Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Економіка воєнного часу чи економіка кризи?

Ми не зможемо жити, як раніше, час це визнати

Девальвація національної валюти у 80%, споживча інфляція — 57%, держборг, що вдвічі перевищує наявні валютні резерви. Грошей немає, особливо на імпортні товари. Будь-що можна купити, тільки відстоявши у кількагодинній черзі. І сенс стояти є, бо вже за кілька днів або товару не буде, або його ціна буде вдвічі вищою. Так зараз живуть ланкійці. Так житимуть українці вже взимку, якщо уряд продовжить не помічати війни.

Урядовці та офіс президента захопилися планами відновлення і вперто не помічають дійсності. А вона гнітюча. Проблеми у державних фінансах ростуть як сніжна грудка, а жодних рішень, окрім надрукувати ще грошей, так і не знайшлося.

Друк грошей усіляко вітається, а не лякає уряд. Ми вже розказували про законопроєкти, які мали б впровадити мораторій на опалювальні тарифи, а насправді просто нашим коштом планують закрити борги облгазів. До другого читання в один із них (№7429) прокралася поправка до прикінцевих положень Бюджетного кодексу, що зобов’язує Нацбанк «дохід за державними цінними паперами, придбаними... у період дії воєнного стану в Україні», перераховувати «…до Державного бюджету у повному обсязі протягом 10 днів» . Тобто мало нам було того, що Нацбанк уже надрукував просто неймовірну кількість гривні. Тепер його хочуть офіційно благословити на подальшу емісію та ще й відсотки за викуплені у Мінфіну держоблігації одразу забирати. А Мінфін може навіть і їхню дохідність підвищити, якщо з’явиться можливість усю її забрати до бюджету. Власне, про це і говорить згадана нами поправка. До речі, вона 1381-ша із 1450 до законопроєкту на шість сторінок. До речі, як вона потрапила туди і, тим паче, як і ким була схвалена, — таємниця, бо в комітетах її якось не помітили. До речі, а який вона взагалі має стосунок до мораторію на опалювальні тарифи? Отож. Хоч би як вас омивало теплими хвилями патріотизму, принципово в державі не змінилося нічого.

Виплати за нашими зовнішніми боргами відстрочено на два роки. Наш бюджетний дефіцит у червні вже перевищував 140 млрд грн. Сподівання, що закордон нам допоможе, марні. За березень—червень ми мали б отримати «західного» фінансування 22 млрд дол., а одержали тільки 10 з копійками. Причому офіційні звіти про надходження нерідко взагалі не відповідають реальним фінансовим вливанням. Усі хочуть хороших новин більше, ніж хороших результатів.

Щоб зрозуміти, наскільки виважено та відповідально уряд планує державні видатки, розкажу вам історію, в якій усі персонажі вигадані (насправді ні). Приходить якось один міністр фінансів до одного голови центробанку і просить про емісію у 50 мільярдів на покриття дефіциту. Має там усілякі аргументи, розрахунки, патріотичні гасла, як тут відмовити, якщо треба, то треба. А слідом іде голова Пенсійного фонду і каже: ой, про нас у розрахунках забули, а нам треба ще 20 мільярдів. Терміново і вже «на вчора». Ну буває, забули. Якісь там 20 мільярдів. Хіба то гроші?!

І так місяць за місяцем усе, чого нам не вистачає, додруковує НБУ. Україна продовжує справно погашати всі борги. Робить вигляд, що готується до зими. Уряд не лише маніакально продовжує реалізацію величезної купи сумнівних довоєнних «стимулюючих» програм, а й запускає нові. Дійсно, чому б не роздати ще грошей на стартапи, на сади, на пільгові кредити. Так, нинішній економічний блок уряду — не найкращі менеджери, але й працюють вони…

Держава, очевидно, живе з розмахом, який давно не може собі дозволити. Але ж і орієнтується вона на суспільство, значна частина якого вже воліла б війни не помічати. Бо війна війною, але всі хочуть оклади в повному обсязі, а до них надбавки та премії, і податки при цьому сплачувати за зниженими ставками, і пільги мати, і допомогу, і держгарантій. Уряд зволікає із переходом до економіки воєнного часу, бо це безумовно потребуватиме непопулярних, а часом і жорстких рішень, які точно не знайдуть підтримки в масах. Зрозуміло, що про омріяне відродження говорити комфортніше. От тільки неприємна розмова із українцями неминуча, просто вона відбудеться або зараз, коли ситуацію ще можна і контролювати, і виправити, або взимку, коли в країні вируватиме криза. На жаль, влада обирає другий варіант, сподіваючись, що якось воно буде.

В уряді навіть думати не хочуть про секвестр держбюджету, хоча потреба у ньому очевидна. Оптимізація держапарату, скорочення пільг і допомог або хоча б економія на мільйонних преміях — табу. А від думки про підвищення податків усім в уряді стає зле.

Дивно, чому їм не стає зле від перспектив, що у листопаді-грудні в Україні дійсно може бути «шрі-ланкійська» інфляція у 75% , якщо ми не зупинимо нинішніх темпів емісій. Дивно, що вони не переймаються перспективою, що якщо НБУ, як і обіцяв, відпустить курс, то він буде точно вищим 45 грн за долар . Дивно, що їх не лякає перспектива, що наші валютні резерви можуть скоротитися до кінця року вдвічі. Що, зрозуміло, викличе в імпортерів паніку та викине нас на нове інфляційне коло, на якому нинішні 21,5% будуть непоганим показником .

Перший етап, коли потрібно було допомагати і підтримувати (і з яким уряд насправді добре впорався), минув. Давно слід затягувати паски та заощаджувати. Підвищення податків на імпорт, акцизів, зокрема на пальне, рентних платежів — необхідність. Активізація продажів внутрішніх облігацій, як і підвищення прогнозованості та обсягів міжнародної допомоги не мають альтернатив.

Серед пріоритетних видатків мають залишитися лише видатки оборони та «соціалка». Стимулювання підприємницької діяльності, підтримка держкомпаній, комунальних підприємств, місцевих бюджетів, як і податкові та митні пільги для учасників індустріальних парків, почекають перемоги.

Теоретично ми могли б покращити ситуацію у держфінансах, розпочавши нову програму співпраці із МВФ. Наші джерела кажуть, що це насправді (навіть попри війну) можливо, навіть озвучують орієнтовну суму фінансування — 15 млрд дол. Ці гроші, звичайно, не стануть вирішенням усіх проблем, але точно допоможуть не скотитися у насправді жахливу економічну кризу. Але щоб їх отримати, треба, по-перше, навести лад у держфінансах (не забувши про пенсії), по-друге, виконати або принаймні почати виконувати все попередньо обіцяне , починаючи із антикорупційних і судових питань. І робити все це швидко, бо у серпні МВФ відпочиває, а вже у вересні нам не завадили б додаткові кошти.

Що ж ми бачимо натомість? Цілу армію охочих освоїти кошти на відновлення країни і жодного бажаючого вирішувати поточні проблеми держави. У нас на очах група «візіонерів-реформаторів» веде країну у найглибшу кризу з часів незалежності. Впевнено і наполегливо.

Просте запитання: а що ж тоді за плани відновлення, відбудови та перезавантаження напрацьовують ці люди? Якщо їхня профнепридатність очевидна вже сьогодні, чому ми довіряємо їм у питаннях майбутнього? Яким воно буде? Таким же потворним, як поточна політика. Але ми точно заслуговуємо на краще.

Більше статей Юлії Самаєвої читайте за посиланням.

Дивіться спецтему: В ДСНС розповіли, скільки закладів освіти в Україні мають належні укриття В регіонах працюють комісії з оцінки будівель та споруд закладів освіти, які мають проаналізувати можливості їх використання для укриття. Як росіяни намагаються влаштувати голод в Україні Ворожий танк прицільно розстріляв комбайни під час збору урожаю. Росіяни безрезультатно штурмували Вуглегірську ТЕС задля просування до Бахмута – Генштаб Біля двох сіл у напрямку Бахмута і Краматорська тривають бої Директор ЦРУ: незначне просування на Донбасі коштувало Росії 15 тис. військових вбитими і 45 тис. – пораненими Вільям Бернс вважає, що Путін помилився у всьому – і в можливостях своєї армії, і в сподіванні на слабкості українців та Заходу У Сенаті закликали Пентагон надати Україні передові реактивні винищувачі – Fox News Сенатори також закликали прискорити надання Україні озброєння за програмою «Додаткових асигнувань Україні» на $20 млрд

Any project starts with defining the target audience (CA), because no business can exist without understanding its customers, their problems and in...
Останні новини

НБУ пояснив, чому в Україні так сильно ростуть ціни.

У липні інфляція в Україні сягнула 22,2% (з 21,5% у червні) у річному вимірі. Таке зростання викликане у першу чергу наслідками терористичних дій росії та тимчасової окупації окремих територій, повідомив Національний банк України. 

UA.NEWS

Податок 10% на купівлю валюти для імпорту. Чому саме зараз і до чого це призведе?

Уряд вже працює над введенням десятивідсоткового податку на придбання валюти для операцій імпорту. За інформацією деяких депутатів та ЗМІ законопроєкт готується і буде представлений найближчими тижнями. Розробкою нового податку займаються в Мініст...

UA.NEWS

Міноборони прокоментувало можливі територіальні компроміси з росією.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна звільнить від російських загарбників усі свої території поки не вийде на кордони 1991 року, включно з Кримом. Глава Міноборони зазначив, що компроміси із рф можливі лише тоді, коли Україн...

UA.NEWS

Україна вже повернула тіла понад 500 загиблих захисників зі списку зниклих безвісти -  Котенко.

Україна вже повернула тіла понад 500 загиблих захисників зі списку зниклих безвісти - Котенко.

До України вдалося повернути тіла 522 загиблих українських захисників. Вони були в списках зниклих безвісти. Про це повідомив Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Олег Котенко в ефірі телемарафону. "Є точна цифра, ск...

Патріот Донбасу

️ Деталі знищення важливого моста біля Білорусі

️ Деталі знищення важливого моста біля Білорусі

Зруйнований міст через річку Уж розташований за 35 кілометрів від кордону з Білоруссю та близько ста від Києва. Уранці 24 лютого тут пролунав потужний вибух, який допоміг зупинити окупантів. Зверніть увагу на сайті: #24Канал

У Мелітополі НОВІ ГУЧНІ ВИБУХИ

У Мелітополі НОВІ ГУЧНІ ВИБУХИ

На Запоріжжі в одному з дворів Мелітополя 12 серпня пролунав сильний вибух. Імовірно, спрацювала вибухівка. Кореспондент в ефірі 24 каналу розповів детальніше. Варто прочитати на сайті: #24Канал

Молодий нацгвардієць мінуснув СУ-25 ворога

Молодий нацгвардієць мінуснув СУ-25 ворога

російський штурмовик Су-25 вирішив здійснити бойовий наліт на Запоріжжя. Цей виліт став для нього останнім – воїн Національної гвардії України поцілив у нього з переносного зенітно-ракетного комплексу "Ігла". Читати на сайті: #24Канал

У Криму почали мститись за вибухи

У Криму почали мститись за вибухи

Росіяни провели серію обшуків у тимчасово захопленому Криму. Вочевидь окупанти серйозно побоюються нових вибухів. Варто прочитати на сайті: #24Канал

Донбас - Чому люди не виїжджають попри загрозу окупації і обов'язкову евакуацію.

Донбас - Чому люди не виїжджають попри загрозу окупації і обов'язкову евакуацію.

Ситуація на Донбасі: деякі люди між обов'язковою евакуацією та життям під вогнем обирають друге і відмовляються виїжджати з прифронтових міст та сіл. Наприкінці липня віцепрем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територі...

У Резнікова потролили росіян після вибухів у Криму.

У Резнікова потролили росіян після вибухів у Криму.

У твіттері Міністерства оборони України потролили росіян, які вирішили відпочити на пляжах тимчасово окупованого росією Криму, але застали вибухи на аеродромі. Тепер вони масово тікають з українського півострова. Зверніть увагу на сайті: #24Канал