Зростання ВВП 40% - це межа?

Десятки країн по всьому світу доводять, що держава може успішно співпрацювати з венчурними фондами і запустити приплив інвестицій вже за пару років. Чи можливо це у випадку України?

Досвід Ізраїлю, США, Євросоюзу, зокрема Фінляндії та багатьох інших країн показує, що створення ефективного державного фонду для фінансування венчурів і стартапів дозволяє залучити в країну в десять разів більше інвестицій, ніж було вкладено грошей спочатку.

Першим таку програму запустив Ізраїль ще 35 років тому. Сьогоднішній Ізраїль — приклад для наслідування для десятків інших країн, які не змогли досягти такого ж технологічного успіху. При тому, що він десятиліттями живе в стані війни.

У 1985-му ця держава не дуже відрізнялася від інших. Але потім відбулися дві речі. За програмою репатріації до Ізраїлю з СРСР переїхали майже 750 тисяч євреїв, серед яких — безліч інженерів. Друге — було запущено програму Йозма, яка дала можливості та гроші «мізкам», що повернулися.

Результати прийнято називати економічним дивом. Але дивом це не було. До програми залучили професійних венчурних капіталістів. При цьому до управління допускався один ізраїльський і один американський або європейський партнер з досвідом роботи з технологічними компаніями. Вони працювали під контролем членів уряду в раді директорів. Фонд використовувався для інвестування 10 дочірніх венчурних фондів з капіталом $20 млн кожний. З них 8 млн венчурний фонд отримував від Йозми, інші 12 — від партнерів. Якщо інвестиція була успішна, партнерам дозволялося викупити частку держави за суму обсягу інвестицій — все ті ж 8−10 млн, що не могло не приваблювати. З цього почався ринок венчурного капіталу в Ізраїлі. В результаті за сім років фонд інвестував 200 мільйонів доларів, було створено 4000 компаній, які залучили 7 мільярдів іноземних інвестицій.

Втручання держави може і має стимулювати ринок

Зараз технологічні компанії як вогню бояться втручання держави. Але за правильної реалізації аналогічного проекту, ми можемо швидко підштовхнути венчурну і стартап індустрію. Прикладів успіху багато: Великобританія, Фінляндія та ЄС в цілому. Кожна країна розробляє свої механізми роботи Фонду фондів. Наприклад, для нашого часу й умов актуальна британська система. У 2005 році країна запустила програму Enterprise Capital Funds, щоб залучити інвестиції в розвиток високотехнологічного бізнесу, при тому що на ринку засобів було недостатньо. Фонди-учасники відбиралися на конкурсі, вони отримували до 50% свого розміру, але до 30 мільйонів євро. За 11 років ці компанії залучили понад мільярд євро інвестицій. Створивши свій Фонд фондів, українська держава зобов’язується вкладати у венчурні фонди, які залучають інвестиції, ті ж 50%. Решту 50% венчурний фонд повинен буде залучити від приватних інвесторів. Зараз через високі ризики для інвесторів, серед яких війна, у венчурних фондів є складнощі із залученням грошей. У разі участі державного фонду — і, важливо, наших іноземних партнерів — вони зможуть продовжити свою роботу, ризики будуть знижені, гроші почнуть приходити частіше.

Світові приклади доводять, що втручання держави може і має стимулювати ринок. Питання в тому, як це зробити грамотно.

З досвіду Ізраїлю можна, зокрема, взяти ідею запросити до ради директорів визнаних світових фахівців. Вони краще за всіх знають правила цієї гри. Адже і до Йозма їх покликали не просто так — вони повинні були навчити ізраїльтян.

Поки довіра до нас досить висока, і ми тісно пов’язані з європейськими партнерами, є досить багато міжнародних фондів, готових спільно з державою профінансувати Фонд — це і Європейський інвестиційний фонд, і Європейський банк реконструкції і розвитку, і Катарський фонд. І зараз уже є понад 20 фондів венчурного і приватного капіталу, які потенційно можуть отримати фінансування.

Але для початку необхідно забезпечити початковий капітал фонду. На даному етапі окремої статті фінансування для такого проекту в державному бюджеті немає. Щоб ідея спрацювала, необхідно близько 200−250 мільйонів доларів стартового капіталу. Умова іноземних інвесторів — мінімальне державне фінансування в обсязі 5−10% загальної суми.

На цьому етапі все залежить від Міністерства фінансів. У порівнянні з державним бюджетом, ця сума не така велика. Але вихід може бути в десятки і сотні разів більшим. Почати з прийняття нового закону про інститути спільного інвестування. Чинний, написаний у 2009 році, безнадійно застарів, адже 10 років тому поняття венчурних інвестицій не існувало в принципі.

У результаті середній розмір інвестицій в окремий фонд може скласти близько $20−50 мільйонів, який, у свою чергу, буде інвестувати від $250 тис. до $5−10 млн в стартапи або компанії (в залежності від стадії розвитку). Фонд фондів з об'ємом капіталу $200 млн буде інвестувати у фонди в співвідношенні 50/50, тому загальна сума інвестицій досягне $400−500 млн.

Можливо, це не виграє для нас війну. Але ми виграємо 100 тисяч нових робочих місць, розвиток інновацій та можливість запустити свій бізнес без страху, що на якомусь етапі людину підведе її власна держава.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Новини по темі

Чому молодим міністрам не варто скаржитися

Якщо тобі кажуть про успіх справи і свій, риторику про дітей і особистої треба забути

1

Революція даних. Як наука врятує світ

Історія показує нам, що коли сила науки і техніки використовується для вирішення найбільших проблем суспільства, життя мільйонів людей може стати краще

2

Чи зможе Україна повернути Донбас?

Реінтеграцію Донбасу і Криму варто сприймати не як загрозу чи проблему, а як проекти загальнонаціонального єднання і нових можливостей

2

Страховка від штрафів GDPR. Міф чи реальність?

Хоча українські корпорації ще не платили штрафів за недотримання нових правил ЄС, випадки, за які вони можуть поплатитися, у нас не рідкість

1

Міністри скаржаться на зарплату. Як реагувати?

Персональні фінанси — це чутливе питання. Комусь їсти нема чого, комусь перли дрібні, більшість постійно викручується. У будь якій країні, до речі

2

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie