Зростання темпів вироблення будівельної продукції: фактори відновлення та прогноз.

У листопаді минулого року індекс будівельної продукції становив: сезонно скоригований (у порівнянні з жовтнем 2020 року) ­– 100,4%; скоригований на ефект календарних днів (у порівнянні з листопадом 2019 роком) – 109,3%. Про це повідомляє Держстат (ДССУ).

Відтак у січні-листопаді 2020 року (п/п) у будівництві продовжило спостерігатися пришвидшення темпів зростання індексу будівельної продукції – до 2,8% (1,9% у січні-жовтні 2020 року та 24,1% у січні-листопаді 2019 року), йдеться у повідомленні Мінекономіки.

Вироблення будівельної продукції

Пришвидшення темпів зростання індексу будівельної продукції обумовлено реалізацією проєктів «Великого будівництва» на тлі сприятливих погодних умов для проведення будівельних робіт.

Позитивна динаміка була забезпечена активним проведенням дорожніх робіт в умовах реалізації проєктів дорожнього будівництва, що дозволило пришвидшити нарощування обсягів виконаних робіт у будівництві інженерних споруд.

Таблиця 1 – Ключові індикатори

Джерело: Мінекономіки.

Водночас у житловому будівництві спостерігалося значне скорочення, у т. ч. через зниження попиту на житлову нерухомість на початкових стадіях будівництва та недостачу фінансових ресурсів у забудовників, які здійснюють будівництво коштом покупців.

Рисунок 1 – Індекс будівельної продукції та внески, %, в.п. (п/п)

Джерело: Мінекономіки.

Через інвестиційну паузу більшості підприємств реального сектору в умовах скорочення їх фінансових результатів відбулося зменшення обсягів будівництва нежитлових будівель.

Рисунок 2 – Індекс будівельної продукції та видів, % (п/п)

Джерело: Мінекономіки.

Нагадаємо, ключовий ризик сектору будівництва – зволікання із впорядкуванням первинного ринку нерухомості та посиленням прав інвесторів у житло. Крім того, негативний ефект тривалого процесу реформування контрольного органу (ДАБІ) може зменшити пропозицію нового житла в майбутньому.

Комерційна нерухомість зазнала більш істотного впливу коронакризи, й подальший стан ринку залежатиме від тривалості пандемії.

Ключові фактори відновлення та очікування реального ринку

Ключовими факторами зростання темпів вироблення будівельної продукції є збільшення капітальних видатків зведеного бюджету (у листопаді (р/р) фінансування робіт з дорожнього фонду зросло у 1,6 раза та у січні-листопаді (п/п) – на 46,3%).

Окрім бюджетних видатків на тлі реалізації проєктів «Великого будівництва», вагомим фактором є покращення очікування будівельних підприємств та інвесторів (рис. 3).

Рисунок 3 – Покращення очікувань будівельних підприємств

Джерело: Мінекономіки.

За останніми опитуваннями Держстату будівельні підприємства в IV кварталі 2020 року очікують на збільшення замовлень та розширення кількості працівників.

Негативним фактором залишається скорочення інвестиційної активності майже у всіх ВЕД. Окрім цього, зменшуються обсяги кредитування ВЕД «Будівництво». Відтак станом на кінець листопада 2020 року у порівнянні з початком року обсяги кредитування скоротилися на 34,5%.

На темпах випуску будівельної продукції також позначився дефіцит фінансових ресурсів у забудовників, які здійснюють будівництво житла коштом покупців.

В підсумку варто зазначити, за період 2020-2021 роки пропозиція сумарно поповниться новими житловими площами майже на 8%, прогнозують в НБУ.

Навіть після повернення до звичного режиму роботи для повного відновлення сектору будівництва знадобиться щонайменше один рік. Отже, будівельна галузь повільно оговтується від наслідків коронакризи й будівельна активність надалі прогнозовано відновлюватиметься. Проте на нову пропозицію житла може вплинути зволікання із видачею нових дозволів на будівництво.

Автор: Діденко Сергій

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

В Україні за рік різко збільшилася кількість безробітних.

Станом на 25 січня 2021 року 485,3 тис. українців мають офіційний статус безробітного. Це на 33% більше, ніж рік тому. Як інформує пресслужба Державної служби зайнятості, допомогу з безробіття отримують 420,7 тис. українців, або на 136,7% більше, ...

UA.NEWS

Міжнародний інвестор вперше готовий зайти в український держбанк.

Міністерство фінансів України, Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, IFC) та «Укргазбанк» підписали угоду щодо надання позики у розмірі 30 млн євро. Гроші надаються строком на п’ять років для кредитування проект...

UA.NEWS

Реформа від Найєма: у ВР говорять про непрозорість, а експерти про зниклий мільярд.

Реформування Концерну «Укроборонпром», який обіцяють ліквідувати протягом поточного року, має відбуватися у відповідності но чинного законодавства України. Про це неодноразово наголошували у самому концерні, активно просуваючи законопроєкт №3822, ...

UA.NEWS

Мінфін взявся за підготовку важливого бюджетного документу.

У Міністерстві фінансів України почали розробку Бюджетної декларації на 2022-2024 роки. Документ є основою для розрахунку показників держбюджету і визначає принципи бюджетної політики. Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів. «Міністер...

UA.NEWS

В уряді пояснили, навіщо вирішили укрупнити газзбути.

Укрупнення газзбутів дасть змогу зменшити за рахунок ефекту масштабу на виробництві витрати на транспортування газу, і знизити високу абонплату, яка зараз є у дрібних компаній. Про плани укрупнити газзбути повідомив у фейсбуці прем’єр Денис Шмигал...

UA.NEWS

Професіоналізм проти масштабних злочинів: Держфінмоніторинг зупинив відмивання коштів на 76 млрд.

Державна служба фінансового моніторингу направила до правоохоронних органів тисяча тридцять шість матеріалів за фактами виявлення легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинних шляхом на загальну суму 76,2 млрд грн у 2020 році. Про це повід...

UA.NEWS

Повернення адаптивного карантину, Pro новини, 22 січня 2021.

Повернення адаптивного карантину, Pro новини, 22 січня 2021.

У випуску програми "Pro новини" за 25 січня – в Україні 25 січня закінчився жорсткий карантин, натомість знову почав діяти адаптивний. Головна різниця – тепер обмеження зможуть запроваджувати для кожного регіону та області окремо. Читати на сайті:

2

«Готель у Ростові» : як Зеленського вітали з днем народження і чого бажали.

«Готель у Ростові» : як Зеленського вітали з днем народження і чого бажали.

Відновлення парламентського сезону, завершення суворого локдауну, і День народження Володимира Зеленського. Президенту України виповнилося 43. Його вітали і його найближчі соратники, і опоненти. Активісти принесли на Банкову рояль, а в Офісі прези...

1 5

Крим змінив Росію, або Як Кремль перетворюється в Мордор, Грани правды.

Крим змінив Росію, або Як Кремль перетворюється в Мордор, Грани правды.

Уже почти семь лет Москва живет в посткримський реальности. Ее стадии могут называться по-разному, но точка отсчета одна и та же – февраль 2014-го и триколоры над зданиями крымских органов власти Читати на сайті:

1

Россия после Путина: какой путь выберет Навальный, Грани правды.

Россия после Путина: какой путь выберет Навальный, Грани правды.

Последние 10 лет Алексей Навальный боролся за то, чтобы возглавить российскую оппозицию. В 2021 году ему это удалось. Читати на сайті:

1 10

Дружить з окупантами, обурена мовним законом: як  «прославилася»  викладачка університету Драгоманова.

Дружить з окупантами, обурена мовним законом: як «прославилася» викладачка університету Драгоманова.

Викладач філософії, культурології столичного ВИШу переконана, що Україна - в полоні неонацизму, є американською колонією, в якій триває громадянська війна. Навколо одного з головних педагогічних університетів країни новий скандал. Професорка Євген...

1 2

Омолоджена Тимошенко: у мережі обговорюють новий стиль політикині.

Омолоджена Тимошенко: у мережі обговорюють новий стиль політикині.

24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram –

4 5