Гори Румунії — такі близькі і такі красиві

1 4

Якщо давно хотіли відпочити та зарядитись енергією — гори Румунії прекрасне місце для цього.

Румунські гори — вершини, що перевищують 2500 м, морени та льодовикові озера. У цьому блогу руйнуватиму стереотипи, що Румунія наповнена лиш ромами, і розкажу все про національний парк Ретезат.

Гори Ретезат вражають і ніякі фотографії точно не зможуть це передати. Насправді, вони красивіші і приголомшливіші, ніж ви можете собі уявити. Я тут, щоб показати вам лише невелику частину, яку мені вдалось дослідити у серпні літа 2019 року.

ТРАНСИЛЬВАНСЬКІ АЛЬПИ

Гори Румунії є частиною системи карпатських гірських хребтів, другою за тривалістю в Європі після Скандинавських гір. Понад 50% всієї довжини Карпат (1500 км) простягається всією Румунією, охоплюючи третину поверхні країни.

Гори Румунії, для блогів_1
Фото: Оксана Корінь

Найвища вершина Румунії — Молдовяну/Varful Moldoveanu (2544 м) розташована в Румунських Південних Карпатах, які також відомі як Трансильванські Альпи. Цей гірський регіон другий за висотою у ланцюзі Карпат після Татр, і складається з 13 вершин, що перевищують 2500 м.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК РЕТЕЗАТ

Трансильванські Альпи є безумовно красивими. Майже всі мандрівники обирають для початку знайомства із горами Румунії хребет із найвищими піками. Але я розповім вам про менш популярний, проте не менш красивий район — Ретезат. У Ретезаті розташовані 2 з 13 вершин понад 2500 м — Peleaga (2509) та Papusa (2508 м).

Національний парк Ретезат славиться величезною кількістю льодовикових озер. Їх понад 80, у тому числі найбільше льодовикове озеро Румунії — Bucura (8,8 гектара) та найглибше — Zanoaga (29 м).

Гори Румунії, для блогів_5
Фото: Оксана Корінь

Це ідеальне місце для поціновувачів флори та фауни, адже тут можна зустріти 55 видів ссавців, що становить 23% від усіх наземних ссавців Європи. Зокрема, в Ретезаті є дуже багато видів птахів, дикі кабани, бурі ведмеді, вовки, лисиці та навіть рисі. Тут можна зустріти більше третини видів рослин Румунії і частина з них є під загрозою зникнення.

Гори Румунії, для блогів_6
Фото: Оксана Корінь

Ретезат абсолютно безпечний, адже стежки добре протоптані, а маршрути промарковані і там є рятувальний пункт. Рятувальна група Salvamont керує притулком на озері Bucura, Pietrele, Poiana Pelegii, озері Zanoaga, Rausor (взимку) і Buta та організовує рятувальні операції всім парком.

Гори Румунії, для блогів_7
Фото: Оксана Корінь
Гори Румунії, для блогів_8
Фото: Оксана Корінь

ЯК ДОБРАТИСЬ ДО РЕТЕЗАТУ

Ретезат розташований у західній частині Румунії, недалеко від Timisoara, Hunedoara та Deva. Timisoara — найбільше місто на заході Румунії. Deva — це невелике містечко, яке охороняє приголомшлива цитадель на вершині вулканічного пагорба. А у Hunedoara можна відвідати знаменитий середньовічний замок Castelul Corvinilor.

Найкращим місцем для початку маршруту горами є село Carnic. Воно розташоване за 1 годину їзди від Deva (70 км) та Hunedoara (50 км).

Нижче ми детально розглянемо різні способи добирань до національного парку Ретезат. Відправною точкою для кожного з них буде місто Солотвино, в якому розташований державний кордон між Україною та Румунією. А з румунської сторони село Sighetu Marmatiei. Кордон можна перетнути як машиною, так і пішки.

До речі, до Солотвино рекомендую їхати потягом:

З Києва:

  • поїзд №013К "Київ → Солотвино". Відправлення з Києва о 17:11 і в 13.10 прибуття в Солотвино (час в дорозі 19 год 59 хв), ціна — 213 грн плацкарт, 339 грн купе та 766 грн люкс.

Зі Львова є два поїзди:

  • 013К "Київ → Солотвино", який відправляється в 02:44 зі Львова і о 13:10 в Солотвино (час в дорозі 10 год 26 хв), ціна — 138 грн плацкарт та 198 грн купе.
  • 601Л "Львів → Солотвино", який відправляється в 20:40 зі Львова і о 09:02 в Солотвино (час в дорозі 12 год 22 хв), ціна — 213 грн плацкарт, 339 грн купе та 766 грн люкс.

ЯК ДОБРАТИСЬ МАШИНОЮ

Якщо у вас є автомобіль, то це звісно буде найпростіший шляхом. Перетнувши кордон необхідно їхати на південь через Baia Marе, Cluj Napoca, Sebes, Deva і аж до Ohaba de sub Piatra.

Тут закінчуються великі міста і останні 17 км до Carnic проходять через маленькі села. Дорога на останніх трьох кілометрах від Nucsoara є трохи нерівною, кам’янистою, але можна проїхати звичайною машиною. У Carnic є стоянка за 10 RON на день (приблизно 60 грн).

Загальна довжина із Sighetu Marmatiei до Carnic 420 км. Варто зазначити, що майже весь шлях буде проходити селами, де максимальна швидкість 50 км/год. Тому розраховуйте, що дорога займе біля 7 годин.

ЯК ДОБРАТИСЬ ГРОМАДСЬКИМ ТРАНСПОРТОМ

Хочу одразу попередити, що громадський транспорт у Румунії не найкращий вибір для добирання в гори. Зараз будемо розбиратись чому.

Як добратись потягом. Залізничний вокзал Ohaba de sub Piatra є кінцевою точкою, до якої можна добратись потягом. Ну, це насправді не станція, а лиш зупинка.

Прямого потягу немає, єдиний варіант — із пересадкою в місті Deva. В середньому шлях поїздом триватиме 15 годин і коштуватиме біля 75 RON (450 грн) за базовий квиток.

Перевірити останні розклади і тарифи потягів для внутрішніх маршрутів можна на веб-сайті румунської залізниці. Він допоможе вам спланувати мандрівку.

До речі, студенти у Румунії не платять за використання залізничного транспорту. Це стосується не тільки студентів румунських навчальних закладів. Для того щоб отримати цю знижку, вам необхідно мати ISECard (ISEC), International Student Identification Card.

Як добратись автобусом. Якщо ви вирішите їхати автобусами, то найкраще буде їхати в місто Hateg. На жаль, прямого автобуса немає, тому потрібно буде зробити пересадку в місті Cluj Napoca. Час в дорозі в середньому 11 годин, а вартість 55.00 RON (330 грн) за базовий квиток. Переглянути розклад і тарифи можна тут.

Важливо і те, що розклади на громадський транспорт максимально незручні, а час в дорозі невиправдано довгий. Тому я рекомендую автостоп, бо це безкоштовно, цікаво і швидко.

Як добратись автостопом. Автостопом у Румунії зазвичай дуже легко пересуватись. Але часом румуни очікують оплату за проїзд. Тому краще одразу сказати водієві, що ви подорожуєте без грошей — "fara banі — без грошей" або "nu am bani — у мене немає грошей". Більшість водіїв погодиться взяти вас у будь-якому випадку, але якщо ви не скажете їм це заздалегідь, вони можуть наполегливо вимагати оплату пізніше.

Цікаво те, що насправді автостоп дуже поширений серед місцевих, для того щоб доїхати на роботу, навчання та ін. Тому часом вам доведеться з ними конкурувати. У таких випадках пройдіться дорогою трохи далі, до місця, де можна стояти окремо.

Якщо ви вирішите їхати автостопом, то в Sighetu Marmatiei потрібно буде вийти на виїзд з міста. Найкращим місцем вважається автобусна зупинка біля супермаркету Kaufland, що на вулиці Bogdan Vodă. Але будьте готовими, що постійно будуть підходити місцеві і казатимуть їхати автобусом.

Із Ohaba трафік буде помітно менший. Тому краще бути там ближче ранку, коли всі туристи їхатимуть на відпочинок.

Автостоп у Румунії вважається найшвидшим способом пересування (звісно, після особистої машини). Нам вдалося подолати шлях з Sighetu до Carnic за один день і всього лиш двома машинами. Авжеж, варто зазначити, що ми — це дві дівчини.

Чим автостоп такий класний. По-перше, це економно. Всім відомо, що автостоп безкоштовний. Єдине, що, скоріш за все, від вас вимагатиметься — культурний обмін, або простіше кажучи — історії. Хоча мені траплялись люди, які і слова не знали англійською, і ми просто їхали мовчки. А траплялися люди, з якими ми не замовкали і прощатись зовсім не хотілось.

Тут і випливає друга причина — це цікаво! Я впевнена, що автостоп — це можливість зустріти і пізнати неймовірних людей. Наприклад:

  • Рольв. Норвежець, який знає про українську політику більше, ніж я? Легко! Звісно більшість європейців знає і питатиме про війну з Росією, але Рольв розпитував і про Януковича, Ющенка, Брежнєва і всіх інших. А весною писав мені на пошту і питав, як мені новий президент України.

  • Джулія. Швейцарка, яку ми зустріли посеред ночі 20 км від столиці. Ми були втомлені, знедолені і хотіли просто доїхати до центру. Я попросила її роздати Інтернет, щоб знайти житло. А вона: "Ви не маєте, де жити? Ну то поїхали до мене". Але у неї була запланована вечірка в друзів у той вечір, тому вона просто залишила свою квартиру на нас. Ви б таке зробили для незнайомців?

  • Ондре і Мартін. Чехи, які підібрали нас, бо ми були дуже енергійними. Це було одне з тих знайомств, коли прощатись зовсім не хочеться. Але, на жаль, нам було на різні хребти гір того дня. А от на наступний день ми зовсім випадково знову перетнулись. Може це була доля?

НАЙПРОСТІШИЙ ТРИДЕННИЙ МАРШРУТ В РЕТЕЗАТІ

День 1: Cârnic → Vârful Retezat 2483 м → Șaua Retezatului → Vârful Bucura I 2433 м → Lacul Bucura 2040 м.

Відстань: приблизно 14 км.

Складність: середня.

Тривалість: 9 годин.

Із села Cârnic варто вийти з самого ранку. Початок дороги доволі пологий і йде кам’янистою дорогою (біля трьох кілометрів) через магічний сосновий ліс. Далі шлях йде долиною вгору, поступово набираючи висоту. Після виходу з ялинового лісу починається стежка через карликові сосни та ялівець.

Чим ближче до вершини гори Retezat, тим більше кам’яних уламків буде з’являтися у вас на шляху. Вони значно сповільнюють середню швидкість на довгих ділянках, особливо у сиру погоду, коли їх поверхні стають надзвичайно слизькими.

Румунською мовою слово "retezat" означає "рубаний". Вершину Vârful Retezat найлегше розпізнати здалеку, оскільки вона виглядає так, ніби її верхівка була відрубана.

Діставшись до озера Stanisoara потрібно йти вправо (на захід). Крутий підйом доставить вас до перевалу Ретезат, де можна заховати свої рюкзаки і вже без речей пройти останній кілометр до вершини Retezat. Після чого повернутись назад до сідла і продовжити шлях до місця ночівлі.

Гори Румунії, для блогів_9
Фото: Оксана Корінь Вигляд на Ретезат з однойменної вершини

До наступної вершини веде 2-кілометрова стежка хребтом із неймовірними пейзажами. На вершині Bucura I вам відкриється огляд на весь Ретезат і зокрема на озеро Bucura, де запланована ночівля. Саме на вершині Bucura I необхідно повернути направо. Звідси і розпочнеться поступове скидання висоти. Ця частина треку буде вже значно простішою, проте розслаблятися рано, адже до озера Bucura ще залишиться два кілометри.

Гори Румунії, для блогів_10
Фото: Оксана Корінь Вершина Bucura I

У сонячну погоду заблукати на цьому етапі вкрай важко, адже де б ви не були — озеро буде вашим маяком. Дійшовши до озера, не забудьте зареєструватись у рятувальників. Це потрібно тільки для статистики.

Я не рекомендую цей маршрут для початківців. Адже за день буде потрібно набирати і скидати висоту майже постійно. А з важким рюкзаком і без підготовки це буде важко. Новачкам краще обрати прямий трек із села Cârnic до озера Bucurа. Його довжина приблизно 10 км і триватиме приблизно 6 годин. І у цьому випадку вам не потрібно буде часто набирати і скидати висоту між горами, як у складнішому маршруті.

Гори Румунії, для блогів_11
Фото: Оксана Корінь Озеро Bucura

День 2: Lacul Bucura 2040 м → Vârful Peleaga 2509 м → Șaua Pelegii → Vârful Păpușa 2508 м → Șaua Pelegii → Vârful Peleaga 2509 м → Lacul Bucura 2040 м.

Відстань: приблизно 9 км.

Складність: середня.

Тривалість: 5 годин.

Від бази Salvamont на озері Bucura потрібно підійматись на пік Peleaga. Дістатися до вершини у сонячний літній день непросто, але для цього не потрібно спеціального обладнання. У зимові дні та негоду це може бути небезпечно. За гарної погоди це займе не більше 2 годин і вам потрібно буде набрати 460 м висоти. Peleaga — найвища вершина цього гірського хребта, вона має 2509 м. Зверху відкривається чудовий краєвид на Національний парк Ретезат, озера та інші піки поруч.

Гори Румунії, для блогів_12
Фото: Оксана Корінь Вигляд на кемпінг та озеро Bucura

З вершини важко не помітити сусідню гору Păpușa. Păpușa та Peleaga — дуже близькі один до одного, як за відстанню, так і за висотою. Păpușa всього на один метр нижча від Peleaga і розташований прямо біля неї.

Ці вершини з‘єднані добре промаркованою стежкою. Шлях між ними можна подолати за годину. Чи відрізняється сильно краєвиди на вершинах? Скоріш за все, ні. І чимало туристів виходять лиш на Peleaga. Але я вважаю, що Păpușa теж обов‘язкова для відвідування, вона ж не винна, що нижча на 1 метр.

Найпростішим варіантом для цього дня буде із вершини Păpușa тим самим шляхом через Peleaga повернутись до місця кемпінгу. Але якщо ви, як і я, не любите ходити тими самими шляхами — у мене для вас є альтернативний маршрут через гору Custura (2457 м). Тоді ви зробите 20-кілометрове коло. Але цей варіант складніший, адже з Custura потрібно буде спуститись з одного хребта і потім повернутись на хребет, на якому розташоване озеро Bucura.

Гори Румунії, для блогів_2
Фото: Оксана Корінь Papusa

Зверніть увагу на те, що озеро Bucura є місцем кемпінгу на дві ночі, тому весь другий день ви будете без рюкзаків. Проте не забудьте взяти на цю "одноденку" достатню кількість води та їжі.

До речі, для красивого заходу сонця варто йти на перевал після вершини Bucura I. Відстань — 1,5 км, а от краса нереальна.

Гори Румунії, для блогів_3
Фото: Оксана Корінь

День 3: Lacul Bucura 2040 → Cârnic.

Відстань: приблизно 10 км.

Складність: низька.

Тривалість: 4 години.

Третій день буде поверненням до села Cârnic і найменш затратним за силою, проте найменш цікавим.

Вийшовши від озера Bucura, вам потрібно буде пройти півтора кілометра долиною озера, набираючи висоту. Після того, як ви досягнете перевалу Bucura, розпочнеться пологий спуск в село.

ЖИТЛО В НАЦІОНАЛЬНОМУ ПАРКУ РЕТЕЗАТ

Найкращими варіанти багатоденного походу є кемпінги або високогірні гірські притулки. У високий сезон краще бронювати місце.

В Cârnic можна зупинитись в кількох "кабанах" або кемпінгу. Наприклад, можна обрати Cabana Cârnic-Cascadă за 35 RON (210 грн) або 50 RON (300 грн) з людини. Або Cabana Codrin, у якій можна зупинитись за 45 RON (270 грн) або 50 RON (300 грн). Кемпінг розташований відразу на в‘їзді в село і коштує 10 RON (60 грн).

Найближчим притулком до села Cârnic є Pietrele Cabana — всього лиш 4 км кам’янистою дорогою. Вартість номера — 40 RON (240 грн) з особи.

Ще одним місцем для ночівлі може бути Cabana Genţiana. Цей притулок розташований за 5,5 км від села Cârnic на середині шляху до озера Bucura. Всього у Genţiana є близько 40 ліжок, вартість 35 RON (210 грн) з особи. Ретезат є національним парком, а тому кемпінг дозволено лише у визначених місцях. Проте багато туристів таборуються будь-де.

Кемпінги зазвичай є біля кожного притулку. І переважно безкоштовні. Найбільший і найпопулярніший розташований на озері Bucura. Він безкоштовний, а відповідно у ньому відсутні будь-які зручності — ні душу, ні туалету. Проте є питна вода і неймовірний вигляд на Ретезат.

Я раджу зупинятись в кемпінгах або у місцях, де є інші туристи. Адже у лісах Румунії живе понад 6000 бурих ведмедів. Основний захист від них — шум. Не варто ходити в тиші, бо можете опинитися віч-на-віч із надзвичайно здивованим ведмедиком, який нападе зі страху. Якщо ночуєте в наметі, то рекомендують не тримати їжу в наметі — це приваблює диких тварин. Потрібно вибрати дерево, яке розташоване не ближче, ніж 10-15 ме від намету, і повісити їжу на нього. Цікавий факт: ведмеді — дикі тварини, які, як правило, харчуються ягодами. Вони не ховаються між кущами, щоб полювати на вас;)

Я не зустрічала ведмедів і не пакувала їжу окремо. Адже постійно перебувала серед великої кількості людей. Чи варто це робити? Якщо ви ночуєте однією групою десь у глухому лісі — звісно! Якщо ночуєте на популярному кемпінгу — можна і знехтувати цим.

ПОРАДИ

Погода в горах дуже нестабільна, навіть влітку. Потрібно завжди мати теплий і водонепроникний одяг. Звісно добре, якщо у вас теплий спальний мішок, міцне взуття та зручний рюкзак. Питання спорядження дуже важливе і про нього можна написати окрему статтю. Старайтесь підходити до цього відповідально — позичайте в друзів, беріть в оренду.

Літом обов’язково користуйтесь сонцезахисним кремом та носіть головний убір, адже протягом дня сонце може бути палючим. І не забудьте взяти аптечку із найважливішими медикаментами. Наприклад, еластичний бинт, пластирі, хлоргексидин (антисептик), лоратадин/супрастин (від алергії), ніфуроксазид (кишковий антисептик у разі підозри на інфекційне ураження шлунка), ібупрофен (що знеболює), но-шпа, спазмалгон (зняття спазму), парацетамол (жарознижувальний), льодяники від болю в горлі.

Що стосується їжі, враховуючи, що єдине місце, у якому можна купити щось в горах — Pietrele Cabana, вам слід обов’язково взяти достатню кількість їжі. Я б рекомендувала мати горіхи, сухофрукти та шоколад для легких перекусів. І, звісно, продумати харчування на повноцінні сніданки та вечері. Можна просто брати крупи, макарони та ін. і готувати на пальниках. До речі, у Ретезаті суворо заборонено розпалювати багаття. Я надаю перевагу сушененим готовим стравам (наприклад, "Їдло", "Харчі").

Гори Румунії, для блогів_4
Фото: Оксана Корінь

Дорогою зустрічатимете багато річок і струмків, тому вам не доведеться носити з собою декілька літрів води постійно. Просто візьміть пляшку. Але оскільки існує багато думок чи безпечно пити із невідомої водойми і якщо ви боїтесь отруєння — можна взяти фільтр.

Не забудьте про навігацію у горах. Можна купити паперову карту в туристичних центрах. Також можна завантажити карту на ваш смартфон. Для цього можна використовувати Maps.me, OpenStreetMap або інші аналоги. Класним варіантом є Muntii Nostri — це путівник, створений суто для румунських гір. У цій програмі можна знайти дуже багато маршрутів з детальними описами та з усіма технічнічними деталями (складність, довжина, загальний підйом, загальний спуск, тривалість, максимальна висота тощо).

Найкращий час для мандрівки — з червня до вересня. Національний парк Ретезат відкритий у зимовий час, але якщо у вас немає спеціальної підготовки, то не варто ризикувати. На більшості стежок є ризик виникнення лавин.

Розкажіть свої враження про румунські гори, якщо ви вже там були. А якщо ще ні, то мерщій пакуйте рюкзак і гайда у мандри! Гори — ідеальне місце для того, щоб відпочити та зарядитись енергією. Звісно, буває важко фізично, але відчуття, які ви отримуєте, коли добираєтесь до вершини гори й озираєтесь, просто невимовні.

Більше про подорожі читайте тут: v-mandry.com

Новини по темі

Ernest Airlines відкриє п’ять нових рейсів з України до Італії.

Рейси з Мілана до Одеси відкриють 18 грудня 2019 року.

YanAir запустить 12 додаткових авіарейсів з України до Грузії до новорічних свят.

Рейси будуть здіснюватись від 26 грудня 2019 року до 5 січня 2020 року.

Визначено 50 найкрасивіших міст світу

На жаль столиці України у списку немає.

Ernest Airlines отримує ліцензію на внутрішні перевезення Україною.

Ernest Airlines відкрила новий офіс в Києві, а у квітні 2020 року відкриє базу в аеропорту "Київ" ім. Сікорського ("Жуляни").

У Єгипті археологи знайшли 20 стародавніх саркофагів.

Всі саркофаги прикрашені яскравим розписом і добре збереглися.