Від Мазепи до Бандери

Двадцять п'ять років тому в Україні з'явилися нові купюри. На десятигривневій банкноті Київ розмістив портрет Івана Мазепи. І був приречений вислуховувати обурення Москви, пише Павло Казарін для Крим.реалії.

Втім, у ті роки Росія була занурена у внутрішню політику куди більше, ніж у зовнішню. Дмитро Кисельов вів програму "Час пік" замість убитого Лістьєва, Соловйов випускав обладнання для дискотек, а Путін вів передвиборчу кампанію Собчака.

Натомість тепер усі вони гребуть в одному човні. І на початку травня знову стануть торгувати істерикою, оголошуючи Кремль та його мешканців єдиними спадкоємцями перемоги у Другій світовій війні.

Росія зробила ту війну джерелом легітимності. Перетворила її на ресурс для самовиправдання. Капітуляція Третього Рейху стала для Москви універсальною спокутою всієї радянської політики ХХ століття. А заодно ‒ ще й головним поясненням політичних сюжетів у ХХI столітті.

Російський політичний словник сьогодні цілком складається з термінології "Великої Вітчизняної". У ньому є "фашисти" й "колабораціоністи", "поліцаї" та "нацизм". Тих, хто Москві не до душі, вона записує в спадкоємці Берліна, який програв. Тих, хто готовий бути союзником, асоціює з країнами антигітлерівської коаліції.

Ближче до травня ми знову почуємо про кримськотатарський народ-зрадник. Про підступних українських перебіжчиків. Москва стане говорити про збереження історичної пам'яті та захист дідів, які воювали.

Хоча саме Кремль останні сімдесят років послідовно вихолощує реальну історію тієї війни. Ретушує незручні факти. Витирає цілі розділи. Привласнює чужі перемоги та оголошує свої злочини справою рук ворога.

Кремль не любить говорити про депортації в роки війни. Вважає за краще не згадувати про розстріли в Катині. Замовчує історію перших двох років Другої світової. І навідріз не хоче розмірковувати про те, наскільки історія "Великої Вітчизняної" на радянських територіях була продовженням Громадянської війни.

Замість цього Москва й надалі засуджує сусідів, які відкидають радянські історичні кліше. Розмірковує про право України оголошувати воїнів УПА ветеранами війни. Оголошує зрадою відмову від концепції "Великої Вітчизняної" на користь Другої світової.

Хоча у самій Росії точно такі ж проблеми з інтегральними героями. Хіба тягне на цю роль підкорювач Кавказу генерал Єрмолов? Чи може розраховувати на статус об'єднавчої фігури герой балканських воєн і затятий націоналіст генерал Скобелєв? Російське суспільство готове ставити на п'єдестал усіх тих, при кому країна "приростала територіями", але чи готові корінні народи співати цим людям осанну?

Уже доводилося писати, що в пошуках власного минулого Україна намагається домовитися про історичні контури всередині своїх власних кордонів. До недавнього часу виходило так, що є Україна+1. У ролі цього самого "плюс один" опинялися західні області – історія цих земель не вписувалася в концепт "Великої Вітчизняної", тому що починалася у 39-му, а не в 41-му. І нинішній процес ускладнення історичної пам'яті ‒ це лише відмова від радянського штучного спрощення цієї самої пам'яті.

Причому засуджувальні інтонації однаково ріднять як прокремлівських спікерів, так і тих, хто претендує в Росії на "дисидентство". Напевно, в цьому теж немає особливої суперечності. Зрештою, різниця між ними лише в тому, що Кремль звично сварить Україну за те, що вона занадто Україна, а опозиція в Росії засмучена, що Україна – недостатньо Росія.

Це відгомони старої дискусії. В межах кремлівського підходу Україна мала стати УРСР. Підконтрольною та слухняною. А в межах російського ліберального підходу Україну сприймали як такий собі демократичний Ноїв ковчег, в якому ні елліна, ні юдея, а тільки лише вільний ринок та відмова від колективних ідентичностей.

Втім, обидві ці концепції стали глибоко неактуальними сім років тому. У той самий момент, коли вторгнення запустило процес взаємного розлучення двох країн. Критикувати український пошук власної історії за недостатній лоск ‒ те саме що лаяти лавину за недотримання маршруту. Зрештою, на те вона й лавина, щоб бути некерованою стихією. Якщо ж у вас є запитання, ви завжди можете адресувати їх тим, хто вирішив у 2014-му році на схилі постріляти з рушниці.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Софі Оксанен: «Фінляндизація тягне за собою моральну та етичну деградацію.

Софі Оксанен: «Фінляндизація тягне за собою моральну та етичну деградацію.

Про ставлення фінського суспільства до Росії та СРСР, взаємини зі Швецією, а також свої спроби познайомити Фінляндію з Україною через художню літературу Тижню розповіла фінська письменниця Софі Оксанен.

Український тиждень

Перехресний допит Рябошапки: про санкції РНБО, справу Медведчука та відставки.

Перехресний допит Рябошапки: про санкції РНБО, справу Медведчука та відставки.

Колишній генпрокурор України Руслан Рябошапка прокоментував санкції Ради нацбезпеки та оборони й справу щодо Віктора Медведчука. Водночас він розповів про ймовірні масові відставки в Кабміні. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook ...

Пекельний Медведчук: Як влада і опозиція зрадника ділили, а ще Кива, Лещенко і дікпіки проти вірусу.

Пекельний Медведчук: Як влада і опозиція зрадника ділили, а ще Кива, Лещенко і дікпіки проти вірусу.

️️Вітаємо, шановне панство! Травневі свята вже точно завершилися, тож пропонуємо традиційну недільну поживу для роздумів і сміху від “ПІДСВИНКИ ТИЖНЯ шоу”! Вдаримо гумором по фейках разом? Сьогодні в меню: пекельний Медведчук, битва за нього між в...

Знайди своє коріння: як почати дослідження родоводу та де шукати інформацію.

Знайди своє коріння: як почати дослідження родоводу та де шукати інформацію.

Мандрівка у минуле. Все частіше українці беруться досліджувати свій родовід. З чого варто починати пошуки пращурів та наскільки цінною може бути ця інформація Дивитись випуск: З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

Ймовірна відставка трьох міністрів: хто та чому йде з уряду Шмигаля.

Ймовірна відставка трьох міністрів: хто та чому йде з уряду Шмигаля.

В Україні у відставку можуть піти одразу 3 міністри. Водночас політики вже активно заговорили про претендентів на вакантні місця в уряді. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал...

В Україні – День пам'яті жертв політичних репресій

В Україні – День пам'яті жертв політичних репресій

Вже понад десять років в Україні кожної третьої неділі травня згадують жертв політичних репресій в СРСР. Цього року пам’ятний день припадає на 16 травня. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Tw...

50 відтінків Олександра Ганущина. Історія про афери ексголови львівської обласної ради - ZМОВИ

50 відтінків Олександра Ганущина. Історія про афери ексголови львівської обласної ради - ZМОВИ

Скільки ще гектарів вдалося привласнити чиновнику за часи своєї каденції та яким чином під його наглядом відмивали державні кошти? Про це і не тільки дивіться у новому розслідуванні проекту «Змови». З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписати...

3