Паніка на нафтовому ринку: прогноз JPMorgan, реакція ФРС США та можливі наслідки для України.

Внаслідок терористичної атаки Саудівська Аравія була змушена зупинити 60% нафтовидобутку, позбавивши ринок 5,7 млн ​​барелів на добу. У понеділок президент США Дональд Трамп повідомив про «повну бойову готовність» відповісти на агресію, якщо Ер-Ріяд підтвердить іранський слід.

Білий дім розглядає можливість військової відповіді Ірану, пише The Washington Post.

Проти операції виступають окремі представники Пентагону, що закликають Трампа проявити стриманість. Адже, подальший розвиток ситуації на ринку нафти цілком залежить від позиції США: хто буде визнаний винним за терористичні атаки та які заходи буде запроваджено проти агресора, вважають аналітики Райффайзенбанку.

Відтак раніше стурбований недостатнім попитом, торговими війнами та сланцевим бумом, ринок нафти зміщує свій фокус на геополітику, стверджують аналітики JP Morgan. Існує ризик того, що це може підняти барель нафти до 80-90 доларів США протягом найближчих трьох місяців, прогнозують експерти.

Але така ціна може спровокувати проблеми на фондовому ринку. Наразі на ринку виник ажіотаж і ФРС екстрено друкує $ 75 млрд, щоб погасити паніку.

Інтервенції ФРС

ФРБ Нью-Йорка оголосив про проведення РЕПО овернайт — вперше за десять років. Реакція ФРС обумовив не характерний для середини місяця стрибок процентних ставок на грошовому ринку США, яке спостерігається другий день поспіль, пише Bloomberg.

З метою утримання ставок в межах цільового діапазону обсяг операцій федерального фінансування передбачено $ 75 мільярдів, йдеться в повідомленні ФРБ Нью-Йорка. Перелік заставних інструментів включає казначейські папери, облігації федеральних агентств та іпотечні бонди.

В рамках РЕПО овернайт ФРБ надає кошти первинним дилерам під казначейські папери або інше забезпечення.

Варто зазначити, такі операції були «пересічним явищем до збільшення балансу ФРС у 2009 році», йдеться в огляді Wrightson ICAP.

Процентна ставка за кредитами овернайт, забезпечених казначейськими паперами, яка зазвичай перебуває в межах цільового діапазону ставки федерального фінансування Федеральної резервної системи, в понеділок досягала внутрішньоденного максимуму в 8%, а у вівторок злетіла до 8,75%, свідчать дані щодо цін ICAP.

Цільовий діапазон ставок ФРС, який, як очікується, центробанк знизить на чверть процентного пункту завтра, становить 2-2,25%.

Різкі зміни ставки РЕПО зазвичай трапляються лише в кінці кварталу, іноді в кінці місяця. Сплеск в середині місяця пов’язаний з низкою подій, які обумовили дисбаланс між резервами ліквідності в банківській системі та обсягом цінних паперів на балансі, — сплатою податків компаніями за розрахунками минулого тижня, внаслідок проведення аукціонів за казначейськими паперами та розпродажем бондів на минулому тижні, в ході продажу інвесторами цінних паперів назад дилерам.

Прогноз JPMorgan

Різка зміна цін на нафту після атаки на видобувні об’єкти Саудівської Аравії має стати набагато різкішим, щоб створити серйозні проблеми для фондового ринку, відзначають стратеги JPMorgan Chase & Co., пише Bloomberg.

Індекс S & P 500 може почати відчувати «негативні наслідки», тільки коли ціна на нафту буде перебувати в діапазоні $ 80-85 за барель, зазначають експерти, вивчивши історичний взаємозв’язок між цими двома активами. Це приблизно на 30% вище нинішніх рівнів нафти WTI, що торгується приблизно по $ 62 за барель нафти.

Підвищення цін на нафту може підтримати прибуток енергетичних компаній і зайнятість в галузі, але швидке зростання може позначитися на витратах населення, які грають ключову роль в економіці США. Хоча стрибок цін в понеділок на 15% був одним з найшвидших в історії ринку, нафту поки менш ніж наполовину нижче піку, зафіксованого у 2008 році. Крім того, посилення напруженості на Близькому Сході може підштовхнути Китай і США до укладення торгової угоди, щоб усунути невизначеність навколо світової економіки, відзначають в JPMorgan Chase & Co.

«Але де той переломний момент, коли нафта почне шкодити S&P 500?, – написано в огляді компанії. – До нього ще далеко».

Вплив цінової кон’юнктури ринку нафти на економічне зростання в Україні

Національний банк запровадив цикл пом’якшення опираючись на низку сприятливих зовнішніх та внутрішніх умов. В НБУ зазначають, зміцнення гривні та зниження цін на нафту і газ можуть мати більший дезінфляційний ефект, ніж передбачає липневий макроекономічний прогноз.

Під впливом зовнішніх умов, ціновий фактор на ринку енергоносіїв перестає бути фактором пом’якшення, навіть більше – виникає ризик додаткового тиску на внутрішні ціни.

Інфляційні та девальваційні очікування населення та бізнесу також можуть поступово поліпшуватись з огляду на зниження внутрішньополітичних ризиків, зокрема завдяки завершенню політичного циклу, швидкому формуванню нового Уряду та відновленню перемовин з МВФ щодо нової програми співпраці.

Водночас продовження співпраці з МВФ – це ключове припущення базового макроекономічного сценарію. Відтак воно не є підставою для суттєвішого зниження облікової ставки, ніж передбачено прогнозною траєкторією, а обов’язковою умовою фінансової стабільності в Україні.

Автор: Діденко Сергій

загрузка...

Новини по темі

Зеленський зареєстрував у Раді законопроект про підвищення «мінімалки».

Президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроект №3963, що передбачає зміни до держбюджету і збільшення мінімальної зарплати. Про це повідомляється на сайті парламенту. Законопроект пропонує з 1 вересня збільшити м...

1 1

Зеленський віджав штангу на «нульовій позиції» на Донбасі.

Військові зробили спортивний інвентар із підручних матеріалів

2

Українці дедалі рідше використовують готівку під час розрахунків.

Українці дедалі менше використовують готівкові кошти під час розрахунків, віддаючи перевагу безготівковим операціям. Про це повідомила прес-служба Національного банку України. Зазначається, що цьому сприяють розширення платіжної інфраструктури та ...

1

Потрібно відрізняти поодинокі постріли від обстрілів - Хомчак.

Обстріли не фіксують від початку проголошення режиму припинення вогню.

1

Новий заступник голови Нацбанку оприлюднив свою декларацію.

Рада Нацбанку призначила новим заступником голови НБУ Олексія Шабана. Він оприлюднив свою декларацію за 2019 рік. Як повідомила прес-служба регулятора, Олексій Шабан зайняв місце нещодавно звільнився Сергія Холода, і буде займатися тією ж сферою д...

1 1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie