Інфляція охоплює Європу: рекордні ціни та зміна монетарної політики ЄЦБ.

Газовий шок, стрімке зростання цін на метали та безпрецедентна вартість контейнерних перевезень розігнали інфляцію в промисловому локомотиву європейської економіки до рівнів, яких не бачили статистичні спостереження майже півстоліття.

Про це повідомляє Bloomberg. Відтак Європейський центробанк вперше з початку пандемії знижує темпи грошових вливань в економіку на тлі прискорення інфляції, яка в зоні євро стала рекордною за понад 10 років, а в Німеччині — майже за 50.

Рада керуючих ЄЦБ ухвалила рішення зменшити обсяги викупу облігацій в рамках програми PEPP (Pandemic emergency purchase programme) – ключового механізму кількісного пом’якшення в Європі, що в підсумку збільшило баланс ЄЦБ на 1,341 трильйона євро.

Ми вирішили висвітлити інфляційні тенденції в ЄС та зміну монетарної політики з боку ЄЦБ.

Інфляція в промисловості Німеччини досягла максимуму майже за 50 років

Темпи зростання цін виробників в Німеччині в серпні 2021 року досягли 12,3% р/р, відзвітувало Федеральне статистичне агентство країни 13 вересня.

Показник інфляції став рекордним від часу нафтової кризи 1974 року, коли Західна Європа опинилася під нафтовим ембарго з боку близькосхідних експортерів, які відмовилися постачати сировину союзникам США через конфлікт навколо Ізраїлю.

Рисунок 1 – Динаміка цін в промисловості Німеччини

Джерело: Bloomberg.

Промислова інфляція, яка за останні 10 років жодного разу не перевищувала 5%, продовжує прискорюватися головним чином через зростання цін на сировину, зазначає Destatis у звіті.

Промислові метали за останній рік подорожчали на 20-60%, нафта практично подвоїлася в ціні, в той час, як газ подорожчав на 240% з початку року і продовжує бити рекорди на тлі скорочення постачання з РФ та дефіциту СПГ.

На торгах в понеділок ф’ючерси на газ з постачанням в жовтні досягли 740 доларів за тисячу кубометрів, хоча літом торік торгувалися по 50 доларів і нижче.

«Газпром», за даними ФМС, на 10% скоротив поставки в Європу в липні, а з вересня на 12% урізав прокачування через Україну і перестав продавати газ через електронні торги, де клієнти могли придбати додаткові обсяги понад довгострокових контрактів.

«Результатом є дуже високі рахунки за електроенергію», – констатує Оле Хансен, стратег з сировинних ринків Saxo Bank.

З 40 євро на початку року торгується мегават/год подорожчав в Німеччині до рекордних 93 євро. «При низьких рівнях запасів газу як в Європі, так і в РФ перспектива зимового газової кризи залишається реальною загрозою для споживачів і промисловості. Деякі компанії можуть навіть бути змушені сповільнити виробництво, щоб скоротити попит», – зазначає Хансен.

На рівні споживачів інфляція в Німеччині істотно нижчою – 3,9%, проте і це рекордний рівень з початку 1990 років. Виробники товарів «будуть намагатися хоча б частково перекласти зростання своїх витрат на споживачів, що вдарить по гаманцях», говорить головний економіст KfW.

Бундесбанк прогнозує, що інфляція в Німеччині може досягти 5% дещо згодом у 2021 році, перш ніж знову сповільниться у 2022 році.

Згідно з прогнозом Citigroup, ціни на газ і електроенергію в Європі можуть призвести до збільшення середнього рахунку за комунальні послуги на 20%.

Газовий шок в Європі

Ринок нафти після двох тижнів «перепочинку» знову увійшов в режим зростання.

На тлі скорочення видобутку в США після урагану «Іда» і різкого зростання цін на газ в Європі вартість бареля Brent вперше з початку серпня наблизилася до позначки 74 долари.

Листопадові ф’ючерси на північноморський сорт торгуються в Лондоні по 73,91 долара за барель, додаючи 1,3%. Нафта WTI в Нью-Йорку дорожчає на 1,2% і тримається вище 70-доларової позначки вперше за шість тижнів (70,65 долара).

«Ключовим драйвером для енергоринків стає погода», – говорить стратег з сировинних ринків BofA Europe Франсіско Бланш.

Найсильніший за 170 років ураган «Іда», який ударив по узбережжю Луїзіани та Техасу минулого тижня, зупинив видобуток в Мексиканській затоці на десятках платформ, з яких менше третини змогли відновити роботу через два тижні.

Тим часом на іншому березі Атлантики, в Європі, розгортається газова драма з ростом цін на 240% з початку року до рекордних в історії 750 доларів за тисячу кубометрів.

«У міру того як вартість газу і вугілля продовжує прагнути вгору, зростає ймовірність того, що нафта рушить слідом», – говорить Бланш. Електростанції, що працюють на газі, можуть перемикнутися на нафту: хоч би яку частину такого переходу реалізується, це дасть надбавку до попиту в Європі та Азії на 1,8 млн барелів на день. Відмовитися від газу можуть бути змушені ряд НПЗ і промислових виробництв. «Якщо зима виявиться помітно холодніше норми, попит на нафту може збільшитися на 1-2 млн барелів на день. У цьому сценарії на ринку виникне дефіцит до 2 млн барелів на добу», – прогнозує Бланш. Прогноз на зиму буде залежати від погоди: холоду можуть принести нафту і по 100 доларів, вважає Бланш з BofA.

Поки з 14 бурових лише 4 вдалося повернути до роботи, оскільки зливи відрізали дороги в Порт Фуршон — ключовий хаб для вертольотів і судів, які обслуговують родовища на шельфі. Видобуток в затоці залишається на 1 млн барелів на день нижче, ніж до урагану, і на її повне відновлення може піти ще два тижні, прогнозує Baker Hughes.

Ураган «сильно змінив баланс попиту і пропозиції вуглеводнів в США і в усьому світі», що може дозволити котируванням Brent вирости до 75 доларів на цьому тижні, вважає Шейбі.

Європа пригальмує «друкарський верстат»

Європейський центробанк вперше з початку пандемії знижує швидкість грошових вливань в економіку на тлі прискорення інфляції, яка в зоні євро стала рекордною за 10 років, а в Німеччині — майже за 30.

Рада керуючих ЄЦБ прийняв рішення зменшити обсяги викупу облігацій в рамках програми PEPP (Pandemic emergency purchase programme) – головного механізму «друкарського верстата» в Європі, за допомогою якого за півтора року в систему було закачано 1,341 трильйона євро.

Обсяги операцій «помірно» скоротяться в порівнянні тим, що було в попередні два квартали, оголосив ЄЦБ за підсумками засідання в четвер.

Регулятор не уточнює суму, але підкреслює, що верхній ліміт програми та дата закінчення залишаються незмінними – 1,85 трильйона євро до березня 2022 року.

З початку пандемії ЄЦБ залив в ринки 3,6 трильйона євро, скуповуючи державні облігації та забезпечені активами паперу. Його баланс роздувся до рекордних 8,2 трильйона євро, або 80% ВВП єврозони та продовжує збільшуватися зі швидкістю 80-100 млрд євро в місяць.

Ця сума зменшиться приблизно на 20 млрд євро, оцінює економіст ING Карстен Бржескі. «ЄЦБ нарешті починає наздоганяти реальність, в першу чергу по інфляції», – говорить він.

Рисунок 2 – Динаміка балансу ЄЦБ

Джерело: Bloomberg.

Залишивши незмінними процентні ставки (0% по кредитах і мінус 0,5% по депозитах), європейський регулятор підвищив прогнози по інфляції на поточний рік і наступні два: з 1,9% до 2,2% у 2021 році; з 1,5% до 1,7% – у 2022 році, з 1,6% до 1,7% у 2023 році.

Нагадаємо, за підсумками серпня споживчі ціни в Німеччині виросли рекордно з 1993 року (+ 3.9%), а промислова інфляція в зоні євро стала безпрецедентною за всю історію блоку: виробники підняли ціни на 12%.

На пресконференції глава ЄЦБ Крістін Лагард підкреслила, що зниження викупу є лише «рекалібровку» монетарної політики на найближчі три місяці, а не «згортанням», якого так бояться ринки.

«Ми схвалили одноголосно регулювання темпів закупівель, щоб досягти мети в створенні сприятливих умов фінансування», – сказала Лагард, додавши, що доля PEPP буде обговорюватися на грудневому засіданні.

Відмовитися від політики кількісного пом’якшення ЄЦБ швидко не зможе: якщо в США йдеться про згортання QE цілком, то в Європі, швидше за все, цей процес буде поетапним і нерішучим відтак може розтягнутися аж до 2023 року, прогнозує Бржескі.

Автор: Діденко Сергій

загрузка...

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

«Доступна іпотека 7%»: банки видали понад 800 кредитів.

У рамках держпрограми «Доступна іпотека 7%» банки станом на 20 вересня видали 838 кредитів на загальну суму 714,11 мільйонів гривень. Як повідомляє прес-служба Мінфіну, із загальної суми 23,3% кредитів видали на первинному ринку, 76,7% – на ...

UA.NEWS

«Доступні кредити 5-7-9%»: обсяг позик встановив новий рекорд.

З початку державної програми «Доступні кредити 5-7-9%», уповноважені банки видали 23 675 кредитів на загальну суму 62,34 мільярди гривень. Як повідомляє прес-служба Міністерства фінансів, із загальної суми 21,24 млрд грн видали в якості рефінансув...

UA.NEWS

Підприємство Ахметова визнано банкрутом: подробиці

У Донецькій області суд визнав банкрутом і відкрив процедуру ліквідації компанії «Гірничі машини-Дружківський машинобудівний завод». Про це пише finbalance. Уточнимо, що власником підприємства є Рінат Ахметов. У своєму рішенні суд визнав вимоги кр...

UA.NEWS

Укренерго перейшло в управління Міненерго

НЕК Укренерго перейшло в управління Міністерства енергетики від Міністерства фінансів. Про це повідомляється на сайті держкомпанії. Згідно з документом, 16 вересня власником 100% акцій Укренерго стала держава в особі Міненерго. Це міністерство отр...

UA.NEWS

Виплати вкладникам збанкрутілих банків: ФГВФО повернув державі ще кілька мільярдів.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) перерахував Міністерству фінансів 2,07 млрд гривень. З них 1,2 млрд гривень були перераховані за векселями, а ще 0,87 млрд гривень – за відсотками. Про це повідомляється на сайті Фонду. ФГВФО п...

UA.NEWS

В Україні відновився внутрішній авіатрафік: рейсів стало в кілька разів більше.

Кількість внутрішніх авіарейсів в червні-серпні 2021 року перевищило на 3% кількість внутрішніх перельотів докоронакризного літа 2019 року. В цілому авіатрафік в українському небі за три літні місяці перевищив на 230% аналогічний показник 2020 рок...

UA.NEWS

«Марш Рівності» -2021 в Києві. Невелика провокація і багато поліції: як все відбувалося

«Марш Рівності» -2021 в Києві. Невелика провокація і багато поліції: як все відбувалося

Вимагали рівноправності і посилення відповідальності за утиски сексменшин. "Марш рівності" у Києві зібрав до 7 тисяч учасників. Цю кількість повідомили організатори. Паралельно свою акцію провели й противники Маршу. Їх розділяли більше двох тисяч ...

8

Реформа Зеленського тримає в страху суддівську мафію, Правосуддя по.

Реформа Зеленського тримає в страху суддівську мафію, Правосуддя по.

Рада суддів України спробувала заблокувати судову реформу. Вона не призначила своїх представників до Етичної ради та почала відверто шантажувати владу. Читати на сайті:

5 111

Кращі за Стенфорд і Кембридж: українські студенти-фізики вибороли бронзу на Міжнародній олімпіаді.

Кращі за Стенфорд і Кембридж: українські студенти-фізики вибороли бронзу на Міжнародній олімпіаді.

Обійшли за результатами американську Лігу Плюща, Стенфорд, Кембридж та чимало інших. П'ятеро українських студентів-фізиків вибороли бронзу на міжнародній олімпіаді з теоретичної фізики. За одну добу вони розв'язали шість надскладних задач. З юними...

6 16

Колекція з 60 000 вінтажних коробок. Історія жительки Бельгії про незвичайне хобі

Колекція з 60 000 вінтажних коробок. Історія жительки Бельгії про незвичайне хобі

60 тисяч бляшанок має у колекції жителька Бельгії. Це коробки з-під солодощів, кави, а також різних неїстівних продуктів. Жінці-колекціонерці - 80 років. І вона - рекордсменка книги Гіннеса. Де зберігається унікальна колекція і чи збільшуватиметьс...

4 32

Можуть позаздрити найкращі музеї світу. Виставка унікальних скіфських скарбів на Запоріжжі

Можуть позаздрити найкращі музеї світу. Виставка унікальних скіфських скарбів на Запоріжжі

Скіфський меч – акінак у золотому окладі, а ще прикраси та предмети побуту. У краєзнавчому музеї Кам’янки-Дніпровської на Запоріжжі відкрили унікальну експозицію. Усі речі представлені на виставці належали племенам, які заселяли південь України по...

8 88

Топ сексуальних політиків, янголятко Аваков, ТікТокер Поплавський - Антон Сененко – гість Легко-шоу.

Топ сексуальних політиків, янголятко Аваков, ТікТокер Поплавський - Антон Сененко – гість Легко-шоу.

Друзі та подруги, вітаємо вас на восьмому випуску “Легко-шоу”! Сьогодні легко й весело говоримо про те, як Арсен Аваков розважається в Інстаграмі, чи розрізняє Михайло Поплавський факультет і факультатив та навіщо йому ТікТок, а ще – про вкрай ори...

2 47