Зміна клімату: як перетворити власний дім на кліматично стійку фортецю.

Руйнівні торнадо, небувалі пожежі й катастрофічні повені - зміни клімату дедалі частіше даються взнаки і на європейському континенті. Останні повені у Німеччині та сусідніх країнах забрали життя десятків людей. Вода змивала на своєму шляху споруди, немов "карткові будиночки", затоплювала підвали та перші поверхи тих будівель, яким пощастило встояти.

Про те, які інженерні рішення можуть допомогти перетворити власний дім на кліматично стійку фортецю і як у майбутньому може змінитися вигляд звичного для нас міського архітектурного ландшафту, DW розпитала в голови відділу кліматичних адаптацій і міського розвитку Німецького інституту урбаністики (Difu) Єнса Гассе (Jens Hasse). На початку липня при Інституті розпочав роботу Центр кліматичної адаптації, який на замовлення міністерства охорони довкілля ФРН консультуватиме німецькі міста та комуни щодо нових кліматичних викликів.

DW: Пане Гассе, апокаліптичні картини з місць, уражених негодою в Німеччині та сусідніх країнах, а також масштаби руйнувань викликають шок і з анепокоєння щодо захищеності нашого житла в умовах кліматичних змін. Які уроки можна винести з цієї трагедії?

Єнс Гассе

Єнс Гассе з Німецького інституту урбаністики

Єнс Гассе: Гадаю, це показало нам, що, з одного боку, ми можемо бути передбачливими, регулярно проводити ремонти й санації, але лише до певної міри, адже, з іншого боку, ми мусимо визнати межі можливого - не до всього можна бути готовими заздалегідь. Людина планує, будує й господарює, але у підсумку збитки можна лише мінімізувати. Мабуть, це головні висновки.

У пресі широко дискутують про те, як у майбутньому можна було б убезпечити міста і громади від наслідків негоди таких масштабів. Деякі експерти пропонують розширювати каналізаційні мережі, більше використовувати водні резервуари та насосні системи. Чи справді це допоможе врятувати життя?

Насамперед слід розрізняти річкові повені й раптові паводки, свідками яких ми зараз стали і під час яких спостерігалося швидке збільшення великих водних мас у пригірських районах. І тут теж є своя специфіка, на відміну від масивних опадів в умовах міської забудови, які по-іншому розподіляються. Отже, цілком очевидно, що розширення каналізаційної мережі у прирічкових районах ніяк не допоможе. Крім того, слід зважати й на фінансовий аспект. Тому на певних ділянках відповіддю має бути ширше застосування бетону, але водночас - вивільнення місця для води. Зараз ми спостерігаємо за тим, наскільки повільно зменшується рівень води у переповнених дамбах. Гадаю, що замість відкачування води слід на майбутнє подумати про покращення комунікації та системи раннього оповіщення, краще продумати шляхи евакуації людей у разі надзвичайної ситуації.

Читайте також: Коментар: Негода у ФРН - шукати крайніх після такої катастрофи толку мало

Наскільки тут може стати у пригоді багаторічний досвід з регіонів і країн, які століттями жили в очікуванні стихійного лиха, наприклад , вже готові й досить унікальні нідерландські технології фундаменту на палях , зведення плавучих будинків тощо?

Загальні рішення, такі як інша фіксація фундаменту, дренажні системи, світлові шахти, як, зрештою, і нідерландські плавучі будинки, - це якраз-таки приклад екологічного міського розвитку та будівництва. Ці готові концепції справді можна адаптувати залежно від наявних умов. І все ж слід уникати будівництва там, де існує висока загроза затоплення, а якщо з тих чи інших причин будувати там таки необхідно, то варто будувати вище, можливо, без підвальних приміщень, адже загроза для людей та інфраструктури може бути занадто високою. У такому випадку й системи опалення мають розташовуватися під дахом будівлі.

Плавучі будинки в Амстердамі

Плавучі будинки в Амстердамі

Одним із архітектурних рішень називають зведення стійких до повеней та ураганів конструкцій, які стоять вище рівня потенційного затоплення, коли вода вільно протікає під будинком, що дозволяє запобігти гідростатичному тискові та руйнації . Такі експериментальні, похмурого вигляду бетонні будинки з'явилися, зокрема, у США після буревію "Сенді" у 2012 році. Та якщо масово перейти на ці дуже функціональні ноу-хау "фортець з бетону", скільки ж естетики залишиться в міській архітектурі ?

Так, це дуже хороше питання, яке постійно виникає у проєктах екологічного будівництва та міського планування. Екологічні проєкти передбачають більше тіньових зон, більше озеленення, де архітектурні форми будівель та громадського простору орієнтовані на специфіку клімату, наявні у надлишку водні ресурси або, навпаки, їхній дефіцит та спрямовані на зменшення температури в умовах міста. Ці технології відомі, радше це питання реалізації.

Звісно, архітектори та замовники разом визначатимуть те, як виглядатимуть наші міста і села у наступні 50-80 років. Але щодо кожної нової будівлі слід поставити запитання: чи є вона добре захищеною від повені? Чи не затопить вода підвал? Що розташовується у самому підвалі - система опалення, комп'ютерні сервери або архів, який у разі затоплення вже не підлягатиме відновленню? Тоді, можливо, варто його заздалегідь перенести. Деякі будівлі, які перебувають під постійною загрозою затоплень, взагалі не слід відбудовувати (після катастроф. - Ред. ) Натомість мости слід прокладати вище і робити конструкції стабільнішими. Це ж стосується й інших об'єктів критичної інфраструктури.

Щодо естетики, то справою честі для архітекторів та містобудівників має стати проєктування стійких об'єктів, які одночасно будуть гарними і привабливими для життя. До речі, деякі вже зведені у світі проєкти вельми успішно поєднали в собі ці характеристики. Головне, щоб це не переросло в абсолютно шаблонну, типову забудову.

Читайте також: "Ніби після війни": як в німецьких містах пережили повінь століття

 • Затоплення в долині річки Ар на заході Німеччини

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Наслідки циклону "Бернд"

  Внаслідок циклону "Бернд" Німеччиною прокотилася хвиля тривалих злив, що викликало небувалі затоплення та повені. Найбільше постраждали федеральні землі Північний Рейн - Вестфалія та Рейнланд-Пфальц на заході країни.

 • Наслідки негоди на заході Німеччини

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Десятки загиблих

  Зливи та повені призвели до загибелі значно більшого числа людей, ніж вважалося раніше. Станом на ранок п'ятниці, 16 липня, тільки в землі Рейнладн-Пфальц підтверджено 50 смертей унаслідок повеней. У поліції міста побоюються, що це число жертв далеко не остаточне.

 • Затоплені дороги в окрузі Арвайлер у землі Рейнланд-Пфальц

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Затоплені вулиці

  Найбільше від повеней у Рейнланд-Пфальці постраждав округ Арвайлер. Місцева влада каже про 1300 зниклих безвісти. Таку високу цифру пояснюють відсутністю мобільного зв'язку в регіоні внаслідок негоди. У розташованому неподалік місті Зінціг загинули дев'ятеро мешканців притулку для людей з особливими потребами.

 • Наслідки негоди в Бад-Мюнстерайфелі на заході Німеччини

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Знищені дороги

  У багатьох районах цієї землі місцева влада оголосила режим надзвичайної ситуації. На місці працюють рятувальники. Через рясні опади вийшло з берегів багато річок, струмків та інших водойм. Водою підтоплено багато підвалів будинків, вулиць і доріг. Подекуди спостерігається також руйнування дорожнього полотна, внаслідок чого цілі райони опинилися практично відрізаними від світу.

 • Населений пункт Еш у землі Рейнланд-Пфальц під водою

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Відірвані від світу

  Бурхливі потоки води зруйнували або сильно пошкодили лінії електропередач і трансформаторні підстанції, тож багато домогосподарств лишилися без струму. Нерідко рятувальникам доводиться проводити рятувальні операції тільки за допомогою гелікоптерів, оскільки в інший спосіб провести безпечну евакуацію постраждалого населення неможливо. Повідомляється про тисячі евакуйованих мешканців.

 • Захисні споруди від повені в землі Рейнланд-Пфальц

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Стіна для річки

  Аби мінімізувати шкоду від негоди, рятувальники будували різноманітні захисні споруди з метою зменшити площу поширення повеней. Ця дерев'яна стіна мала вберегти найближчий населений пункт від річки Ар, що місцями вийшла з берегів.

 • Наслідки негоди на заході Німеччини

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Під завалами

  У сусідній федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія ситуація теж напружена. У ніч на 16 липня в міністерстві внутрішніх справ землі повідомили про як мінімум 31 загиблого внаслідок повеней. Украй складна ситуація спостерігається в Рурській області. Бурхливими потоками води тут пошкоджено залізничне й дорожнє полотно, підтоплено чимало житлових будинків та інших будівель.

 • Наслідки негоди в міста Ерфтштадт на заході Німеччини

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Зсуви ґрунту внаслідок дощів та повені

  У місті Ерфтштадт неподалік Кельна обвалилася низка будинків. Внаслідок обвалів загинули люди, утім, точну кількість жертв влада поки що назвати не може. Від багатьох мешканців надійшли дзвінки на номер екстреної допомоги.

 • Рятувальні роботи в місті Ерфтштадт ускладнені тим, що дістатися до будинків можна лише на човнах. Крім того, виявилися пошкодженими газопроводи, що спричиняє неконтрольовані викиди газу.

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Рятувальні роботи ускладнені

  Рятувальні роботи в місті Ерфтштадт ускладнені тим, що дістатися до будинків можна лише на човнах. Крім того, виявилися пошкодженими газопроводи, що спричиняє неконтрольовані викиди газу.

 • Рурське водосховище в регіоні Айфель у Німеччині

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Переповнені водосховища

  В регіоні Айфель з берегів вийшли одразу два водосховища. Вода з переповненого Рурського водосховища з ночі на п'ятницю стікає в долину річки Рур. Місцева влада вже попередила розташовані там населені пункти про небезпеку підтоплень та застерегла людей, аби ті не підходили близько до річки і не спускалися в затоплені підвали будинків через небезпеку удару струмом.

 • Бундесвер допомагає боротися з наслідками негоди в Ахені

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Бундесвер допомагає рятувальникам

  Для допомоги рятувальникам Бундесвер спрямував кількасот військових у постраждалі регіони. За даними міноборони Німеччини, загалом до двох постраждалих від негоди земель відправили близько 900 солдатів.

 • Затоплені вулиці Ахена

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Евакуація постраждалих

  У багатьох населених пунктах рятувальникам довелося евакуювати місцевих жителів. Негода призвела до значних перебоїв з електропостачанням. Станом на ранок п'ятниці загалом без електрики перебувають близько 165 тисяч людей. Передусім постраждали регіони Берґішес-Ланд і Айфель, а також кілька інших округів у Північному Рейні - Вестфалії.

 • Поїзд на затопленій колії у німецькій землі Рейнланд-Пфальц

  Природне лихо на заході Німеччини: багато загиблих, величезні руйнування

  Поїзди у воді

  Наслідки негоди частково паралізували рух поїздів у Північному Рейні - Вестфалії та Рейнланд-Пфальці. На деяких ділянках залізниці через підтоплені колії поїзди не рухаються взагалі. Обмежені зачепили як приміські, так і поїзди далекого прямування, зокрема і міжнародний рух у бік Бельгії, яка також постраждала від наслідків дощів і повеней.

  Автор: Данило Білик


Дивитись відео 01:18

No comment: повені у Німеччині з висоти пташиного польоту

Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Новини по темі

Клімат, біженці, військові місії: чого очікувати від можливого наступника Меркель.

Армін Лашет, Олаф Шольц і Анналєна Бербок - один з цих політиків, імовірно, змінить Анґелу Меркель на посаді канцлера ФРН. DW проаналізувала, які позиції з ключових питань вони досі відстоювали в Бундестазі.

Deutsche Welle

У Європі на початку пандемії зросла кількість самотніх людей.

У Європі збільшився рівень самотність на початку пандемії коронавірусу у квітні-липні 2020 року — кожен четвертий громадян ЄС заявляв, що почувався у цей час самотнім. Про це йдеться у звіті Об’єднаного дослідницького центру Європейської ком...

UA.NEWS

Німецькі міста хочуть більшого обмеження швидкості на дорогах.

У деяких європейських містах уже діє обмеження швидкості 30 кілометрів на годину. Вісім німецьких міст хочуть досягти такого ж у Німеччині. Тема стає знову актуальною в розпал виборчої кампанії.

Deutsche Welle

Коментар: Як Путін повторює за Мілошевичем

Схоже, що путінська стаття про єдність росіян і українців - не просто історичні роздуми кремлівського лідера, а обґрунтування нового етапу боротьби з Україною, вважає Костянтин Еггерт.

Deutsche Welle

Пожежі в Туреччині: горять курорти Бодрум та Мармарис.

Пожежі в Туреччині: горять курорти Бодрум та Мармарис.

У Туреччині горять популярні серед українських туристів курортні міста середземноморського узбережжя. Вогонь вже за кілька кілометрів від готелів курортного містечка Мармарис. Місцева влада розпочала евакуацію людей. Напередодні пожежа розпочалася...

Масштабні лісові пожежі у Туреччині, Про головне, 29 липня 2021.

Масштабні лісові пожежі у Туреччині, Про головне, 29 липня 2021.

У випуску "Про головне" за 29 липня – у Туреччині вирує масштабна лісова пожежа, яка охопила кілька курортних регіонів; на з'їзді "Голосу" з лав партії виключили 7 народних депутатів; в Україні внаслідок штаму коронавірусу Дельта помер перший паці...

Медаль в плаванні, розчарування в тенісі, традиції між спортсменками.

Медаль в плаванні, розчарування в тенісі, традиції між спортсменками.

Четверта бронзова нагорода у скарбничці українських олімпійців на іграх у Токіо. Її виборов плавець Михайло Романчук. Натомість перша ракетка України Еліна Світоліна не змагатиметься за олімпійське золото. У півфіналі вона поступилася спортсменці ...

Секрети Мамай-гори. Археологи вперше знайшли артефакти Трипільської культури на півдні України

Секрети Мамай-гори. Археологи вперше знайшли артефакти Трипільської культури на півдні України

Археологічне відкриття. На Запоріжжі, археологи вперше за весь час досліджень, знайшли артефакти трипільської культури. Раніше вважали, що трипільців на півдні України не було. Що значить знахідка для сучасних істориків? Як працюють археологи та ч...

Які країни спростили умови подорожей для українських туристів.

Які країни спростили умови подорожей для українських туристів.

Пандемія коронавірусу змінила плани багатьох українців на відпочинок. Втім для туристів є шанс побувати за кордоном у 2021 році. Читати на сайті:

Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков ознайомився з роботою ТДВ «ІнтерХім» 29.

Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков ознайомився з роботою ТДВ «ІнтерХім» 29.

Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков ознайомився з роботою ТДВ «ІнтерХім» #ТелеканалРада #Разумков #Одеса