Що сталося з формулою виборів на Донбасі. Головні заяви з інтерв'ю Пристайка

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко розповів, на які домовленості замінили формулу Штайнмаєра та чому вони не були підписані, в інтерв'ю Європейській правді.

НВ наводить його головні заяви.

Про заміну формули Штайнмайєра: У вересні 2019 року радники Нормандської четвірки погодили не формулу Штайнмаєра, а інше чітке формулювання.

Про сутність нової домовленості: Згідно з цим формулюванням, закон про особливий статус Донбасу застосовується on temporary basis, тобто на тимчасових умовах, з моменту проведення виборів — о 20:00 за місцевим часом в день голосування на дочасних місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей, які призначені та проведені у відповідності до Конституції України та спеціальним законом України.

Про умову, за якої особливий статус Донбасу буде запроваджено на постійній основі: На постійній основі закон почне діяти після визнання БДІПЛ ОБСЄ того, що вибори відповідають стандартам ОБСЄ та українського законодавства. Висновок про відповідність або невідповідність виборів волі народу буде ключовим.

Про умови проведення виборів в ОРДЛО: Україна погодиться на проведення виборів на непідконтрольній частині Донбасу лише на основі українського законодавства, з серверами ЦВК України та з українськими партіями та ЗМІ. Український закон не передбачає ніяких «ЛНР» і «ДНР», ніяких іноземних збройних формувань.

Про можливість міжнародного контролю під час виборів в ОРДЛО: Міжнародний контроль також не передбачений нашим законом, але це може бути певним компромісом, якого ми досягнемо в ході розмови.

Про те, чому ТКГ у Мінську не узгодила нову домовленість: В середу 19 вересня в Мінську тристороння контактна група дійсно не виконала вказівку Нормандської четвірки про письмове узгодження тексту цієї формули. Вони справді мали це зробити, але виникло технічне непорозуміння в самій тристоронній контактній групі.

Про можливі зміни в новій домовленості: Представник України висловив певні зауваження, які, я думаю, будуть опрацьовані пізніше. Можливо, до цього тексту, який обговорюється на тристоронній контактній групі, буде щось додано або забрано. Це має вирішити тристороння контактна група.

Про українські вимоги для зустрічі лідерів Нормандської четвірки: Узгодження і підписання формули — одна з двох умов для зустрічі лідерів Нормандської четвірки, про які ми домовилися. Друга умова — ми очікуємо, що на трьох контрольних ділянках будуть розведені війська.

Що вимагає Росія для зустрічі лідерів Нормандської четвірки: Росіяни додали ще третю умову, яка звучить на кшталт «вироблення чітких формулювань для заяви лідерів».

Про невирішену проблему голосування переміщених осіб: Ще питання, яким чином проводити голосування для переміщених осіб. Це мають визначити Рада і ЦВК. Цього немає у тій формулі, яку ми погодили

Про формулу Зеленського: Формула Зеленського поступово насичувалася символами і змістами, але від самого початку передбачала те, що ми, якщо англійською, reaching out to our own people beyond the touch line, тобто ми намагаємося… Тут немає чіткого перекладу. Ми відновимо сплату пенсій. Ми відновили сплату за послуги, які ми надаємо, тобто нам з того боку платять за воду. Має бути рішення РНБО щодо блокади Донбасу. Й інші елементи — міст у Станиці Луганській, обмін полоненими тощо — все це елементи «плану Зеленського», який зараз формується.

Про послаблення економічної блокади Донбасу: Зараз ми готуємося замінити наказ про список товарів, які людям дозволено перевозити через контактну лінію, на список того, що заборонено перевозити. Є блокада підприємств, а є, наприклад, товари щоденного вжитку, для наших громадян.

Про спілкування Зеленського з Путіним: Були телефонні розмови, які переважно стосувалися обміну. Їх було три за весь час.

Про газове питання на переговорах у Нормандському форматі: Можливо, в результаті довгих-довгих засідань буде вироблена якась велика угода, якийсь big deal, що включатиме не тільки вирішення питання Донбасу, але й, наприклад, енергетичну безпеку України.

Про повернення Росії в ПАРЄ: Єдиним поясненням, яке нам надавали, було те, що російські громадяни збережуть доступ до європейського правосуддя.

Про деградацію санкцій проти Росії: Питання не лише в ПАРЄ. Санкції - це цілісний механізм. Якщо хтось із лідерів починає їздити в Росію або запрошувати Путіна сісти за стіл великої вісімки, дев’ятки, десятки — це теж питання санкцій. Рішення ПАРЄ, запрошення на засідання ОБСЄ представників так званих кримських організацій — усе це є провали, розсипання, відпадіння шматочків великого санкційного механізму. Усе це — деградація санкцій.

Про продовження секторальних економічних санкцій ЄС проти Росії у грудні: Ми віримо, що цього разу вони будуть черговий раз продовжені.

Про видачу Цемаха та її вплив на стосунки з Нідерландами: Ми детально говорили з голландцями перед видачею. Я персонально говорив з керівництвом МЗС, чітко пояснивши нашу позицію. Президент поговорив з прем'єр-міністром. Зараз у нас запланована зустріч у Нью-Йорку. Нідерландам може не подобатися, що вони не отримали те, що хотіли. Але зараз я вже чую, що ми з ними не спілкуємося — а це неправда. Весь час до обміну нідерландська слідча група мала повний доступ до нього. Зрештою, тепер вони мають можливість отримати його на суд, який відбудеться в березні. Вони мають звернутися із запитом про це до російської сторони.

Про можливість зняття санкцій з Росії у випадку проведення виборів на Донбасі: Ця ідея справді висувається нашими західними партнерами, і нам вона не подобається.

Про можливість проведення виборів на окупованих територіях Донбасу через півроку: Ми маємо спробувати. Якщо ми з вами зіткнемося з тим, що не можна — значить не можна.

Про перспективи членства України в НАТО: Коротка відповідь: «Так». Ми йдемо до членства в НАТО. Ми можемо зробити певні кроки до підготовки, і тоді - ще раз спробувати. В який день, в якому місяці, якого року це буде зроблене — визначатиме керівництво держави.

Про стосунки з Угорщиної та мовну статтю закону про освіту: 100% навчання угорською мовою не буде. Ми сказали абсолютно чітко нашим угорським партнерам — це абсолютно нереально і цього не буде, щоби був створений такий конгломерат всередині України. Громадянин України повинен мати право і можливість спілкуватися і з іншими (українцями), і з органами влади, і зайняти якусь позицію в цій державі. А замикати (угорську частину Закарпаття) в анклав — це контрпродуктивно, і такого ніде не існує.

Про переговори з США: Ми розраховуємо на встановлення особистого контакту між лідерами (президентом США Дональдом Трампом та президентом України Володимиром Зеленським — ред.). Мотор Січ — це серйозна проблема, яка, на жаль, залишилась нам у спадок, яку нам треба долати. Говорити і з нашими американськими і іншими партнерами, які залучені до цього, шукати, як з цієї ситуації вийти.

Про можливість безвізу з Великою Британією: Ми про це чітко заявили і розраховуємо на безвіз з Великою Британією. А от що ми отримаємо — це буде результатом переговорів. Британська міграційна служба дуже жорстко ставиться до цього, стверджуючи, що на сьогодні не має ні сил, ні ресурсів, ні бажання займатися українським профайлом, бо у них є значно більші міграційні проблеми. Але ми не сприймаємо цю відповідь і вимагаємо переговорів. Прем'єру Британії це було сказано в телефонній розмові, і він чудово чітко відреагував на це. Тобто він чує це питання.

Новини по темі

Експерт розповів, як конфлікт між США і Китаєм зачепить Україну.

Американо-китайський конфлікт все ж зачепить Україну, але на більш глобальному рівні. Йдеться про порушення основоположних принципів світового порядку, до яких апелює Україна.

У червні українці отримають два додаткові вихідні

У червні 2020 року для працівників із п'ятиденним робочим тижнем буде 20 робочих і 10 вихідних днів. У червні святкуються Трійця і День Конституції.

2

«Ситуація краща, ніж у фінів в 1939-му» : екс-радник Путіна розповів, як Україна може відбити агресію РФ.

Він нагадав, що 1939 року, коли СРСР напав на Фінляндію, фінів не підтримав ніхто, вони чинили опір наодинці.

1

Трамп заявив про перенесення саміту Великої сімки на вересень і про бажання запросити Росію.

Президент США Дональд Трамп заявив про перенесення мінімум на вересень саміту Великої сімки, який повинен був пройти наприкінці червня.

3

Купівля автомобіля за 3 мільйони гривень і майже $400 тис.

Глава Офісу президента Андрій Єрмак опублікував електронну декларацію, згідно з якою він зберігає $347 тис. і €50 тис.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie