Норми Закону про підтримку виробництва електроенергії з альтернативних джерел не виконані взагалі або реалізовані частково через рік після ухвалення.

Про це нагадує на своїй сторінці в соцмережі Фейсбук ексміністерка енергетики Ольга Буславець, інформує Цензор.НЕТ.

За її словами, обумовлені в Законі домовленості передбачали зниження "зеленого" тарифу (до того ж - для вже побудованих об'єктів!) на 15% - 48% (СЕС) і 7,5% (більшість ВЕС), скорочення термінів введення СЕС в експлуатацію в межах моделі "зеленого" тарифу, посилення відповідальності за створені виробниками з ВДЕ небаланси, а також - удосконалення аукціонної системи підтримки.

Буславець підкреслює, що для українських споживачів економія від ухвалення Закону № 810-ІХ становила приблизно 6 млрд гривень щорічно і понад 2 млрд євро до 2030 року. При цьому, з боку держави не передбачалося додаткових зобов'язань, потрібно було гарантувати незмінність умов підтримки для вже реструктурованих об'єктів, забезпечити своєчасну поточну оплату за "зелену" енергію і погасити до кінця 2021 року накопичені борги.

Крім цього, вона стверджує, що через рік після ухвалення цього Закону його впровадження в життя явно гальмується.

На думку Буславець, у межах впровадження Закону є низка позитивних зрушень, таких як кардинальне поліпшення рівня розрахунку ДП "Гарантований покупець" з виробниками за "зеленим" тарифом, фактична імплементація зниженого з 01.08.2020 зеленого тарифу, встановлення додаткової надбавки для об'єктів з високою локалізацією обладнання, надання права "гарантованому покупцю" здійснювати продаж зеленої енергії за двосторонніми договорами, об'єкти відновлюваної енергетики почали нести відповідальність за створені ними небаланси.

Читайте на "Цензор.НЕТ": Ухвалення податкового законопроєкту з нормою про акциз на "зелений" електричний струм руйнує інвестклімат України, - інвестори

"Водночас, можна констатувати, що низка норм Закону або не виконані взагалі, або їх виконання ще не завершено", - додала Буславець.

За її словами, не вдалося забезпечити 100% розрахунок за вироблену "зелену" електричну енергію. Частка поточних розрахунків гарантованого покупця у 2021 році знаходиться на рівні 70-93%, а заборгованість 2020 року погашено лише на 26% із запланованих 40%.

"Фінальна версія Закону передбачає співфінансування "гарантованого покупця" з державного бюджету в обсязі не менше 20% від товарної продукції на відповідний рік. Керуючись цією нормою, НКРЕКП на 2021 рік було встановлено занижений тариф на передачу електричної енергії, який не покривав обґрунтованих видатків "гарантованого покупця". При цьому, відповідних коштів у державному бюджеті на 2021 рік Верховною Радою також не було передбачено. Потенційно така ситуація може призвести до подальшого зростання заборгованості перед виробниками з ВДЕ ще на +11 млрд грн", - пише Буславець, додаючи, що до держбюджету на поточний рік також був закладений механізм випуску облігацій внутрішньої державної позики для погашення заборгованості перед виробниками з ВДЕ.

Також не були запущені "зелені" аукціони і не був представлений урядовий законопроєкт, який би дозволив виробникам з ВДЕ самостійно продавати електричну енергію на ринку й отримувати відповідну надбавку.

Також Буславець стверджує, що після доопрацювання у ВР до законопроєкту було внесено норму, яка надавала пільги зі сплати тарифу на передачу для окремих підприємств так званої "зеленої металургії".

Також читайте: Зеленський підписав закон про зниження "зеленого" тарифу, - Шмигаль

Крім цього, через поправки народних депутатів було піднято граничний "зелений" тариф для об'єктів ВДЕ, побудованих до 1 липня 2015 року. В остаточній редакції "планка" зросла до 24,6 євроцентів за кВтг, що знизило економічний ефект на суму майже 400 млн грн на рік.

"Незважаючи на ці недоліки, я переконана, що прийняття Закону 810-ІХ це суттєвий, навіть не крок, – стрибок в напрямку стабілізації ситуації в сфері ВДЕ. І у разі його належної імплементації існують всі можливості забезпечити сталий довгостроковий розвиток відновлюваної енергетики, який дозволить збалансувати інтереси інвесторів, держави та споживачів електричної енергії", - підсумувала вона.

Цензор.НЕТ

«Цензор.НЕТ» - останні новини дня в Україні та світі. Найсвіжіші новини зібрані на сайті censor.net

https://censor.net/ua

Новини по темі
Мережа  «АТБ»  створила музей власної історії магазинів.

Мережа «АТБ» створила музей власної історії магазинів.

«Калина», «Тополя» та «Клен» - саме такі назви мали перші в Україні АТБ. Відкривати їх почали у 93 році, а тепер мережа створила власний музей історії З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

«Повернути своє». Сім років тому українські військові звільнили Авдіївку: як це було

«Повернути своє». Сім років тому українські військові звільнили Авдіївку: як це було

День звільнення Авдіївки. Рівно 7 років тому українські захисники повернули контроль над цим містом. Промзона на його околицях - не один рік була однією з найгарячіших точок фронту. Сьогодні неподалік неї відкрили меморіал полеглим воїнам. Як звіл...

За вами стежать: як зрозуміти, що телефон прослуховується, Варто знати.

За вами стежать: як зрозуміти, що телефон прослуховується, Варто знати.

Будьте обережними, за вами стежать. Мовиться зокрема про додатки у смартфонах, яким ви власноруч дозволяєте переглядати ваші фото, відео, повідомлення та місцерозташування. Крім того, інформацію перевіряють і правоохоронні органи. Читати на сайті:

Бойовики вбили 45 українських захисників, попри перемир'я, VETERANO блог.

Бойовики вбили 45 українських захисників, попри перемир'я, VETERANO блог.

Нещодавно у нас була кругла дата – рік так званого перемир'я на Донбасі. За цей час загинули 45 українських військових та ще 150 було поранено. На жаль, більшість людей сприймає це просто як цифри, але для мене кожне втрачене чи покалічене життя –...

Кто может прийти вместо Путина, Грани правды

Кто может прийти вместо Путина, Грани правды

В 2018 году на очередных перевыборах Путина ему подобрали спарринг-партнера. Главным конкурентом бессменного российского президента тогда стал коммунист Павел Грудинин. Прошло 3 года – но даже теперь Кремль не может простить ему его результат. Чит...

«Класні трухани з укропом» : Історія ветерана АТО, який шиє чоловічу білизну, і не тільки.

«Класні трухани з укропом» : Історія ветерана АТО, який шиє чоловічу білизну, і не тільки.

Чоловіча білизна, шкарпетки, футболки. Це ще не повний асортимент, який виробляє і продає відомий у ветеранських колах Олександр Матяш. Він - ветеран. І його бізнес - це виклик українському виробництву. Гасло підприємницької діяльності українськог...