРА, Центром економічної стратегії та Інститутом соціально-економічної трансформації.

Але головним акордом у цій зливі критики прозвучала заява голови Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янеза Копача. 20 січня під час дискусії Energy Club єврочиновник зазначив: «Повернення державного регулювання цін на газ є істотним кроком назад і може загрожувати існуванню ринку газу. Я можу зрозуміти занепокоєння уряду через зростання цін на газ. Якщо цей захід триватиме лише до кінця березня, усе буде нормально. Але якщо це триватиме довше, це поставить ринок газу під загрозу».

Копач також дав добру пораду на майбутнє: «Ефективним був би захід, відповідно до якого частину газу українського видобутку – державної компанії «Укргазвидобування» – продавали б на біржі іншим учасникам ринку. При цьому не йдеться про те, щоб одразу продавати весь обсяг. Для початку це може бути 25-30% видобутку». Подібні рекомендації Енергетичне Співтовариство давало й попереднім урядам, але їх ігнорували, що й призвело до катастрофічного росту цін на газ для населення та, власне, й для промисловості також.

Чи варто ціну газу для українців прив ` язувати до европейських ринків ?

Важлива деталь: загальна критика спрямована проти намагань уряду тимчасово зупинити галопуюче зростання ціни газу для населення. При цьому жоден з експертів чи учасників ринку не спромігся назвати істинну причину цінових стрибків в Україні.

Про що мова?

Ще на початку опалювального сезону Енергетичне Співтовариство застерігало про «загрозу повернути назад досягнутий прогрес» в лібералізації газового ринку України. Тоді ж європейські партнери чітко назвали головну проблему – прив`язка ціни газу для населення до котирувань на европейському газовому хабі TTF (Амстердам). Не потрібно нагадувати, що зарплати в европейських країнах в рази більші, ніж в Україні. У нас проблему не вирішують навіть субсидії: через велику кількість обмежень, їх отримує лише незначна частина тих, хто їх справді потребує.

«Главком» писав про те, що Секретаріат Енергетичного Співтовариства в своєму звіті однозначно дав зрозуміти: ціна газу в Україні впаде, якщо обмежити монополізм «Нафтогазу України». «Ця компанія блокує розвиток конкуренції і ліквідності ринку, що насправді б, знизило ціни на газ в Україні, без прив’язок до хабів в ЄС», – головний висновок європейців ( посилання на документ тут ). Фактично Енергоспівтовариство звинуватило «Нафтогаз» у проблемах на газовому ринку. НАК має монопольне право на реалізацію газу, видобутого в Україні, а можливість інших учасників ринку купувати паливо українського видобутку на біржі заблокована.


Ціна газу в Україні впаде, якщо обмежити монополізм «Нафтогазу України» (фото з відкритих джерел)

Ціна газу в Україні впаде, якщо обмежити монополізм «Нафтогазу України» (фото з відкритих джерел)


Секретаріат Енергетичного Співтовариства нагадав й про те, що «багато років тому радив українському уряду дотримуватися інших підходів саме для того, щоб уникнути… спотвореної конкуренції і монополізації ринку». Проте поради ігноруються й досі, тому дочірні компанії «Нафтогазу» – «Укргазвидобування» та «Чорноморнафтогаз» – позбавлені права виходу на вільний ринок, вони змушені передавати видобутий ресурс виключно своїй материнській компанії «Нафтогаз України» за цінами, значно нижчими за ті, що складаються в ході торгів на Українській енергетичній біржі (УЕБ).


Споживачам варто пам’ятати: обмеження ціни газу триватиме лише два місяці, до 31 березня (фото: facebook/dniepropetrovskgaz)

Споживачам варто пам’ятати: обмеження ціни газу триватиме лише два місяці, до 31 березня (фото: facebook/dniepropetrovskgaz)


Що робити, аби ціни впали?

Секретаріат Енергетичного Співтовариства також наполягав на доцільності створення газового хабу в Україні, де потужним маркет-мейкером стала б компанія «Укргазвидобування». Тоді б ціни давно не стрибали б так різко, бо доступ до дешевого українського палива мали б всі компанії, які постачають газ населенню.

Тоді «ціна на український газ потенційно може бути нижче індексної ціни на європейських хабах – TTF або NCG, до яких прив'язаний український ринок ( ціни на 21 січня перевищили 10,2 тис грн за тис куб м – це втричі вище, ніж вартість українського газу ). Це сприятиме інтеграції з європейськими газовими ринками та створенню належно функціонуючого газового хабу в Україні», – переконує Секретаріат Енергетичного Співтовариства. Не виключено, що в майбутньому так і станеться, але поки що в пожежному режимі уряд ухвалив тимчасове рішення про зниження ціни на газ і воно ніяким чином не вирішує ключову проблему – не обмежує монополізм «Нафтогазу».Інфографіка Української енергетичної біржі (зображення клікабельне)

Інфографіка Української енергетичної біржі (зображення клікабельне)


В Україні створюється власна газова біржа

Поки ж готувалося рішення уряду про тимчасове встановлення граничної ціни на газ для побутових споживачів, в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко розповів про більш далекосяжні плани врегулювання проблеми ціни на газ для населення. Одне із завдань – створення нормальної біржової торгівлі газом в Україні, «яка б ефективно регулювалася державою і при цьому мала б такі необхідні атрибути сучасної біржі як кліринг тощо», – повідомив Юрій Вітренко.

За його даними, зараз спільно з НКРЕКП та USAID ведуться роботи над створенням такої біржі. «На цій біржі, зокрема, мають бути ліквідні річні продукти, тобто активна торгівля газом з фіксованою річною ціною. Це дасть надійний індикатор ринкової ціни на оптовому ринку України… «Укргазвидобування» має виставляти на цю біржу всі обсяги видобутку, щоб все було прозоро і щоб була чесна конкуренція між «Нафтогазом» - як постачальником, та іншими постачальниками газу», – повідомив Юрій Вітренко.

Запланована до створення біржа має стати альтернативою використання котирувань європейської біржі TTF в Амстердамі для визначення ціни на газ для українців. Отже, в.о. міністра енергетики замахнувся на ліквідацію монополії «Нафтогазу». Хто переможе в цій сутичці – питання часу. НАК не збирається так просто здаватись, на його бік вже стали численні експерти так званих аналітичних груп.

Наталка Прудка, «Главком»

Главком

«Главком» - всі новини України і світу. Свіжі новини політики, економіки, спорту та шоу-бізнесу.

https://glavcom.ua/

Новини по темі
Знесли пів хати, щоб побудувати багатоповерхівку: Родина на Черкащині у конфлікті із забудовником.

Знесли пів хати, щоб побудувати багатоповерхівку: Родина на Черкащині у конфлікті із забудовником.

Зухвало знесли половину хати, щоб побудувати багатоповерхівку. У Черкасах місцевий забудовник викупив половину будинку під новобудову, а власники іншої половини продавати житло відмовилися. Але це не зупинило забудовника і він почав демонтаж части...

Ледь не спіймав кулю на Майдані: Кличко свідчив у справі розстрілів учасників Революції Гідності.

Ледь не спіймав кулю на Майдані: Кличко свідчив у справі розстрілів учасників Революції Гідності.

Під час Майдану Віктор Янукович жодного разу не зустрічався з лідерами опозиції наодинці, лише в супроводі Сергія Клюєва, Андрія Портнова та Олени Лукаш. Саме вони впливали на рішення президента-втікача. Про це під час допиту у справі масових розс...

За що Венедіктова подала до суду на Соколову: те саме відео і коментар Яніни.

За що Венедіктова подала до суду на Соколову: те саме відео і коментар Яніни.

Генпрокурорка Ірина Венедіктова подала до суду на журналістку Яніну Соколову. Венедіктова позивається через інтерв'ю журналістки з позаштатним агентом Національного антикорупційного бюро Євгеном Шевченком, який брав участь у викритті рекордного в ...

Вибух ракети Starship SN-10 від SpaceX після вдалого приземлення.

Вибух ракети Starship SN-10 від SpaceX після вдалого приземлення.

На жаль, Starship SN10 таки вибухнув через деякий час після посадки. Чому так сталося наразі не ясно, варто очікувати інформації від SpaceX. Тим не менше SpaceX таки вдалося успішно посадити корабель. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у ...

1

LIVE - Starship SN10 від SpaceX: друга спроба тестового запуску.

LIVE - Starship SN10 від SpaceX: друга спроба тестового запуску.

Засновник компаній Tesla і SpaceX Ілон Маск анонсував запуск Starship SN10. Корабель призначений для польотів на Місяць і Марс, розрахований на 100 чоловік. ~ Підписатись на #24Канал ~ Відео #НовиниУкраїниТаСвіту – ~ Підписатись на #Вєсті~ ~ Підпи...

1 2

Судова реформа чи її імітація: ВР проголосувала за відновлення роботи ВККС - реакція нардепів.

Судова реформа чи її імітація: ВР проголосувала за відновлення роботи ВККС - реакція нардепів.

Андрія Єрмака допитують у справі зі спецоперації щодо вагнерівців. Це сьогодні під час звіту у парламенті підтвердив депутатам виконувач обов'язків директора ДБР Олексій Сухачов. Звітом незадоволені залишилися в опозиції, не підтримала опозиція і ...