Скелети з однієї могили вважалися символом кохання – тепер з'ясувалося, що вони були чоловіками.

Вчені не знають напевне, які стосунки пов'язували похованих разом у 4-6 столітті нашої ери чоловіків, які раніше вважалися гетеросексуальною парою.

10 років тому у місті Модена в Італії знайшли рештки двох осіб, що, ймовірно, жили протягом періоду Пізньої Античності і були поховані у одній могилі, тримаючись за руки. Вони лежали обличчям одне до одного, і громадськість швидко охрестила двох загиблих "коханцями з Модени", вважаючи їх гетеросексуальною парою.

Проте останнє дослідження, опубліковане у Nature, свідчить, що обидва знайдені скелети належали чоловікам. Які стосунки пов'язували загиблих та що про них відомо наразі – читайте у матеріалі ТСН. ua

Загадкове поховання

Двоє скелетів, також відомих як "Коханці з Модени", було виявлено 2009 року впродовж розкопок стародавнього некрополя Мутіна на околицях міста Модени в Італії. Вони датувалися 4-6 століттям нашої ери, що припадає на період Пізньої Античності.

Неподалік від них учені виявили також рештки й 11 інших осіб. Оскільки два скелети лежали у могилі, тримаючись за руки, більшість археологів одразу виголосили думку, що загиблі були гетеросексуальною парою.

На пальці одного зі скелетів, який дослідники вважали жіночим, також була бронзова обручка, а обидва загиблі були поховані обличчям один до одного.

"Вони викликали почуття ніжності. Я був членом багатьох розкопок, однак ніколи не був настільки зворушеним", – прокоментував знахідку директор з розкопок Донато Лабате у коментарі Discovery News 2011 року.

коханці з модени
ARCHEOMODENA

Примітно однак, що жодних фактологічних підтверджень тому, що знайдено було саме чоловіка та жінку, на той момент не існувало. Зазвичай науковці визначають стать людських решток, вивчаючи відмінності у кістках, зокрема ребрах та тазу, проте тут зробити це було неможливо – знайдені скелети занадто погано збереглися.

Однак через 10 років після того, як скелетів було знайдено, учені з Університету Болоньї з'ясували, що "коханці з Модени", ймовірно, були зовсім не коханцями.

Читайте також:

Римляни розраховувались з проститутками спеціальними еротичними монетами

Дійти сенсаційного висновку вдалося завдяки новітній технології ДНК-аналізу – науковці проаналізували протеїн на зубній емалі "коханців з Модени" і з'ясували, що обидва були чоловіками. На момент, коли скелетів було знайдено, подібних методів ще не існувало.

У основі нового ДНК-тесту – аналіз двох видів протеїну – білка під назвою AMELY, наявного лише у чоловіків, та білка AMELX, наявного у обох статей.

Які стосунки пов'язували загиблих

Сенсаційне відкриття поставило перед археологами нові запитання. Зокрема – якщо обидва загиблі були чоловіками, чому їх було поховано саме таким чином та які стосунки пов'язували їх за життя. Провідною теорією серед дослідників наразі є те, що загиблі були побратимами або солдатами, що разом брали участь у якійсь грандіозній битві.

Це підтверджує те, що інші знайдені поряд з "коханцями з Мадени" скелети мали характерні пошкодження. "ймовірно, пов'язані з насильницькою смертю, що сталася унаслідок воєнного конфлікту".

Інша гіпотеза – що двоє загиблих були родичами, можливо, кузенами або братами (на користь цього свідчить те, що вони були приблизно однакового віку) і саме тому були поховані у одній могилі.

коханці з модени інфографіка
tsn.ua

"У минулому було знайдено багато могил з парами, що трималися за руки, проте зазвичай це були чоловік та жінка. Які стосунки пов'язували цих двох осіб – наразі залишається загадкою", – зазначив у коментарі італійському телевізійному сервісу Rai провідний автор опублікованого у Nature дослідження Федеріко Луглі.

Більше про: Неймовірні археологічні відкриття

Чи можливим є те, що двоє загиблих чоловіків були закоханою парою? Учені сприймають подібну теорію скептично. Вони зазначають, що тогочасний соціум негативно поставився б до подібної "навмисної демонстрації гомосексуальних стосунків".

Так, наприклад, за часів візантійського імператора Юстиніана I, правління якого припадає на 5-6 століття - приблизно той самий проміжок часу, коли жили "коханці з Мадени", "секс між двома чоловіками вважався суворим злочином".

Дослідники називають знахідку унікальною – це вперше, коли було виявлено похованих разом чоловіків, а не жінок. Вони сподіваються, що за допомогою неї зможуть більше зрозуміти поховальні практики, що мали місце у Італії Пізньої Античності.

У Єгипті знайшли древнє поховання неподалік Нілу

Воно датоване 3-4 століттям до нашої ери. Цінну знахідку виявили поблизу річки Ніл. Експерти переконують, що поховання належить древньоєгипетському вельможі - музиканту на ім’я Туту та його дружині. Обидва збереглись у саркофагах в хорошому стані. Усередині гробниці знайшли також різноманітні статуетки та мумії тварин, зокрема птахів і навіть мишей.

У Єгипті знайшли древнє поховання неподалік Нілу

Побачили помилку — Ctrl+Enter

Наступна публікація

Залиште свій коментар

Залиште свій коментар

Новини по темі

Сектор Гази потужно вдарив по Ізраїлю ракетами

П'ять з них вдалося перехопити

1

Коронавірус в Європі: як Італія переживає спалах, панікує та які заходи вживає – репортаж (Відео).

Там уже зафіксували 152 випадки зараження - в п'яти регіонах на півночі країни

1

Китайський дипломат заявив про наявність вакцини від коронавірусу, потрібне доопрацювання.

Посол КНР в Росії Чжан Ханьхуей заявив про наявність вакцини, яка попередньо показала ефективний результат проти коронавірусу.

1

Через скандал з Бенджаміном Гріво у Франції регулюватимуть соціальні мережі.

Союзники Макрона та Гріво закликали відмінити анонімність в інтернеті.

1

Росія є агресором в Україні.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Росія чітко і послідовно порушує міжнародне право

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie