В Україні з'явилися нові гроші: як виглядає 10-гривнева монета.

На першому етапі Нацбанк планує ввести в обіг понад 5 млн 10-гривневих монет.

В Україні вводять в обіг нову 10-гривневу монету / фото УНІАН

В Україні вводять в обіг нову 10-гривневу монету / фото УНІАН

Національний банк України відсьогодні, 3 червня 2020 року, вводить в обіг монети номіналом 10 гривень, які поступово замінять відповідні банкноти.

Читайте такожНБУ випустить сувенірну срібну тисячогривневу банкноту (фото)

“З 03 червня 2020 року монети номіналом 10 гривень стануть дійсним платіжним засобом на території України, ними можна вільно розрахуватися в торговельній мережі або здійснювати операції в банках”, - йдеться у повідомлення регулятора.

На першому етапі Нацбанк планує ввести в обіг понад 5 млн 10-гривневих монет, що будуть розподілені між підрозділами Національного банку в регіонах. Тож з 3 червня банки зможуть отримувати оновлені грошові знаки в Національному банку й видавати їх своїм клієнтам.

Чи потрібно обмінювати старі гроші?

фото НБУ

фото НБУ

У банку кажуть, що громадянам не потрібно спеціально обмінювати банкноти номіналом 10 гривень на обігові монети цього номіналу. Вони зможуть необмежений період часу розраховуватися одночасно і новими грошовими знаками, і попередніми банкнотами цього номіналу. Поступово – у результаті природного зношення – 10-гривневі банкноти будуть замінюватися в обігу монетами.

За даними НБУ, станом на 1 квітня 2020 року в обігу перебувало 179,3 млн банкнот номіналом 10 гривень.

© УНІАН

© УНІАН

© УНІАН

© УНІАН

Чому вводять монети замість банкнот?

фото НБУ

фото НБУ

У Нацбанку зазначили, що з урахуванням терміну служби монет заміна банкнот низьких номіналів на відповідні номінали монет дасть змогу державі заощадити близько 1 млрд гривень.

“Тривалість життя монет є значно вищою, ніж тривалість життя банкнот низьких номіналів. Монети перебувають в обігу близько 20–25 років. Натомість банкноти номіналом 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу – у середньому один-два роки. Тож банкноти потрібно майже щороку друкувати, обробляти та зберігати. Водночас обіг монет потребує від держави значно менших зусиль та коштів”, - зазначають у НБУ.

Дизайн та захист нової монети

фото НБУ

фото НБУ

Нова монета номіналом 10 гривень – невелика за розміром, легка. Її діаметр становить 23,5 мм, вага – 6,4 г. Вона виготовлена із цинкового сплаву з гальванічним покриттям нікелем. Завдяки своїм збільшеним габаритним розмірам (діаметр, товщина та гурт) нова 10-гривнева монета суттєво відрізняється від обігових монет номіналом 1, 2 та 5 гривень, зазначають у Нацбанку.

Завдяки більшому діаметру та гурту (третя сторона монети) зі спеціальним грубим рифленням громадянам буде легко відрізнити її від обігових монет інших номіналів.

На реверсі монети номіналом 10 гривень зображено портрет українського гетьмана Івана Мазепи; на аверсі в центрі в обрамленні давньоруського орнаменту розміщено номінал монети.

Візуальні та тактильні елементи захисту монети – це дизайн аверсу і реверсу, оформлення гурта (відповідний тип рифлення) та дрібні елементи зображень, які складно відтворити в кустарних умовах.

Під час автоматизованого перерахування монет на спеціальному обладнанні для їхньої ідентифікації використовуються такі технічні характеристики: розмір і вага, а також так званий електромагнітний підпис – електронний сигнал, характерний для того чи іншого матеріалу.

***

Введення в обіг нової монети - це частина комплексного рішення з оптимізації та оновлення банкнотно-монетного ряду гривні, що триває з 2014 року та має на меті забезпечити в Україні надійніші та захищеніші від підроблень банкноти, зручність готівкових розрахунків та економію коштів для держави. Введення в обіг нових обігових монет номіналом 10 гривень завершить цей процес, повідомили в НБУ.

Завдяки комплексним змінам номінальний ряд гривні зрештою скоротиться до оптимального розміру – 12 номіналів. Усього в ньому залишиться 6 номіналів монет (10 та 50 копійок, 1, 2, 5 та 10 гривень) і 6 номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 та 1 000 гривень).

Довідково. Станом на 01 квітня 2020 року в обігу перебувало нових обігових монет номіналами 1 грн – понад 195 млн шт., 2 грн – майже 190 млн шт., 5 грн – понад 7,0 млн шт. З часом кількість обігових монет в обігу буде збільшуватися залежно від потреб економіки.

З детальною інформацією про нові обігові монети та їх технічні параметри можна ознайомитися тут.

Як повідомляв УНІАН, Національний банк раніше вводив в обіг низку нових банкнот і монет національної валюти. Зокрема, з 20 грудня минулого року введено в обіг монети номіналом 5 гривень та оновлені банкноти номіналом 50 гривень. Цього року, з 25 лютого, Нацбанк випустив в обіг оновлені банкноти номіналом 200 гривень.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Новини по темі

Стало відомо, скільки коштуватиме в Україні Sony PlayStation 5.

Про це повідомляється у прес-релізі PlayStation Ukraine.

1

Ryanair анонсував додаткові скорочення рейсів у жовтні.

Ірландська авіакомпанія Ryanair скоротила кількість своїх авіарейсів в жовтні ще на 20%.

1

Як перевірити надійність забудовника - поради Архітектурно-будівельного контролю.

Про це розповів керівник одеського Державного архітектурно-будівельного контролю Олександр Авдєєв.

1

Кабмін має намір прискорити економічне відновлення країни.

За словами прем'єра, з наступного тижня уряд починає активно працювати над практичним планом заходів, запропонованих групою експертів.

1

Стало відомо, скільки заробив Укроборонпром на оренді та продажу майна.

За 8 місяців 2020 року підприємства Концерну провели 480 аукціонів, з них - чотири з оренди. Решта аукціонів пов'язані з продажем майна, в основному металобрухту і списаних автомобілів.

3

У ВР зареєстрували законопроєкт про урівняння акцизу на автомобільне пальне: як може змінитися ціна на бензин та газ.

Сьогодні в вартості бензину більша частина  - це податки. Акцизний податок на сто відсотків йде на будівництво доріг.

2

Міжбанк: долар залишився у виграші

На останній торговельній сесії тижня долар стартував з рівнів 28,14-28,16 гривень.

2

Нацбанк витратив на підтримку гривні $71 мільйон

Цього тижня регулятор не купував валюту.

1

Київ наполягає на змінах до закону про житлово-комунальні послуги, які б обмежили кількість платіжок.

Київська міська влада наполягає на необхідності внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

1

У Зеленського проект держбюджету-2021 назвали «післякризовим» .

Радник Зеленського розповів про особливості бюджету на 2021 рік.

3

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie