Таємні знаки. На фрагментах сувою Мертвого моря виявили прихований текст

Фрагменти сувоїв Мертвого моря, які довгий час вважалися повністю порожніми, як з’ясувалося, містять прихований текст.

Вчені зрозуміли, що ряд чистих фрагментів, що зберігаються протягом більше 20 років в Манчестерському університеті, фактично містять стародавні написи, приховані для очей, але видимі за допомогою багатоспектральних зображень.

Сувої Мертвого моря, безліч стародавніх релігійних рукописів, створених ще в третьому столітті до нашої ери, були виявлені в печерах на Західному березі річки Йордан в 1940-х роках. Хоча сотні фрагментів цих загадкових старих текстів були виявлені, ми ще багато чого не знаємо про їх походження.

Деякі з фрагментів сувоїв були передані урядом Йорданії експерту по шкірі і пергаменту Рональду Ріду в Університеті Лідса в 1950-х роках. Через десятиліття в 1997 році колекція Ріда була передана Манчестерського університету. Тільки зовсім недавно історик і археолог Джоан Тейлор з Королівського коледжу Лондона, оглянувши фрагменти, зрозуміла, що там може бути щось більше, ніж порожній пергамент.

«Дивлячись на один з фрагментів зі збільшувальним склом, я подумала, що я побачила маленький, вицвілий запис Ламед, давньоєврейську букву. Чесно кажучи, оскільки всі ці фрагменти повинні були бути порожніми і навіть були нарізані для вивчення шкіри, я також подумала, що можу помилятися. Але виявилося що на інших фрагментах теж є дуже бляклі літери», — сказала Тейлор.

Дослідники отримали знімки 51 обривка і виділили шість з них для подальшого детального дослідження. В результаті було встановлено, що чотири фрагменти містять текст на івриті або арамейською мовою.

Найістотніший фрагмент, Ryl4Q22, містить залишки чотирьох рядків тексту з 15−16 буквами, більшість з яких збереглися лише частково, але слово «шаббат» («субота») може бути ясно прочитано. Імовірно, текст може бути цитатою з книги Єзекіїля (46: 1−3).

«Тепер, коли з’явилися нові методи виявлення стародавніх текстів, я відчула, що ми повинні знати, чи можна прочитати ці літери. На кожному фрагменті їх всього кілька, але вони схожі на відсутні шматочки пазла, які ви знаходите під диваном», — говорить Тейлор.

Виявлення розкиданої жменьки древніх ієрогліфів на шматку пергаменту може здатися незначним, але в контексті сувоїв Мертвого моря жодне відкриття не вважається тривіальним. Окремі фрагменти можуть коштувати мільйони — створюючи свого роду мінне поле в області біблійної археології, і в даний час існує відома проблема підробок Сувоїв Мертвого моря.

Результати також означають, що вивчені фрагменти є єдиними автентичними текстовими фрагментами сувоїв Мертвого моря, які зберігаються в Великобританії.

У 2018 році НВ повідомляв, що вчені Університету Хайфи розшифрували одні з останніх знайдених сувоїв Мертвого моря, так званих Кумранських рукописів. Вчені збирали сувій з 60 фрагментів цілий рік, розмір деяких частин був менше одного квадратного сантиметра.

З сувою вчені змогли дізнатися більше про календар, який використовувала секта есеїв, а також назва днів, що позначали кордони між порами року. У рукописах також був виявлений почерк другого писаря, який, імовірно, виправляв помилки за автором і вносив пояснення.

Частинки манускриптів збирали доктор Ешба Ратсон і професор Джонатан Бен-Дов з Університету Хайфи. Рукописи були зашифровані, і деякі з шматочків за розміром були менше одного квадратного сантиметра.

Для розшифровки записів вчені використовували замітки на полях, які другий писар робив на місці авторських пропусків. «Ці коментарі допомогли мені скласти пазл», — сказав Ратсон.

Новини по темі

Lenovo анонсувала нові Windows-планшети зі знімною клавіатурою (фото).

Компанія Lenovo розширила асортимент фірмової електроніки анонсом двох нових моделей планшетів. Гаджети Yoga Duet 7i і IdeaPad Duet 3i, представлені в форм-факторі 2-в-1, примітні значним набором аксесуарів з коробки, процесорами Intel і тривалим ...

1

SpaceX скасувала запуск ракети-носія Falcon 9 за кілька хвилин до запуску.

Погода не дозволила сьогодні запустити корабель до МКС.

1

NASA не вдалося запустити пілотований корабель Ілона Маска.

Запуск корабля Crew Dragon компанії SpaceX Ілона Маска зірвався через складні метеоумови. Наступна спроба буде зроблена 30 травня. Старт повинен був відбутися близько 23.30 по Києву, якщо не завадять погодні умови. Станом на 23.00 було отримано до...

1 1

BMW офіційно представила модель 5-Series (фото)

Компанія BMW офіційно представила модель 5-Series. Ця модель була анонсована ще кілька тижнів тому завдяки зображенню на тизері. Зараз німці презентували її в повному вигляді.

1

У Франції заборонили розрекламований Трампом препарат від коронавіруса.

Гідроксихлорохін як і раніше виписуватимуть пацієнтам із малярією або вовчанкою, але для лікування COVID-19 його застосовувати заборонено.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie