Створення ринку землі може перетворити Україну на сировинний придаток іноземних агрохолдингів.

1

Запропонована Кабінетом міністрів модель ринку землі призведе до скупки великими агрохолдинговими компаніями українських земельних ресурсів, перетворить країну на сировинний придаток і заблокує розвиток приватних фермерських господарств.

Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів економічний експерт Борис Кушнірук.

Аналітик зазначив, що підтримує ідею скасування мораторію на продаж землі і нагадав, що Європейський суд з прав людини визнав цей режим таким, який суперечить принципам прав людини.

Водночас експерт жорстко розкритикував передбачену урядовим законопроектом модель ринку, оскільки це матиме вкрай негативні наслідки для держави.

Борис Кушнірук

економічний експерт

«Україна – велика аграрна держава і тут неминуче працюватимуть як великі агрохолдинги, так і фермерські господарства. Нинішній уряд пропонує т.зв. «відкриту модель» ринку землі, яка дозволяє купувати ділянки іноземним фізичним та юридичним особам. Однак проблема полягає в тому, що іноземці не купуватимуть українську землю для того, аби працювати на ній, переробляти сировину і виробляти товар. Вони хочуть скупити землю для вирощування масових видів продукції – зернових та олійних культур, продукції птахівництва, свинарства, – і пізніше експортувати її за межі України. Коли ти займаєшся масштабними обсягами виробництва, переробка тобі не потрібна. За такої моделі ринку головними фігурами є великі іноземні компанії-агрохолдинги з солідними коштами і фермерські господарства не зможуть з ними конкурувати»

Економіст також розкритикував і запропонований державою механізм відшкодування відсотків за кредитом приватним господарствам. За його словами, по-перше, фермерам слід надавати такий кредит не на 5, а на 25 років, аби щомісячні та щоквартальні виплати за кредитами були невеликими. По-друге, закладені в бюджет кошти на відшкодування відсотків за кредитами, що залишить фермерів у вкрай невигідному становищі. Тому запропонована урядом модель ринку, на думку експерта, фактично викреслює з системи фермерські господарства і сприяє формуванню великих агрохолдингів.

Борис Кушнірук також зазначив, що саме такий проект був частково ініційований МВФ та іншими міжнародними структурами, які вбачають у цій системі власний інтерес.

«Саме МВФ та інші структури переконали наш уряд вигідно і швидко продати близько 10 мільйонів гектарів державних земель, отримати $20 мільярдів, поділити між собою й інвестувати в економіку. Однак є одна проблема – це разові кошти, які дадуть лише короткостроковий результат. Пізніше ми не зможемо створити додану вартість у постійному режимі, а саме це потрібно для розвитку аграрного сектору. Країні потрібна система, яка б продукувала додану вартість упродовж 100 років. Свого часу я працював у проектах USAID і Світового банку і пояснював їм, що скасовувати мораторій потрібно, але не наполягайте і не ініціюйте відкриту модель, бо це для України шлях в нікуди. Світова практика і досвід демонструють, що це найгірша система ринку землі з існуючих. Однак наш уряд наполягає саме на цьому варіанті, а пізніше може сказати, що сам МВФ не проти такої моделі і навіть підтримує її. Цей проект відстоює і Володимир Зеленський, і цілком ймовірно Ігор Коломойський. Не виключаю, що вже є певні домовленості, який інвестор після запуску ринку прийде з великими грошима і почне масово скуповувати українські землі»

— Борис Кушнірук,

економічний експерт

Нагадаємо, у Верховній Раді зареєстровано проект закону №2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Документ має впровадити у законодавство норми, що дозволять легалізувати купівлю-продаж і запустити ринок землі в Україні.

Проект закону дозволяє іноземним фізичним та юридичним особам купувати вільні від забудови земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Також у документі відсутня норма, яка зобов’язує власника земельної ділянки використовувати її виключно для вирощування сільськогосподарської продукції, що передбачає чинне законодавство.

Події

Україна

Страхування профвідповідальності, боротьба з корупцією та інші новаторські ідеї закону про землю

09/10/2019

20 грудня 2018 року Верховна Рада схвалила законопроект, яким продовжила мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення до 2020 року. Він був введений у 2001 році і набрав чинності у 2002-му році як тимчасовий захід для забезпечення врегулювання земельних відносин та створення інфраструктури ринку землі.

У вересні 2019 року Володимир Зеленський доручив уряду підготувати проект закону про скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель і запуску ринку. Він зобов’язав Верховну Раду ухвалити закон до грудня.

Парламент вніс до порядку денного ІІ сесії проект закону про поводження із землями сільськогосподарського призначення.

За інформацією ЄБРР, заборона на вільний продаж селянами землі сільськогосподарського призначення гальмує економічне зростання України щорічно на 1% від валового внутрішнього продукту. Світовий банк прогнозує, що запровадження ринку землі дозволить збільшити ВВП України на 2% впродовж наступних років.

Автор: UA.NEWS

Фото: НашКиев.ua

Новини по темі

Половина банків світу не переживуть економічну рецесію – McKinsey & Co.

2 2

Більше половини банків світу можуть не пережити економічний спад, оскільки дохідність їхнього капіталу не перевищує витрат. Як зазначила у своєму дослідженні Міжнародна консалтингова компанія McKinsey & Co, банкам слід впроваджувати технології, пе...

Як Apple створює робочі місця за допомогою «ефекта мультиплікатора».

1

Текст опубліковано мовою оригіналу та зі згоди автора Угадайте сколько рабочих мест создаёт Apple в США? 2 млн рабочих мест! И это не по всему миру. Это только в США! Я ничего не придумываю. Об этом пишет сама компания на своём сайте: https://www....