Що не так із законом про заборону вирубки Карпатських лісів.

21 листопада набув чинності закон №0873 про заборону вирубки лісів у Карпатському регіоні. Його прийняття підтримали 301 народних депутатів з усіх фракцій та груп, представлених в парламенті. Основний аргумент на підтримку – збереження лісового фонду Українських Карпат, боротьба з контрабандою та екологічними наслідками незаконної вирубки.

Однак екологи забили на сполох. Закон у фінальній редакції, вважають вони, тільки спрощує вирубку лісів. Що проголосували народні депутати і які ризики даного закону – розглянемо детальніше.

Про що закон №0873

Закон №0873 передбачає мораторій на вирубку ялицево-букових порід лісу на гірських схилах Карпат:

«Цей Закон встановлює заборону на проведення суцільних рубок у гірських ялицево-букових деревостанах, суцільних рубок головного користування та будь-яких інших суцільних рубок у високогірних лісах, у лісах у лавинонебезпечних та селенебезпечних басейнах та в берегозахисних ділянках лісу в Карпатському регіоні України, крім розробки суцільних вітровалів і буреломів, а також пошкоджених хворобами і шкідниками насаджень»

— ст.2 Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону»

До гірських лісів Карпатського регіону Закон відносить ліси Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, розташованих в межах гірської системи. Мета прийнятого акту – захист від вирубок у підприємницьких цілях і вдосконалення механізмів санітарних чисток лісу.

Крім заборони на суцільну вирубку ялицево-букових лісів Карпат, вводяться обмеження на валку дерев на стрімких, пологих та спадистих схилах гір:

«На стрімких схилах в гірських ялицево-букових лісах Карпатського регіону дозволяється тільки вибіркові рубки головного користування та вибіркові рубки формування і оздоровлення лісів. На пологих і спадистих схилах в гірських ялицево-букових деревостанах проводяться тільки поступові і вибіркові рубки»

— ст.2 Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону»

Як відзначили у прес-службі президента, документ встановлює заборону на проведення рубок головного користування в національних природних парках і заказниках, і продовжує дію існуючого мораторію на суцільні рубки лісу стрімких схилів Карпат.

Що не влаштовує екологів?

Екологи громадської організації «Екологія – Право – Людина» вважають прийнятий документ «вовком в овечій шкурі». Зокрема, критика стосується правок, які провели в Закон народні депутати Олег Бондаренко ( «Слуга Народу») та Степан Івахів (депутатська група «За Майбутнє»).

Екологи впевнені, прийняті норми дозволяють суцільні вирубки Карпат і знімають мораторій рубки головного користування у високогірних лісах, включаючи дозвіл на використання для заготівлі і вивезення деревини гусеничних тракторів.

«Зазначеним вище законопроектом вносяться зміни до Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону». І якщо раніше в окремих категоріях лісів (у високогірних лісах, розташованих вище 1100 метрів над рівнем моря, у берегозахисних ділянках лісу і т.д.) рубки головного користування були заборонені взагалі, то тепер в цих категоріях дозволяються не суцільні рубки головного користування. Тобто, тепер лісогосподарські підприємства можуть легально робити в таких лісах комерційні рубки головного користування»

— аналіз ГО «Екологія – Право – Людина»

Не суцільні рубки – це такі роботи, які розтягнуті у часі. В цьому і є основний ризик. Зрубати цінний ліс можна буде у кілька підходів, вважають екологи.

Використання під час валки лісу гусеничних тракторів, що фактично дозволяє Закон, приносить істотну екологічну шкоду, відзначають експерти:

«Воно небезпечно тим, що гусеничні трактори знищують лісову підстилку, ущільнюють грунт і завдають значної шкоди навколишньому середовищу»

— аналіз ГО «Екологія – Право – Людина»

Відповідно до Закону, передбачено розширення до 2030 року мережі лісових автодоріг із твердим покриттям в лісах регіону до 10 кілометрів на 1000 гектарів. Ця норма також призведе до спрощення заготівлі лісу і збільшення обсягів рубок.

«Чи не єдиним позитивом вищезгаданого законопроекту є введення заборони на проведення рубок головного користування у господарських зонах національних природних і регіональних ландшафтних парків. Такі рубки широко проводилися в ряді територій природно-заповідного фонду та завдавали значної шкоди цінним природним комплексам»

— аналіз ГО «Екологія – Право – Людина»

На думку еко-активістів, документ необхідно доопрацювати і прибрати ризикові правки, якщо мета влади дійсно боротися зі знищенням лісового фонду Карпат.

Примітно, що Державне агентство лісових ресурсів прийняту редакцію підтримує. І вважає побоювання екологів передчасними. Редакція ua.news звернулася із запитом на коментар до Комітету Ради з питань екології щодо побоювань екологів. Але відповіді поки не отримала.

У жовтні 2019 уряд запровадив онлайн-сервіс, за допомогою якого можна відстежити вирубку лісів. Поки що він діє тільки для деяких областей країни. Маючи уявлення про легальні валки дерев, можна буде переконатися наскільки надуманими або виправданими ризиками є редакція прийнятого Закону.

В якості загального висновку, кажучи про захист українських Карпат та екологію регіону, державі необхідно підходити до цієї проблеми комплексно, як пишуть експерти:

«Якби держава дійсно хотіла зупинити знищення Карпат, потрібно було б прописати комплексну програму: заборонити експорт, заборонити вирубку, плюс проводити якісь екологічні заходи, регулювати цей ринок квотами для національного виробництва, міняти усю систему лісокористування в цілому»

— Ігор Бураковський,

директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій

Є над чим подумати і владі, і суспільству.

Автор: Марія Гелюх

загрузка...

Новини по темі

Медзакладам виплатили майже 1,7 млрд грн за лікування хворих на COVID-19.

Національна служба здоров’я України за надання допомоги пацієнтам з COVID-19 чи з підозрою на нього виплатила медзакладам майже 1,7 млрд грн. «Загалом за надання допомоги пацієнтам із COVID-19 чи з підозрою на нього НСЗУ на сьогодні виплатила медз...

2

Пєсков засумнівався у достовірності «плівок Деркача» з розмовою «Порошенка» і «Путіна».

Прес-секретар глави Кремля Дмитро Пєсков висловив сумніви з приводу достовірності так званих «плівок Деркача».

1

На Харківщині пасажири без масок затримали поїзд майже на годину.

Порушники не реагували ні на зауваження провідників, ні на попередження з гучномовців.

У Євросолідарності назвали «грубо змонтованим фальсифікатом» аудіозапис розмови «Порошенка-Путіна».

У партії Європейська солідарність назвали аудіозапис розмови нібито п’ятого президента Петра Порошенка та президента РФ Володимира Путіна «грубо змонтованим, ретельно скомпільованим фальсифікатом».

1

Почему мирному плану Ермака и Зеленского пришел конец.

6 июля завершается срок ультиматума Путина. Россия выполняет Приднестровский сценарий Козака на Донбассе – мирному плану Ермака и Зеленского пришел конец. Россия по сути выдвинула ультиматум – 6 июля Украина обязана представить план внесения...

3

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie