Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Чи втратить владу Сі Цзіньпін?

У китайського лідера може з’явитися конкурент

Політика «нульового COVID-19», яка спричинила економічні проблеми в Китаї, та прорахунки у підтримці Владіміра Путіна можуть завадити Сі Цзіньпіну втретє стати лідером КНР на осінньому з′їзді партії. Деякі джерела стверджують, що на цьому шляху в нього несподівано з′явився конкурент — нинішній прем′єр-міністр Лі Кецян.

Політика «нульового COVID -19» цілить у Сі Цзіньпіна

Зимові Олімпійські ігри в Пекіні, підготовкою до яких керував особисто китайський лідер, мали стати демонстрацією потуги Китаю на світовій арені, а також важливим початком переможного року Сі на шляху до переобрання. Здавалося б, про це він подбав заздалегідь. Упродовж останнього десятиліття Сі Цзіньпін здолав опонентів і придушив плюралізм думок серед однопартійців, вибудував масштабну пропагандистську машину та встановив тотальну цензуру над ЗМІ й соціальними мережами. Крім того, він став «ядром партії»: його ім′я внесено в статут КПК поряд з іменами батька-засновника КНР Мао Цзедуна та фундатора реформ Ден Сяопіна. І найголовніше — отримав можливість продовжити свої повноваження втретє завдяки внесенню поправок до Конституції КНР у 2018 році Всекитайськими зборами народних представників. А на думку багатьох експертів — фактично отримав мандат на невизначений термін.

Стратегія «великого омолодження китайської нації», до якої ввійшла глобальна ініціатива «Пояс і шлях», стала відображенням прагнення Сі зробити Китай незаперечним світовим лідером та його власних амбіцій очолити цей процес, сконцентрувавши владу у своїх руках. Не дивно, що й «народну війну» проти COVID-19 Сі Цзіньпін узяв під особистий контроль та використав як елемент пропаганди ефективного управління з боку комуністичного режиму, на противагу розгубленому Заходу. Відстеження й виявлення вірусу шляхом масового тестування, повне блокування великих міст і містечок у відповідь навіть на незначні показники захворюваності допомогли китайській владі приборкати пандемію на початковому етапі, але не вберегли від її повторення цієї весни.

І хоча світ поступово починає вчитися жити з вірусом, знімаючи встановлені раніше обмеження, Сі Цзіньпінь залишається заручником власної політики «нульового COVID -19» , яку навіть генеральний директор ВООЗ Гебреїсус визнав наразі нежиттєздатною.

Але найголовніше — вона негативно позначається на економіці держави. Через порушення ланцюгів поставок, ускладнення логістики та складування, закриття портів і неможливість ділових поїздок кількість європейських компаній, які хочуть вийти з Китаю, зросла вдвічі. Це створює проблеми для китайської економіки, особливо зважаючи на те, що влада держави переходить від кількісного до якісного зростання з опорою на розвиток внутрішнього ринку. За таких умов важко буде досягти заявленого партією рівня зростання ВВП у 5,5%.

Аналітики Goldman Sachs знизили свій прогноз до 4% після того, як показники за квітень продемонстрували спад. Але якщо Сі Цзіньпін не готовий зважити на ці чинники, то прем′єр-міністр Лі Кецян останнім часом не приховує стурбованості погіршенням економічної ситуації в Китаї і тричі з кінця квітня порушував на головних партійних зібраннях проблему зайнятості населення.

Лі Кецян виходить із тіні «Номера 1»

Останнім часом з′явилася інформація про посилення позицій Лі Кецяна, який упродовж десяти років залишався в тіні «Номера 1». Нинішній прем′єр-міністр не належить до близького кола соратників Сі. Його пов′язують із Комуністичним союзом молоді — впливовою організацією, з якої вийшло чимало китайських партійних високопосадовців, але яка втратила вплив під тиском Сі Цзіньпіна. Вважається, що наразі саме прем′єр-міністр відіграє роль стримування і противаги, яка допомагає збалансувати державне управління в умовах сповільнення економічного зростання через низку заходів, запроваджених лідером держави. Прагматична лінія Лі Кецяна, що схиляється до багатолітнього курсу капіталізму західного зразка, розходиться з відданістю Сі Цзіньпіна соціалістичному баченню Мао. Китайський лідер неодноразово віддавав перевагу політичним і соціальним питанням перед економічним зростанням. Прикладом може стати торішня кампанія «загального процвітання» та посилення державного контролю над управлінням грошовими потоками, встановлення жорстких заходів для підприємців та інвесторів. За інформацією The Wall Street Journal, саме завдяки впливу Лі Кецяна вдалося послабити регуляторні механізми щодо приватних технологічних компаній, полегшити кредитування забудовників і покупців житла та дати можливість окремим із них відновити роботу.

Ставка на Путіна: спіткнутися чи виграти

Російське вторгнення в Україну принесло Китаю додаткові складнощі. Пекін мав унікальну можливість відіграти посередницьку роль, щоб зупинити війну, однак виявився стороною заангажованою. Значною мірою цьому посприяла й особиста дружба Сі Цзіньпіна з Владіміром Путіним. Небажання осудити РФ та визнати факт її агресії проти України, повторювання натомість російських наративів, серед яких і звинувачення західних держав у «розпалюванні війни» через допомогу зброєю, — чітко свічить, по який бік наразі перебуває Пекін.

Це ставить Китай у становище держави, що перебуває під прискіпливою увагою американців та європейців як така, що може допомагати й підтримувати РФ. Вихід західних компаній з Росії відкриває китайцям можливості зайняти вигідні позиції в енергетичних, ресурсних та інших секторах, але й створює додаткові ризики потрапити під вторинні санкції.

Росія — важливий постачальник енергетичних ресурсів, а відтак багато важить для енергетичної безпеки КНР, у геополітичному вимірі — поплічник, який поділяє антиамериканську політику й може відтягнути частину уваги США своєю європейською авантюрою. Водночас їй не під силу замінити економічні та технологічні переваги співпраці зі США і ЄС. Саме тому Сі Цзіньпін під час недавнього саміту Китай—ЄС намагався домогтися прагматизму у відносинах із Союзом, тоді як вони обтяжені політичними і безпековими чинниками.

«Дружба без обмежень» із Росією та агресивна політика Китаю в регіоні робить його геополітичним суперником для США і стратегічним конкурентом для ЄС. Певна річ, у таких умовах співпраця з ними матиме дуже обмежені рамки.

Ба більше, здається, в Китаї починають замислюватися й над помилковою ставкою Сі на Путіна. Недавно у пресі з′явився текст виступу експосла Китаю в Україні Ґао Юйшена на China International finance Forum, в якому він наголосив на деградації Росії в економічній, військовій, науково-технічній та інших сферах. Тож, на його думку, її поразка в Україні — лише питання часу.

В окремих експертних і медійних колах останнім часом з′явилися припущення, що невдала стратегія «нульового COVID-19» і політичні прорахунки щодо російсько-української війни, які посилили негативні економічні впливи та ускладнили відносини із Заходом, викликали невдоволення в партійних лавах КПК, що ставить під загрозу переобрання Сі Цзіньпіна на третій термін. Натомість партійним лідером можуть обрати Лі Кецяна — технократа, здатного відновити економічне станновище КНР та поліпшити відносини зі США.

Чи зруйнується прогнозованість за дверима в Бейдайхе?

У непрозорій і втаємниченій системі політичного управління КНР важко сказати, чи обґрунтовані розмови про появу несподіваного конкурента у Сі Цзіньпіна, оскільки шлях до незаперечного лідерства він вибудовував усі десять років . Головним чинником політичної боротьби нинішнього лідера стала масштабна антикорупційна кампанія , під яку потрапила безпрецедентна кількість чиновників КПК, включно з потужними партійними керівниками.

Влітку цього року в північному приморському місті Бейдайхе відбудеться закрита зустріч партійного керівництва, нинішніх і колишніх лідерів, щоб установити негласні партійні лінії з найважливіших питань КПК. А головне — узгодити кадрові призначення в найвищих ешелонах влади . Рішення, прийняті за дверми цієї зустрічі, зазвичай залишаються за щільною завісою, а сама традиція зберігається ще з часів Мао. Сі Цзіньпін за роки правління так посилив свої позиції й потіснив представників впливових груп (насамперед Цзян Цземіня), що донедавна не виникало сумнівів у його спроможності отримати лідерське крісло втретє . Предметом обговорення цьогоріч мали б стати претенденти до керівних партійних органів на заміщення посадовців, котрі полишають свої крісла через досягнення критичного віку, а також визначення кандидатури наступного прем′єр-міністра.

Зустріч у Бейдайхе має погоджувальний характер, а головні рішення буде затверджено на ХХ з′їзді КПК восени. Саме на ньому стане відомо, чи залишилася на сьогодні в Китаї сила, здатна змістити Сі Цзіньпіна, і чи мали розмови про конкуренцію в особі Лі Кецяна під собою ґрунт. А склад ключових партійних органів покаже рівень впливу тих чи інших груп Комуністичної партії. Наразі зрозуміло тільки одне: Сі-переможець стане ще потужнішим і впливовішим.

Дивіться спецтему: Легендарний дорожній знак з напрямком для російських військових виставили на аукціон Стартова ціна — $1,5 тисячі. Джеймс Блант на концерті в Італії присвятив пісню гурту «Антитіла» Музикант виконав пісню The Greatest. Президент Польщі розповів, яким він бачить завершення війни РФ проти України За словами Дуди, Україна не може погодитися перемир’я, яке буде передбачати територіальні поступки. Буданов зробив прогноз щодо держперевороту в Росії Між бізнесом, силовиками та політиками сьогодні ведуться вже розмови про припинення війни, проте говорити про це прямо диктатору ніхто не наважується. Кулеба закликав країни світу не купувати в Росії вкрадене українське зерно Росія краде зерно в України та намагається продати його за кордоном.

Це параметри шрифтів, за допомогою яких ми зможемо схарактеризувати їх будову.
Останні новини
Як вибрати маслопрес?

Як вибрати маслопрес?

Олію виробляють різними способами. Віджимання вважається найбільш екологічним методом, адже продукт зберігає багато вітамінів і мінералів. Щоб витягти з насіння якнайбільше олії, потрібне якісне обладнання. Шнековий прес для віджиму олії є найважл...

Народна Правда

У Луганській області окупанти виганяють хворих з лікарень: кладуть своїх поранених.

У Луганській області окупанти виганяють хворих з лікарень: кладуть своїх поранених.

На тимчасово окупованих територіях Луганської області окупанти наказали цивільним звільнити місця у лікарнях для російських військових, не даючи можливості людям навіть закінчити лікування. Про це повідомляє Центр національного спротиву. "Жодного ...

Патріот Донбасу

Пів мільйона за посаду в БЕБ: виявили шахрайську схему.

Детективи внутрішньої безпеки Бюро економічної безпеки України виявили факти шахрайства групи осіб, які за грошову винагороду пропонували працевлаштування до БЕБ. Джерело: пресслужба бюро Деталі: Повідомляється, що зокрема обіцялися посади рядовог...

Українська правда

ШЕЙТЕЛЬМАН: «Русский» переворот в Германии / Путин проведет вторую волну мобилизации? @sheitelman.

ШЕЙТЕЛЬМАН: «Русский» переворот в Германии / Путин проведет вторую волну мобилизации? @sheitelman.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ #шейтельман #михаилшейтельман Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Политтехнолог Михаил Шейтельман присоединился к эфиру 24 к...

Серія НОВИХ УДАРІВ по РОСІЇ / Атака на Кремль не за горами.

Серія НОВИХ УДАРІВ по РОСІЇ / Атака на Кремль не за горами.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Україна не має обмежень щодо дальності ударів по території Росії. Незабаром атаки можуть...

5  сценаріїв закінчення війни // Як фінансуватиметься форсайт в Україні - Олексій Жмеренецький.

5 сценаріїв закінчення війни // Як фінансуватиметься форсайт в Україні - Олексій Жмеренецький.

ФорсайТИ - це програма в якій народні обранці діляться досвідом міжнародних форсайт-практик, сценаріями майбутнього та ідеями повоєнної відбудови України. Підписуйтесь на канал та натискайте на дзвоник, аби бути в курсі усіх актуальних тем у Парла...

Як НЛО, заворожує! Аеророзвідка на нічному полюванні.

Як НЛО, заворожує! Аеророзвідка на нічному полюванні.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram –

СОЛЯР & ЯКОВЕНКО - Права человека на РФ / Центры патриотической подготовки / Лавров пугает туалетами.

СОЛЯР & ЯКОВЕНКО - Права человека на РФ / Центры патриотической подготовки / Лавров пугает туалетами.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Ведущая @soliarqueen на стриме вместе с @IgorYakovenko обсудит: – права человека на русс...

КУЧЕР & СВІТАН - В України тепер немає обмежень на удари по Росії / Путін знову погрожує ядеркою.

КУЧЕР & СВІТАН - В України тепер немає обмежень на удари по Росії / Путін знову погрожує ядеркою.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – На стрімі @user-ht4zb3em2u разом із військовим експертом та полковником запасу ЗСУ Роман...