Вітаю — вас хакнули! Відомий історик Юваль Ной Харарі — про найважливішу річ, яку потрібно знати в 21 столітті.

Юваль Ной Харарі у своєму виступі перед випускниками про переломний момент, який полягає в тому, що тепер хакнути можуть і ваше тіло, і ваш мозок

Зазвичай випускникам дають поради, але замість цього я хотів би попросити про допомогу у вирішенні безпрецедентного виклику людству. Ви, напевно, не раз чули про те, що ваш смартфон можуть хакнути. Однак переломний момент полягає в тому, що тепер хакнути можуть і ваше тіло, і ваш мозок. Найважливіша річ, яку потрібно знати про 21-ше століття, — це те, що люди стають хакнутими тваринами.

Протягом усієї історії людська натура була незбагненним чорним ящиком. Батьки добре знали своїх дітей, а коханці іноді могли заглядати в серця одне одному. Але знання, зібрані священиками, торговцями і тиранами завжди залишалися поверховими.

Олександр Солженіцин якось описував конференцію в дні Сталіна. Аудиторія з ентузіазмом плескала в долоні, вітаючи диктатора. Після декількох хвилин безперервного плескання, всі якось рознервувалися. Багато хто втомився плескати, але ніхто не наважувався припинити. Управлінці і партапаратники з удаваним ентузіазмом поглядали один на одного, продовжуючи плескати до запаморочення, до болю в руках — 3, 5, 10 хвилин. Минуло 11 хвилин, і директор паперової фабрики, ризикуючи життям, перестав плескати і присів. Негайно всі припинили плескати і теж сіли. Тієї ж ночі НКВС заарештував того директора, заславши його в ГУЛАГ на 10 років. Сталін міг змусити людей плескати й усміхатися, але він не знав, що вони насправді відчувають.

Серце може бути подвійним агентом

Сталіни 21 століття (є кілька кандидатів на це звання) можуть дізнатися про кожного з нас набагато більше. Ми входимо в той самий період, коли біологія зливається з комп'ютерною наукою, коли епідеміологія знайомиться зі смартфоном, коли коронавірус стикається з Zoom.

Щоб зрозуміти, що відбувається в кожному з нас, зовнішній системі потрібні знання з біології, щоб зібрати всі дані і обробити їх — потужний комп'ютер. Дотепер ані КДБ, ані ФБР не могли цього зробити. Але вже зовсім скоро деякі уряди і корпорації зберуть достатньо даних і отримають досить потужні комп'ютери, щоб систематично хакати нас.

Вже зараз технології спостереження дозволяють владі і великим корпораціям знати, що ви слухаєте в цей момент або читаєте цю промову. З чого вони зможуть зробити деякі висновки про ваші політичні погляди, художні уподобання і навіть про вашу особистість.

Ми — на порозі ери біометричного спостереження, яке здатне проникнути під нашу шкіру і в наші тіла. Біометричне спостереження дозволить урядам і корпораціям не тільки знати, що ви зараз це читаєте або слухаєте, а й те, що ви при цьому відчуваєте. Злякалися? Розсердилися? Сумніваєтеся? Уявіть, що через десять років ваш самозакоханий начальник гордо презентує свій бізнес-план, а підлеглі схвально усміхаються й аплодують. Однак біометричний браслет на вашому зап'ясті розповість босові правду — якщо ви вважаєте його план найбільш ідіотським у цьому житті. Або ви сидите в банку, переконуючи якийсь комп'ютер у тому, що проблем з виплатою іпотеки у вас не буде. Але біометричні сенсори комп'ютера, зазирнувши глибше в ваші дані, покажуть, що це далеко не так.

Ця технологія змінить все не тільки для жорстокої диктатури, а й для демократій. Вам неодноразово говорили, що виборцю краще знати, що клієнт завжди має рацію, що на колір і смак товариш не всяк. І що кожен повинен прислухатися до себе і сам вирішувати. Але все це зараз сумнівно. Як тільки зовнішня система зможе хакати людей і дізнаватися про їхні сокровенні бажання і страхи, вона зможе переконати виборців і клієнтів купувати все, що їй потрібно продати — від продукту до політика. І якщо захочеш йти за покликом серця — будь обережний. Щось може стежити за твоїм серцем 24 години на добу і знати його набагато краще, ніж ти. Твоє серце може бути подвійним агентом.

Як жити в світі, де людських істот можуть хакнути? Як захистити демократію, свободу і сам сенс життя, коли комп'ютерний алгоритм знає тебе краще, ніж мати чи кохана? Це найскладніший виклик для майбутнього покоління. Так ось, дорогі випускники, старші забезпечили вас знаннями і прищепили цінності, необхідні для вирішення цієї проблеми. Але за вас вирішити її вони не можуть — не знають як. Вам доведеться вирішити її заради себе і заради всього людства. Ми всі на вас розраховуємо.

Детальніше дивіться — у відеоблозі Юваля Ноя Харарі

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Думки НВ

Новини по темі

Після критики. ВООЗ вирішила провести розслідування своїх дій під час пандемії

Всесвітня організація охорони здоров’я створила комісію для розслідування дій організації під час спалаху коронавірусу.

1

Стало відомо, де відбудеться матч-відповідь 1/8 фіналу Ліги Європи Шахтар — Вольфсбург.

Поєдинок-відповідь 1/8 фіналу Ліги Європи Шахтар — Вольфсбург відбудеться в Україні, як і планувалося спочатку.

1

Рада може призначити главу НБУ після закриття сесії.

Верховна Рада може розглянути кандидатуру на посаду глави Нацбанку після закриття цієї сесії, 17 липня.

1

Зеленський продав свій будинок і переселився до Конча-Заспи — ОП.

Президент України Володимир Зеленський переселився до державної резиденції Конча-Заспа через продаж будинку у селі Іванковичі Київської області.

2

Голлівуд — казка про втрачений час

Нам пропонують казку, в якій Голлівуд одразу після Другої Світової почав змінюватися

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie