Наша школа — справжня творча кухня. Як колишня продюсерка вчить дітей інформатиці та діджеїнгу

2

Фото: Аліна Рудя

Вчителька інформатики у київському НВК 141 «ОРТ» прийшла працювати до школи в 2015 році, маючи за плечима багатий досвід роботи арт-директоркою та продюсеркою шоу-бізнесу. Вже понад чотири роки Тетяна Ендшпіль навчає дітей розв’язувати реальні життєві задачі та діджеїти.

НВ у межах інформаційної підтримки проєкту Global Teacher Prize Ukraine 2019, ініційованого ГС Освіторія, представляє вчителів з усіх куточків України, які надихають своєю щоденною роботою.

Розповідає Тетяна Ендшпіль:

Д умаю, 2014 рік змінив багатьох. Я також змінилася — в душі, у світогляді. Усвідомила, що маю зробити щось правильне, добре. І найкращим рішенням було піти працювати до школи, ділитися з дітьми реальними знаннями.

Другу вищу освіту я здобула в Національному педагогічному університеті ім. Драгоманова. За фахом я викладач економічної теорії та інформатики. Проте ніколи не бачила себе в ролі вчителя й не розглядала варіант працювати у школі.

Багато років працювала виконавчим продюсером у шоу-бізнесі, з музичними гуртами. А на той час продюсування у нашій країні було не дуже розвинуте. Організовувала буквально все: кліпи, фотосесії, концерти, фестивалі. Згодом долучилася до роботи з українськими дизайнерами. А потім перейшла на організацію фестивалів і почала працювати консультантом, оскільки мені вже все було зрозумілим і стало просто нецікаво. Ми планували запускати проєкт із бюджетом мільйон доларів, але у виборі між фестивалем і школою перемогла школа.

Була шокована, коли побачила, на якому низькому рівні у школі викладають інформатику, який примітивний рівень підготовки вчителів. Від самого початку роботи звернула увагу на те, що діти мене слухають, їм цікаво. Бо я не зупиняюся, а весь час розвиваюся: відвідую курси підвищення кваліфікації, опановую нові знання, тобто одночасно перебуваю у позиції і вчителя, і учня.

Здається, що весь мій попередній досвід готував мене до вчительства. Бо коли ти впродовж десяти років спілкуєшся з вередливими, примхливими артистами, то потім зі школярами дуже швидко знаходиш спільну мову, і вже навряд чи щось зможе неприємно здивувати.

Фото: Аліна Рудя

У нашій школі дуже демократична атмосфера. У нас справжня творча кухня, відбуваються багато різних експериментів. Ми навіть будемо робити прибудову до школи, бо нам уже мало місця. Ми разом із дітьми розробляли проєкт прибудови, а потім віддали наші ідеї професійним архітекторам та інженерам.

Ми співпрацюємо з Посольством Ізраїлю та Всесвітнім ОРТ [найстаріша у світі освітня організація, заснована у 1880 році. Всесвітній ОРТ сприяє підвищенню рівня життя і добробуту через навчання і освіту як єврейського народу, так і інших народів світу, — Ред.]. Діти, окрім англійської мови, вивчають іврит. Але у нас державна школа, і тут можуть навчатися всі охочі. Діти беруть участь у різних освітніх програмах і конкурсах, долучаються до наукових проєктів із біології та хімії, які проводять європейські освітні установи.

Я заснувала у школі прес-центр та студію. Ми знімаємо на фото і відео всі шкільні події. Весь контент, який школа викладає у соціальних мережах, створений нашими дітьми. У нас є канал на ютюбі, сторінка у фейсбуці, є шкільний інстаграм. І якщо фейсбук я ще модерую, то ютюбом та інстаграмом діти займаються самостійно: знімають, заливають, виставляють хештеги. Так вони набувають практичних навичок і вчаться працювати у команді. У нас є журналісти, редактори, фотографи, оператори, монтажери, продюсери зйомок.

Ми іноді знімаємо відео про учнів, які досягли певних успіхів у нашій школі. Наприклад, минулого року наш хлопчик їздив до Китаю і переміг у конкурсі Малої академії наук. Після повернення ми брали у нього інтерв'ю. Дуже багато діток, які фотографують або знімають на відео шкільні події, потім продовжують навчання за фахом режисера або оператора.

Фото: Аліна Рудя

На жаль, ми не можемо сьогодні підготувати дитину до реального життя. Немає чіткого розуміння, кого саме готує школа: взірцевих працівників, відповідальних громадян чи зручних дітей для батьків? Коли суспільство сформує цей запит, тоді й школа зможе перелаштуватися.

Мені здається, що класно-урочна система навчання віджила своє. Їй на зміну має прийти проєктна діяльність. Ми з дітьми влаштовуємо хакатони: за три дні вони повинні розв’язати поставлену задачу за допомогою гаджетів, які працюють через інтернет. Діти повинні зробити макет, запрограмувати і презентувати. У такому форматі дітям працювати цікавіше.

Сьогоднішні випускники протягом життя встигнуть кілька разів поміняти роботу, бо все стрімко змінюється. Тому потрібен адаптивний підхід, варто готувати дітей до того, що вони все життя будуть навчатися чогось нового.

На жаль, ми не підіймаємо етичні питання, пов’язані з комп’ютеризацією. Наприклад, ми вчимо штучний інтелект приймати рішення, але хто несе відповідальність за наслідки: людина чи машина? Якщо ми будемо програмувати самокеровані автівки, що буде закладено в алгоритм: вберегти товар на певну суму чи вберегти життя людини, яка, наприклад, порушує правила дорожнього руху? А як ставитися до роботів, дуже схожих на людей? Це люди чи машини? Сьогодні реальність ставить дуже багато запитань. Це ті речі, які дітям повинні пояснювати батьки. Але батьки часто самі в них не розбираються.

Фото: Аліна Рудя

До 2030 року більша частина населення зароблятиме в інтернеті, тож можна припустити, що люди більшість свого часу проводитимуть онлайн. Ми не готуємо дітей до цього, не вчимо їх відмежовувати реальне життя від віртуального.

Діти дають мені набагато більше, ніж я їм. Я би хотіла пов’язати своє життя зі школою, це моє. Але думки про старість, про пенсіонера-вчителя в нашій країні мене лякають. Тому поки що свою роботу я вважаю волонтерством. І взагалі мені здається, що більшість учителів — це волонтери. Тому поки я маю здоров’я, сили і час на це хобі — я буду працювати в школі. А вже коли мені буде складно, доведеться щось вирішувати, але поки що не хочу про це думати.

Новини по темі

Бойовики “ДНР” “засудили” журналіста Асєєва до 15 років колонії.

4

Українського журналіста Станіслава Асєєва "засудили" до 15 років в’язниці. Відповідне рішення виніс так званий Верховний суд ДНР.

Думку про корумповану Україну Трампу нав’язав Путін – WP.

3

Президент США Дональд Трамп почав більше сприймати Україну як корумповану країну після спілкування з президентом РФ Володимиром Путіним.

Синоптик розповів, коли чекати похолодання та якою буде зима в Україні.

1

В Гідрометцентрі розповіли про похолодання.

Нові дороги та заохочення туризму: уряд затвердив програму розвитку Карпат.

1 7

Гірські території мають стати доступнішими.