Безпрецедентні рішення Центробанку ЄС: наслідки для Єврозони та їх вплив на Україну.

Європейський центральний банк вимушений здійснити безпрецедентний крок, представивши масштабний пакет заходів стимулювання економічного зростання.

Рішення ЄЦБ, ухвалені на засіданні 12 вересня 2019 року, характеризують не лише відчай, але й рішучість щодо питання стимулювання економіки Єврозони та зниження ризиків рецесії.

Пакет заходів та його вплив на ринки

Представлений пакет є поєднанням п’яти інструментів. На тлі публікації представленого пакету, котирування пари валют EUR/USD опустилося до історичних мінімумів – 1,0927. ЄЦБ також переглянув свої прогнози по інфляції в бік зниження та зростання ВВП на 2019 і 2020 роки.

Але невдовзі ринки відправили котирування на попередні рівні. Зі слів президента Європейського центрального банку (ECB) Маріо Драґі, їх реакція базується на трьох фундаментальних факторах: більш помітному уповільненні економіки регіону, збереженні понижувальних ризиків та базових сценаріїв, що передбачають перегляд перспектив інфляції з бік зниження.

Основні аспекти стимулюючого пакета

Передусім, стимулюючий пакет передбачає зниження ключової ставки на 10 б.п. до -0,5%. Друге – це відмова від календарної прив’язки сигналів ринків. Третє — перезапуск програми викупу активів, а також зміни в програмі рефінансування TLTRO, що виключають спред в 10 б.п. і забезпечують банкам більш прийнятні умови кредитування.

З несподіваного для ринків – новий раунд кількісного пом’якшення із щомісячним обсягом вливання ліквідності в сумі 20 млрд євро без часових кордонів. І останнє – це дворівнева система ставок, яка захистить частину банківського капіталу від негативних ставок.

З низки факторів, які впливають на різкі зміни в котируванні, варто виділити три. Перш за все, президент Маріо Драґі закликав уряди посилити бюджетне стимулювання. Драґі зазначив, що «реалізація реформ повинна бути поетапною, але рішучою», оскільки вона покликана посилити потенціал довгострокового зростання. ЄЦБ вже давно передбачав, що лише одного монетарного стимулювання буде замало, і, своїм пакетом стимулів він змусить уряди адекватно реагувати.

Своїми рішучими діями президент ЄЦБ демонструє серйозність проблеми низького економічного росту і заявляє, що прийшов час фіскально-бюджетної політики, тобто черга за урядами.

Ринкові котирування євро також формуються з огляду на те, що представлений пакет стимулів буде ефективним, оскільки прогноз безстрокової програми кількісного пом’якшення (QE) має велике значення для стимулювання економіки.

Ринкові експерти вважають, що в перспективі також пом’якшення політики ФРС, а відтак додатковий фактор підтримки пари EUR/USD.

Аналіз факторів впливу та розвиток подій

Отже, враховуючи те, що ЄЦБ запроваджує безстрокову програму кількісного пом’якшення, створює передумови бюджетного стимулювання, а також, в перспективі відбудеться зниження ставки ФРС – усі перераховані чинники є вагомим ефектом позитивного впливу на економіку.

Події четверга позначили найнижчий рівень пари EUR/USD. Відтак один з найбільших короткострокових ризиків для єдиної валюти залишився позаду.

Перспективи подальшого бюджетного стимулювання є досить високими, оскільки Крістін Лагард, яка є наступником Маріо Драґі на посаді голови ЄЦБ з листопада, також є великим прихильником бюджетного стимулювання.

Проте, варто зазначити, що президент США Дональд Трамп досить чітко дав зрозуміти, що не розділяє дій ЄЦБ щодо «послаблення євро», відтак варто пам’ятати про ризики, які генеруються відповідними діями з боку США (включаючи тарифи) та Brexit.

Нагадаємо, президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп висловив своє невдоволення щодо дій ЄС. Він зазначив, що торговельна політика США стосовно Європейського Союзу може стати такою ж, яка наразі здійснюється в рамках торговельної війни щодо Китаю. У своєму мікроблозі в Twitter президент США процитував американського бізнесмена Самуеля Зелла, написавши: «Європа завжди була серед тих, хто здійснює найбільш протекціоністську політику».

Аналіз дій найбільших Центробанків

Велика трійка центробанків знову активізували політику монетарного пом’якшення, штовхаючи ринки до зростання, попри погіршення макроекономічної статистики.

Так, ЄЦБ виправдав очікування інвесторів, знизивши депозитну ставку в 13 вересня з -0.4% до -0.5%.

Навіть більше, ЄЦБ несподівано запустив новий раунд кількісним пом’якшенням щомісячного обсягу у 20 млрд євро, не зазначивши конкретної фінальної дати. Спочатку це було сприйнято як більш рішучий настрій на пом’якшення політики, потягнувши єдину валюту вниз до 1.0926. Однак в п’ятницю вранці EUR/USD вдалося відновити позиції, показавши зростання до 1.1070 – але варто подивитися на ситуацію через призму інших факторів.

Передусім, відкрита дата дозволить Центробанку згорнути купівлі в стислі терміни, якщо раптом економічна ситуація різко покращиться. Крім того, розмір ліквідності для пом’якшення є порівняно невеликий, порівнюючи з 60 млрд на місяць до 2018 року.

ФРС також не пасе задніх в контексті глобальної тенденції. Нагадаємо, в липні ключова ставка була знижена, і аналогічних рішень ринки чекають в результаті наступного засідання 18 вересня. Цілком ймовірно, що і Банк Японії буде солідарним з ЄЦБ та ФРС, пом’якшивши монетарну політику наступного тижня.

Наслідки політики ЄЦБ для України

В цілому, на ринках зберігається потяг до розміщень в дохідні активи, що підтримує попит на акції та валюти країн, із ринками, що розвиваються, до яких належить Україна.

Зростання пропозиції дешевих грошей буде й надалі підігрівати інвестиційний клімат України.

Варто зазначити, що економіка України, як і більшості країн, що розвиваються, зазнавали труднощів через жорсткість монетарних політик провідних центробанків світу. Наприклад, зростання відсоткових ставок у США і зміцнення долара призводили до відтоку капіталу (або заборони притоку іноземних інвестицій), що ускладнювало обслуговування зовнішнього боргу, зниження експорту.

Нагадаємо, дешеві кредити (ставки центробанків прямо або опосередковано впливають на рівень ставок в усьому світі) призвели до українського будівельного і споживчого буму, а економічне піднесення в Китаї – до підвищення обсягів продажів української продукції.

Відтак, в умовах зниження ключової ставки та запровадженням кількісного пом’якшення в провідних світових економіках, для України зменшуються ризики відтоку капіталів, створюються передумови зростання попиту на сировину, а відповідно цін на сировинні товари.

В підсумку зазначимо, поточна ситуація нагадує ту, що ми спостерігали в період з січня по травень 2019 року на тлі пом’якшення монетарної політики найбільшими центробанками світу та очікуваннями швидкого укладення торговельної угоди.

Автор: Діденко Сергій

загрузка...

Новини по темі

Зеленський підписав «антикризовий» законопроєкт

Президент України Володимир Зеленський підписав проєкт закону про забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби.Закон передбачає низку антикризових заходів, повідомили в Офісі президента.Й...

Україна в ООН вимагає від Росії дозволити надати допомогу мешканцям окупованого Донбасу.

Лист від України буде поширений як офіційний документ Генасамблеї та Ради Безпеки ООН

В рамках реформи ЗСУ в армії скорочується 17 генеральських посад - Хомчак.

До Верховної Ради подано законопроект про реформу генеральських звань.

Допит Лероса запланований на 3 квітня — адвокат

Адвокат Масі Найєм заявив, що народного депутата від Слуги народу Гео Лероса викликали на допит на п’ятницю, 3 квітня.

1

Чи вб'є коронавірус Путіна і Росію? ВIДЕО

Коронавірус у Росії - у центрі уваги Марини Данилюк-Ярмолаєвої в новому випуску "Без цензури".Чи знищить коронавірус Путіна та Росію?

3

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie