Слабші до сильніших. В Україні планують істотно змінити вищу освіту — всі подробиці

Вища освіта в Україні у найближчі два роки зазнає істотних змін. Йдеться про впровадження дуальної освіти, платного переслуховування дисциплін, молодшого бакалавріату й оптимізацію вишів.

Про це в інтерв'ю Українській правді розповів заступник міністра освіти та науки Єгор Стадний.

Зменшиться також кількість спеціальностей із творчим конкурсом, абітурієнти писатимуть мотиваційні листи, а університети мають пройти акредитацію за освітніми програмами і електронне ліцензування.

Вже 44 заклади практикують дуальну освіту по ста програмах. Це вид навчання, при якому теоретична частина підготовки проходить в освітньому закладі, а практична — на робочому місці. Робочий час студентам будуть записувати у навчальний, а спеціальності, за якими можна отримати таку освіту, — від авіації до банківської сфери.

Там, де ЗНО не може повністю відібрати студентів, збільшиться вага творчого конкурсу, його результати можуть складати до більш ніж половини усіх балів до вступу. Усі мотиваційні листи мають бути у вільному доступі, наголосив заступник міністра.

Держава встановлюватиме мінімальну ціну на контракт на певні спеціальності. Якщо студент не склав предмет, наступного року він може платно переслухати дисципліну. За два роки можна буде отримати ступінь молодшого бакалавра. Це дозволить розробити освітню програму не лише на стику спеціальностей, а й між цілими глузями, пояснив Єгор Стадний.

Виші, які не отримають акредитацію, не зможуть видавати дипломи. Філії у великих містах закриють, а слабші університети зможуть приєднатися до сильніших.

Гроші для кращих

Оптимізація вишів дозволить більш ефективно використати кадрові і матеріальні ресурси, а також профінансувати наукові дослідження. Втім, в Україні цей процес імовірно відбуватиметься природній шляхом, а не адміністративним. Таку думку у коментарі Радіо НВ висловив член національного агентства кваліфікацій, доктор технічних наук Юрій Рашкевич.

Стимулюватимуть до цього більш вигідні фінансові умови для успішних закладів і необхідність пройти акредитацію, тому процедура буде тривалою, прогнозує Рашкевич. А от щодо заборони відкривати філії університетів, можуть бути позови у Конституційний суд, не виключив він.

«Міністерство зараз дуже розраховує на нову формулу фінансування, котра буде давати більше грошей тим університетам, які мають кращі показники наукової, міжнародної діяльності, працевлаштування. Вони будуть діставати більше грошей, ставати кращими, а ті, які слабенькі, будуть діставати менше грошей і в перспективі для них стане проблема виживання. Але це знову ж таки процес, це не є разова акція», — зауважив Рашкевич.

Не кузня кадрів

У законі про вдосконалення у сфері вищої освіти місце університетів в системі іновацій відображене недостатньо. Університети більше не є «кузнею кадрів», вони мають перетворюватися на трансфери знань і технологій, пояснив у коментарі Радіо НВ експерт програм освіти Українського інституту майбутнього Микола Скиба.

На його думку, українські університети мають пропонувати в тому числі освіту дорослим, можливість додаткової кваліфікації або ліцензовані короткотривалі курси. А от дуальна освіта вже поступово розвивається, зокрема, в сфері IT.

«Є програми у Львівській політехніці, які фактично сформовані разом з представниками місцевого IT-кластеру. Я знаю, є такі програми в житомирській політехніці, де також є низка компаній, які працюють на глобальний ринок, і вони зацікавлені розвивати університет, тому що є контакт з керівництвом. Це цілком логічний крок, це є й у світовій практиці», — наголосив Скиба.

Нагадаємо, наприкінці 2019 року Верховна рада ухвалила зміни до законодавства у галузі вищої освіти. Згідно із новими правилами, ефективність ректорів вимірюватимуть за заздалегідь прописаними показниками, за плагіат позбавлятимуть дипломів та ступенів, зміняться підходи до ліцензування університетів. Одним з найбільш дискусійних питань була норма про закриття філій університетів у містах-мільйонниках.

Новини по темі

Верховний Суд дав роз’яснення, як правильно перетинати пішохідний перехід.

Верховний Суд розглянув справу водія, який був оштрафований за те, що проїхав через «зебру» перед пішоходом, аргументуючи це тим, що той ще був далеко. У результаті суд дав свої роз’яснення ПДР. "Водій повинен врахувати можливі маневри пішохода на...

1

Український політв'язень Стогній повернувся з Росії.

Незаконно засуджений окупаційним "судом" Криму українець Олексій Стогній відбув призначене йому покарання та повернувся до Києва.

1

Ексклюзив: Кореспондент «Сьогодні» проживе в ізоляції з українцями з Китаю .

Військовий журналіст Олександр Махов розповість про всі етапи повернення і перші тижні перебування земляків в Україні

Комунальники привласнили майже 29 млн гривень, що призначалися на капремонт дороги в Кривому Розі.

В рамках кримінального провадження слідчі Криворізького відділу поліції спільно зі співробітниками міськпрокуратури №3, СБУ і полку поліції особливого призначення 19 лютого провели низку обшуків на території підприємства з ремонту доріг.

3

Українці з низькими доходами зможуть отримати соціальне житло – постанова Кабміну.

Кабмін ухвалив постанову, яка зробить соціальне житло більш доступним.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie