Інтернет на орбіті. SpaceX запустила ще 60 супутників Starlink у космос — що це значить

Компанія SpaceX відправила чергові 60 супутників Starlink на орбіту для створення мережі глобального інтернету

Ракетобудівна компанія SpaceX повним ходом реалізує проект глобального супутникового інтернету Starlink. Підопічні Ілона Маска вже запустили в космос 300 апаратів-передавачів. На черзі — тисячі супутників по всьому світу.

Кілька місяців тому Ілон Маск зробив твіт нібито за допомогою підключення до інтернету Starlink його компанії SpaceX.

Для тих, хто якимось чином пропустив, про що йдеться: Starlink — це проект глобального супутникового інтернету, в рамках якого компанія SpaceX планує вивести на орбіту десятки тисяч супутників і забезпечити безкоштовний доступ до мережі по всьому світу.

Першу партію супутників Starlink відправили навесні минулого року. Тоді сузір'я передавачів на низькій навколоземній орбіті помітили голландські астрономи.

Сьогодні, 17 січня 2020-го, о 17:05 за київським часом SpaceX успішно запустила в космос ще 60 супутників для глобального інтернету.

Але цей запуск відрізнявся від попередніх і став особливим для проекту Starlink.

Фото: floridatoday.com


Традиційно, з Космічного центру Кеннеді у Флориді на найпопулярнішій і найефективнішій ракеті SpaceX Faclon 9 компанія запустила 60 плоских супутникових передавачів, кожен з яких важить близько 260 кг (загальна вага — 15,6 тонн).

Трохи більше ніж через 15 хвилин після зльоту супутники за допомогою іонних прискорювачів вийшли на еліптичну орбіту на висоті в 550 км. Попередні партії супутників виходили на кругову орбіту на висоті від 330 км.

Щоправда, не все пішло за планом, оскільки перша ступінь-прискорювач, яка повинна була приземлитися на спеціальній платформі в Атлантичному океані трохи промахнулася і сіла на воду. З усього видно, що підвела автоматична система спускання.

Якби все пройшло успішно — SpaceX могла б встановити рекорд і безпомилково використовувати один і той же прискорювач протягом чотирьох запусків.

Раніше цей же прискорювач (B1056) SpaceX використовувала з ракетою Falcon 9 під час місії CRS-17 у травні 2019-го, місії CRS-18 у липні 2019-го і місії JCSAT-18/Kacific 1 у грудні того ж року.

Проте, повернення багаторазового прискорювача було не основним завданням SpaceX на цей раз: компанія успішно провела п’ятий запуск супутників Starlink, і тепер на низькій навколоземній орбіті розташовано загалом 300 супутників для глобального інтернету.

Фото: NASA

Нагадаємо, всього в рамках свого проекту Starlink Ілон Маск планує відправити на орбіту близько 42 тис. супутників.

Цей факт турбує багатьох вчених і астрономів, оскільки зараз на різних орбітах Землі розташовано трохи більше 2 тис. робочих супутників.

Решта — непрацюючі апарати і їх уламки — це так зване космічне сміття, що може являти собою величезну проблему для майбутніх запусків ракет і досліджень позаземного простору.

У зв’язку з цим, глобальне сузір'я Starlink стане безпрецедентним випадком в історії освоєння космосу. У кращому випадку, це підвищить небезпеку зіткнень космічних об'єктів на різних орбітах Землі, а в гіршому — призведе до ефекту Кесслера, який передбачає абсолютне забруднення навколоземного простору через знищення всіх супутників уламками від їх зіткнень.

Інженери SpaceX планують після 5−7 років експлуатації кожного супутника спускати їх з орбіти в атмосферу Землі. Хоча ця система нещодавно дала збій.

Влітку 2019-го представники Європейського космічного агентства (ESA) були змушені скорегувати траєкторію польоту свого супутника через можливе зіткнення з одним з апаратів Starlink. В ESA говорили, що ймовірність зіткнення із супутником Starlink становила приблизно 1 до тисячі, що в 10 разів вище межі, встановленої правилами безпеки.

Але і це не єдина проблема масштабного проекту Starlink.

Фото: SpaceXЯк уже писало НВ, глобальний інтернет від SpaceX не буде повністю безкоштовним: для передачі інформації від сервера на Землі до орбітального супутника і знову на Землю, кінцевому користувачеві потрібно встановити спеціальне обладнання, — антену і передавач.

Ілон Маск заявляв, що такий передавач буде коштувати близько $100, що, знову ж таки, може бути не по кишені деяким користувачам.

Крім того, супутниковий інтернет сьогодні є лише альтернативою більш розвиненому оптоволоконному підключенню і мобільним мережам. Доступ в інтернет через супутник використовують у важкодоступних місцях, де недоступні класичні способи підключення.

Супутниковий інтернет має обмежений ресурс, а це значить — повернення до певного обсягу трафіку і значне зниження швидкості.

Такий сигнал може часто перериватися через радіоперешкоди інших супутників, що робить його не найстабільнішим і не надійнішим.

І це не кажучи вже про пропускну здатність передавачів, термін роботи одного супутника й інші чинники, які впливають на становлення нової «глобальної мережі» від Ілона Маска.

Щоправда, більшість діючих супутників зв’язку розташовані на геостаціонарній орбіті, висотою майже в 36 тис. км., а в SpaceX вирішили розмістити їх набагато нижче.

Фото: SpaceX

Як пояснили у SpaceX, низьке розташування супутників Starlink забезпечить перевагу для такого підключення: апарати будуть зв’язуватися один з одним за допомогою бортових оптичних лазерів і моментально передавати інформацію по всьому небу над Землею.

При цьому, дані не потрібно буде постійно повертати на Землю, що має прискорити таке підключення.

Антени, які повинні будуть купити користувачі Starlink, зможуть автоматично підключатися до того супутнику, який в конкретний момент буде передавати кращий сигнал. Ця система схожа на підключення по мобільній мережі.

Оскільки SpaceX розраховує на запуск декількох тисяч супутників — антени користувачів кожні 10 хвилин зможуть обирати між 20 різними супутниками в будь-якій точці планети.

У компанії Ілона Маска кажуть, що така антена за розміром буде не більше коробки з-під піци.

В теорії все звучить непогано, але про реальний користувацький досвід Starlink ми дізнаємося тільки до 2024 — тоді SpaceX планує розмістити на орбіті повне сузір'я своїх супутників.

Теги SpaceX Супутникові мережі Илон Маск Інтернет

Новини по темі

Чому потрібно купувати лише електронний поліс

Наявність у водія страхового полісу є обов’язковою.

1

ТОП-10 додатків для віддаленої роботи в карантин

Крім Zoom є безліч корисних програм і сервісів, які допоможуть організувати роботу вдома під час карантину – ми склали корисний для вас список

1

Ідеали радикалів. Як американський історик розвінчав міф про героїчну Спарту

Прийнято вважати, що спартанці - це одні з найбільш відважних воїнів, які існували в історії, але чи так це насправді?

7

Вчені розповіли про ефективність in vitro протипаразитарного засобу у боротьбі з коронавірусом.

Ліки проти вошей і гельмінті показали високу ефективність всередині клітин.

4 76

Для оф-роуду: ТОП-5 найкращих рамних позашляховиків (фото).

Пропонуємо вашій увазі ТОП-5 найкращих рамних позашляховиків.

5 1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie