Більше тисячі років тому індіанці майя покинули одну зі своїх столиць.

Вчені Університету Цинциннаті в США дізналися, чому стародавнє місто майя Тікаль до кінця IX століття нашої ери розпалося і було покинуте.

Дослідники проаналізували відкладення з резервуарів в стародавньому місті, розташованому в сучасній Гватемалі, і знайшли докази токсичних забруднюючих речовин, які зробили питну воду Тікаля непридатною для пиття.

Для великого міста, схильного до сильних посух — і відрізаного від озер і річок — забруднені колектори дощової води могли означати смерть жителів, яких, за оцінками, налічувалося до 100 000 в роки найбільшого розквіту міста.

«Перетворення центральних водосховищ Тікаля з місць життєзабезпечення на розсадники хвороби призвело до залишення цього чудового міста», — пишуть дослідники в новій статті.

Щоб дослідити, як системи водосховищ Тікаля підтримували населення міста, дослідницька група на чолі з біологом Девідом Ленцем взяла проби відкладень, узятих з 10 міських резервуарів. Аналіз ДНК, все ще міститься в стародавньому бруду, виявив сліди двох різних видів цианобактерій в резервуарах.

Дані свідчать про те ці організми — Planktothrix і Microcystis — існували в водосховищах протягом багатьох століть, але, ймовірно, проблема стала дуже серйозною в середині дев’ятого століття нашої ери.

«Вода виглядала б брудно. На смак вона була б огидною. Ніхто б не хотів пити цю воду», — говорить один з дослідників, археолог-геолог Кеннет Танкерслі.

Цианобактерії в воді були не єдиним джерелом токсинів. Аналіз також виявив високий рівень ртуті в осаді. Після виключення потенційних джерел забруднення ртуттю з природного середовища дослідники зрозуміли, що самі майя, ймовірно, забруднили воду.

«Колір був важливий в стародавньому світі майя. Вони використовували різні кольори в своїх фресках. Вони пофарбували гіпс в червоний колір. Вони використовували його в похованнях і об'єднали з оксидом заліза, щоб отримати різні відтінки», — говорить Танкерслі.

На жаль для майя, одним з інгредієнтів, які вони використовували в своїх фарбах, була мінеральна кіновар червоного кольору, яка є формою сульфіду ртуті і токсична для людей, які стикаються з нею. Ця токсичність, можливо, була відома майя, але, як би обережно вони не поводилися з фарбами, з часом дощова вода змила небезпечні рівні токсичного пігменту з пофарбованих поверхонь у водойми міста.

«В результаті важливі сім'ї Тікаля, швидше за все, отримували їжу з домішкою ртуті при кожному прийомі їжі. Забруднені води надали б негативний вплив на здоров’я суспільства, особливо правлячої еліти, і могли поставити під загрозу їх здатність ефективно керувати», — пояснюють автори.

Додамо, в березні 2020 антрополог Чарльз Голден і його колеги знайшли давно втрачену столицю стародавнього королівства майя на задньому дворі ферми мексиканського скотаря.

Голден, у співпраці з біоархеологом Університету Брауна Ендрю Шерер і групою дослідників з Мексики, Канади і США, почали розкопки цього місця ще в червні 2018 року.

Серед їх знахідок — безліч пам’ятників майя, на одному з яких є важлива напис, що описує ритуали, битви, міфічного водного змія і танець бога дощу. Вони також знайшли залишки пірамід, королівського палацу і майданчики для балу.

Голден і його колеги вважають, що археологічні розкопки, названі Лаканджа цельталь, були столицею королівства Сак-Ци, розташованого на території сучасного штату Чіапас на південному сході Мексики. Ймовірно, воно було заселене приблизно в 750 р до н.е., а потім розвивалося понад 1000 років.

Новини по темі

Стало відомо, коли Audi A9 e-tron з'явиться в продажу.

Audi A9 e-tron, новий флагманський електричний седан Audi, з'явиться в продажу в 2024 році, повідомляє Autocar. Головними його конкурентами стануть Mercedes EQS і Jaguar XJ.

1

Створено матеріал, який може викликати «напівпровідникову революцію».

Науковий прорив інженерів Samsung може повністю змінити індустрію напівпровідників. Розроблений ними двомірний матеріал отримав назву аморфний нітрид бору (a-BN). Ця речовина складається з одного шару атомів і характеризується аморфно (подібною рі...

1

Нарешті: завтра в Україні очікується значне похолодання.

У середу, 8 липня, спека по всій Україні дещо відступить, а температура повітря вдень прогріється до 25-26 градусів тепла, лише на Сході – до 30 градусів. Про це синоптик Наталка Діденко повідомила у Facebook. “8-го липня атмосферний фронт переміс...

1

Відома дата презентації найпотужнішого Xiaomi Mi 10 з 120 Гц екраном.

Сьогодні китайські джерела поширили інформацію стосовно виходу нового смартфона Xiaomi Mi 10, який, швидше за все, буде випущений з модельною маркуванням – Venti. Головною особливістю даного апарату стане оснащення дисплеєм c частотою 120 Гц...

2

Кладовище юрського періоду. У Китаї знайшли скам’янілості чотирьох видів динозаврів

Кістки відразу чотирьох видів динозаврів недавно виявили на території повіту Фусуй Гуансі-Чжуанського автономного району на півдні Китаю.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie