На азіатських островах утворилися цілі анклави російськомовних туристів – "втікачів від зими"

Новое Время 12
На азіатських островах утворилися цілі анклави російськомовних туристів –

Тисячі співвітчизників з настанням холодів відправляються зимувати в теплі краї. Більшість вибирає Азію, де на деяких островах вже утворилися цілі анклави російськомовних втікачів від зими, пише журнал Новое Время

У теплі краї з дітьми

Більшу частину року Мілена Гольц, шеф-кондитер в Vegan Bakery Dnepr, живе на два міста – Київ і Дніпро. А на три зимові місяці останні чотири роки перебирається ближче до екватора – в Таїланд.

"Тут море, пісок, свобода від зимового одягу і сльоти", – пояснює Гольц свій вибір. Спочатку вона їхала від зими удвох з чоловіком, а коли народилася перша дитина, стали їздити втрьох, тепер же, коли з'явився ще один малюк, – вже вчотирьох. Цю зиму сім'я Гольц в повному складі проводить на Самуї, планує також побувати в Малайзії і на Балі.

За чотири роки зимівель у тропіках Гольц побувала на Мадагаскарі, Балі, в Куала-Лумпурі і Крабі. "Так діти пізнають світ по-справжньому, а не через телевізор", – говорить українка.

Сім'я Гольц четвертий рік зимує в теплих краях/DR

Таїланд, Малайзія та Індонезія – найпопулярніші місця для зимівлі в українців, принаймні тих, хто володіє фінансовою свободою і має можливість працювати віддалено. Перш за все це не прив'язані до офісу представники сфери IT, деяких інших професій, де є можливість працювати віддалено, а також мами в декреті.

"Для них це як ковток свіжого повітря – не треба надягати на дитину купу одягу [коли йдеш гуляти], у дітей немає постійних застуд", – зі знанням справи розмірковує про будні молодих матерів Лев Арамілєв. Чотири роки тому він переїхав на Самуї з Росії, а тепер допомагає підшукувати жителям пострадянських країн житло в Таїланді.

П'ять років тому Надія Лещук, фотограф і автор блогу про подорожі, вирушила з чоловіком в Таїланд в гості до друзів. Зимувати вони не планували. А в результаті залишилися там на півроку. Тоді ж вирішили, що повторять цей досвід, коли у них з'явиться дитина.

"Взимку для дитини не може бути нічого кращого, ніж морське повітря, свіжі фрукти і постійне тепло", – пояснює своє рішення Лещук. І ось у 2015 році родина приїхала зимувати на Самуї вже з півторарічним сином.

Таїландські острівні будні, де немає будинків вище пальм, багато прихильників теплої зимівлі вважають ідеальним відпочинком для мам з дітьми. "Це таке в хорошому сенсі слова сільське життя", – вважає Ірина Куцевалова, директор українського туроператора Я люблю Азію.

В результаті в Таїланді утворилася потужна "діаспора" російськомовних громадян країн екс-СРСР: українців, росіян і білорусів. Вони відкривають свої дитсадки, гуртки, проводять спільні заходи і займаються йогою. Причому для багатьох саме фактор комфортного середовища стає ключовим у виборі місця зимівлі.

А тим, хто шукає більш різноманітне дозвілля, бувалі зимівники радять їхати в Малайзію. Там, наприклад, в межах одного острова можна сходити на екскурсію в джунглі і на показ мод.

Втім, найчастіше ті, хто виїхав від зими в літо навіть з дітьми, на місці не сидять, а подорожують – наприклад, по Камбожді, В'єтнаму чи відправляються в Гонконг. Цьому сприяють дешеві авіаперельоти. Наприклад, переліт Таїланд-В'єтнам обійдеться в $40, прикидає Арамілєв.

Скільки коштує втекти від зими

Мінімальний бюджет, який дозволить провести зиму під пальмами, – $500 на людину без урахування вартості перельоту, який залежно від місця призначення складе ще $600-700 на одну людину в обидва кінці. Такі цифри перетворюють кліматичний туризм не тільки на привабливий, але і доступний варіант для вітчизняного середнього класу.

Серед тих, хто прямо зараз, коли Україну сковують морози, насолоджується тропіками, – уродженка Черкас Лідія Жгір, що працює віддалено в одній з українських компаній. Цього року вона вперше зважилася перезимувати в Азії, вибравши малайзійський острів Пенанг, і за порадою агентства зняла разом з двома львів'янами велику видову квартиру в передмісті Джорджтауна. Причому витрати Жгір називає сумірними з тим, скільки вона витрачала на житло, їжу і розваги в Україні.

"Іноді я уявляю, скільки б мені коштувала сучасна квартира на 19-му поверсі новенького житлового комплексу в 5 км від центру Києва з видом на Дніпро – в моєму випадку Андамське море, – і мені стає боляче", – зізнається Жгір.

Вартість перельоту з України залежно від місця призначення $600-700 на одну людину

Кліматичні туристи зазвичай не селяться в готелях: це дорого і нераціонально, адже в готелях немає кухні. А оскільки мандрівників-зимівників з різних країн стає все більше, тайці будують спеціально для них житлові комплекси із загальним садом і басейном, які можна знімати на тривалий термін. Оренда будиночка в такому комплексі обходиться близько $500 в місяць.

Ціни на житло в Таїланді, як, втім, і скрізь, залежать від місця розташування. Найдорожчим для оренди експерти називають Пхукет. А якщо переміститися на 10 км південніше, то ціни вже будуть на 30% нижчі, стверджують досвідчені мандрівники.

Житло – це найбільша стаття витрат після перельоту, кажуть вони. Харчування та побутові витрати обходяться не більше $400 на сім'ю. В цілому в Азії життя набагато дешевше, ніж в Європі, а до падіння курсу гривні було навіть доступніше, ніж в Україні. Та й тепер, якщо брати до уваги загальні витрати, вартість життя в Таїланді буде подібна з Україною: наприклад, зимівники можуть економити на одязі, який в Таїланді втричі дешевший, зате їм доводиться переплачувати за ті ж продукти. Так, літр молока, яке сюди везуть з Нової Зеландії і Австралії, коштує в місцевих магазинах $3.

Бувалі мандрівники стверджують, що в разі переїзду зазвичай потрібен місяць, щоб перестати дивуватися всьому, що відбувається, звикнути до місцевих кухні і традицій. А ті, хто наважуються зимувати в Азії вдруге, їдуть туди як додому.

"Таїланд – дуже комфортна країна, – каже Лещук. – Крім природних багатств і вічного тепла, там добре розвинена економіка, соціальна інфраструктура, медицина, а самі тайці – привітний і добрий народ, ментально схожий на українців".

Читайте повний текст матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время – №1 від 12 січня 2017 року