«Бодяга» на заправках: як «чорні» АЗС впливають на стан автомобіля та довкілля і як з ними боротися.

Кожен четвертий літр пального в Україні – фальсифікат. Тож Держекоінспекція заходилася досліджувати бензин на вміст шкідливих речовин, а на заправках перевірятимуть ліцензії на продаж і паспорт якості пального. Як "чорні" АЗС "б'ють" по кишені українців і впливають на довкілля, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Микола не з підручника хімії, а з власного досвіду знає, що таке домішки в бензині та як вони впливають на автівку. Хлопець став жертвою "бодяги", тобто низькоякісного бензину. Після того, як рік заправлявся на АЗС однієї мережі, зрозумів, що почалися проблеми з машиною.

"Втрата потужності двигуна. Машина просто не їхала. Знімали бензобак. Повністю вичищали двигуна, бо там була просто грязь", – каже автовласник Микола.

В Україні нелегально працюють понад півтори тисячі заправок. 2019 через такі АЗС реалізували близько пів мільйона тонн пального, інформує Нафтогазова Асоціація України. Через ці проблеми Держекоінспекція взялася за перевірку.

"Протягом цього року в межах ринкового нагляду ми здійснили понад 900 заходів державного контролю. І виявили понад 2400 порушень. Введено адміністративних санкцій на суму понад 13 млн грн", – зауважив голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований.

Як відбувається перевірка, йдемо дивитися і ми. Тестуватимуть дизельне пальне на одній із київських заправок. Про наш візит керівництво станції не знає. Певну кількість дизеля наливають у спеціальні ємності і маркують. Звідти – направляють до лабораторії. Там рідину досліджуватимуть на вміст шкідливих домішок і чи не перевищена допустима норма хімічних речовин. Низькоякісне пальне не лише псує автівку, а й впливає на екологію і здоров'я.

"Найбільша кількість шкідливих речовин вивільнюється саме від пересувного транспорту. У Києві це порядка 95% загального обсягу шкідливих речовин в повітрі. Така картина й у інших великих містах – це Одеса, Львів, Харків", – додав Андрій Мальований.

За оцінками фахівців: майже 25% бензину в Україні – фальсифікат. А зменшити ризик купити неякісний бензин допоможе ліценція на його продаж. Якщо в компанії немає відповідних документів на продаж пального, найімовірніше мережа АЗС продає неякісний бензин. Ось на заправці відсутній паспорт якості пального. Тож не виключено, що тут – контрафакт. Тобто так звана "бодягя". Це низькоякісний бензин, який виготовляють на невеликих нафтобазах, додаючи до пального різноманітні домішки.

"Якщо в паливі перевищує вміст сірки в 20 разів, то це в повітрі акумулюється. Для людини – це захворювання легень, кровотворні хвороби і таке інше. Ми спостерігаємо, що паливо дуже рідко проходить перевірку оцінки відповідності. Тобто впевнено можу сказати, що 80% продукту не проходить перевірку", – наголосила завідувачка сектору Державного ринкового нагляду Держекоінспекції Олена Сібільова.

За інформацією Консалтингової групи А-95, цього року збитки державного бюджету від тіньових схем на ринку пального перевищили 24 мільярди гривень. Із них майже 5 мільярдів держава втратила через виробництво нелегального бензину.

"Держава усунулася від контролю якості бензину вже понад 10 років. По-друге, всі ці виробництва не можуть пройти державну перевірку. Бо якщо будувати нову станцію АЗС, то бензин не буде дешевим. Всі норми пожежної безпеки теж не дотримані. Тому багато АЗС треба було б закрити, але вони працюють", – акцентував увагу аналітик Консалтингової групи А-95 Артем Куюн.

За один літр бензину потрібно сплатити близько 10 гривень податку. Тож часто автозаправні станції не зацікавлені в легальному веденні бізнесу.

"Якщо ти їх несплатив, то можеш на 5 грн вторгувати дешевше, а ще 5 грн покласти в кишеню", – підсумував Артем Куюн.

Якщо ж ви не хочете натрапити на "чорну" АЗС, експерти радять звертати увагу на обмежений асортимент пального та спосіб оплати. Нелегали не надають фіскальних чеків, а також тривожним дзвіночком можуть бути занадто "привабливі" ціни пального.

Анжеліка Музиченко, Микола Довгий, "5 канал"

Нагадаємо, що 6 вересня, Міністерство економіки України підвищило граничну вартість бензинів та дизельного палива.

5 канал

«5 канал» - актуальні, ексклюзивні та останні новини і відеосюжети, інтерв'ю з цікавими людьми, політиками, зірками та багато іншого з життя України та світу

https://www.5.ua/

Новини по темі
Ні трун, ні ліжок в лікарнях: Румунія потерпає від четвертої хвилі коронавірусу.

Ні трун, ні ліжок в лікарнях: Румунія потерпає від четвертої хвилі коронавірусу.

Смерть кожні 5-ть хвилин. Румунія зволікала із проведенням вакцинації від COVID-19, провалила кампанію і тепер має сумні наслідки. Бракує місць у лікарнях і трун для поховання небіжчиків. Дійшло навіть до запровадження комендантської години в окре...

Бюджет нових боргів чи кошторис інвестицій: Рада ухвалила за основу проєкт бюджету-2022.

Бюджет нових боргів чи кошторис інвестицій: Рада ухвалила за основу проєкт бюджету-2022.

Рада на пів кроку наблизилася до ухвалення держбюджету на 2022-ий. У середу депутати проголосували у першому читанні постанову бюджетного комітету, а далі зайшли у поправки, на розгляді яких наполягали в опозиції. Їх там понад 3 тисячі.Хоча спершу...

1 2

Без тепла та світла: з чим може зіткнутися Україна взимку через критично низькі запаси вугілля.

Без тепла та світла: з чим може зіткнутися Україна взимку через критично низькі запаси вугілля.

Запровадження надзвичайних заходів у енергетиці, які в окремих Областях запровадили місцеві органи влади, нічого критичного не означають, сказав прем'єр Шмигаль. Це лише дало змогу бюджетним організаціям та іншим споживачам газу за спрощеною проце...

Кухта проаналізував Держбюджет-2022: Пріоритет під час складання – медицина.

Кухта проаналізував Держбюджет-2022: Пріоритет під час складання – медицина.

Народні депутати в першому читанні підтримали проєкт Держбюджету на 2022 рік. Бюджет не кардинально перерозподіляє фінансові ресурси. Читати на сайті:

1

«Батько наш - Бандера» ! Ми їх знайшли! Хто почав флешмоб, що підпалив московію.

«Батько наш - Бандера» ! Ми їх знайшли! Хто почав флешмоб, що підпалив московію.

Патріотичний флешмоб заполонив українські соцмережі. Про Бандеру співають школярі, студенти, спортсмени та зірки. Одному з роликів навіть приписали виховну функцію ватної вчительки. Та виявилося, що пісня "Батько наш Бандера, Україна-мати" нічого ...

У  «Дії»  стався збій: через кількість запитів у роботі сервісу можуть бути проблеми - що робити.

У «Дії» стався збій: через кількість запитів у роботі сервісу можуть бути проблеми - що робити.

Користувачі державного сервісу "Дія" сьогодні відчули чималі незручності. Вкотре. Програма або не працювала, або ледь-ледь виявляла ознаки життя. А все через користувачів із червоних зон, повідомляють у службі технічної підтримки застосунку. Тисяч...