Фонсека: "Двох-трьох хлопців нам доведеться відпустити - занадто багато гравців"

Сегодня 2
Фонсека:

Головний тренер донецького "Шахтаря" Паулу Фонсека підвів підсумки літніх зборів. Нагадаємо, чемпіон України готувався до сезону в Німеччині та Австрії. На зборах "гірники" провели п'ять контрольних матчів – три матчі завершилися перемогою, ще два – нічиєю.

- Паулу, чи вдалося виконати все заплановане?

- Так, збори пройшли найкращим чином. У нас були відмінні умови. Футболісти прекрасно себе показали, працювали з повною самовіддачею, а контрольні матчі з якісними суперниками продемонстрували, що ми будуємо амбітну і сильну команду. Я задоволений. У нас кілька новачків, і процес їх адаптації на сьогодні проходить чудово.

- Малюнок гри "Шахтаря" зараз вже той, що ви хочете бачити?

- Думаю так. Після закінчення сезону клуб покинули ключові виконавці. Пішов Даріо Срна – капітан і футболіст з чудовими якостями. Факундо Феррейра в попередні два роки показав себе просто фантастично. Те ж можу сказати про Бернарда і Фреда, які були вкрай важливими для нас гравцями. Разом з тим прийшли нові хлопці. Деякі ще дуже молоді, але я повинен визнати: товариські матчі продемонстрували, що їх адаптація йде досить швидко, що мене з позитивного боку дивує. Звичайно, ми не можемо надто багато вимагати від них з самого початку, але вони звикають до нашого стилю, ідей і ігровий філософії. Все це робить мене оптимістичним. Вважаю, до Суперкубку команда буде готова.

- Коли "Шахтар" повинен вийти на пік форми?

- Ми працюємо, думаючи про майбутнє, але в першу чергу – про наступний матч. Тому я завжди сподіваюся, що кожен майбутній поєдинок і буде нашим піком форми. Ми дуже вимогливі. Для нас недостатньо тільки вигравати. Важливо при цьому домінувати і доводити, що ми – переможці. В даний момент ще не вистачає Тайсона, відновлюється Кайоде, ми на кілька місяців втратили Малишева. І в той же час мене з позитивного боку вразили новачки. Я в "Шахтарі" вже третій рік. Більшість хлопців прекрасно знають і закріпили мої ідеї, тому наше завдання – полегшене. У товариських матчах демонструємо явну філософію нашої гри. Сподіваюся, що пік форми буде абсолютно у всіх наших поєдинках.

- У своїй кар'єрі ви використовували різні тактичні моделі в залежності від того, якими футболістами мали. В "Шахтарі" добилися результату зі схемою 4-2-3-1. Чи є потреба щось змінювати?

- Ні, про зміну тактичної схеми ми зараз не думаємо хоча б тому, що існуюча приносить успіх. Але потрібно розуміти: новачки привнесуть в команду свіжий струмінь. Ми ж намагаємося інтегрувати їх в свою систему і поліпшити її. До речі, питання тактичної схеми дуже суб'єктивне, оскільки протягом матчу ми все одно трансформуємося. Гра дуже динамічна, хлопці мають певний взаємозв'язок в різних зонах. Ми починаємо третій сезон в "Шахтарі", маючи вже відпрацьовану модель, в яку вірять наші футболісти. Потрібно продовжувати в тому ж дусі і лише додавати в деяких аспектах, пов'язаних у тому числі і з характеристиками приєдналися до нас виконавців. І думаю, нам вдасться піднятися ще на рівень вище.

- Влітку "Шахтар" підписав трьох молодих бразильців, які, ймовірно, входять в число кращих в своїй країні ...

- Коли підписуються такі контракти, клуб думає не тільки про сьогодення, а ще й про майбутнє. Трансферна політика "Шахтаря" приносить успіх – це незаперечний факт. Зверніть увагу на збірну Бразилії: скільки там футболістів, які були тут раніше або перебувають тут зараз? "Шахтар" створив чудовий ринок для продажу гравців в європейські гранди, працює над тим, щоб аналізувати та інтегрувати їх в свою філософію. Бразильці приїхали саме завдяки такій політиці клубу. Ми думаємо і про сьогодення: ці хлопці послужать "Шахтарю" і зараз. Але перш за все вони для майбутнього – їм по 18-19 років, і вони привнесуть великий внесок. Рішення продумані. Упевнений, новачки зможуть адаптуватися до нашого стилю. Фернандо, Маркіньос, Додо – у них досить сильна конкуренція. Необхідно дати їм час і зрозуміти, що вони прийшли з зовсім інших реалій і іншого футболу. Всім попереднім бразильцям теж потрібен був час, вони не "вибухнули" в перші ж місяці, а деяким навіть знадобилися роки. Але рано чи пізно ці гравці приносили успіх. Саме так ми підписуємо контракти. У Фернандо, Маркіньоса, Майкона і Додо чудові якості. Думаю, вони дуже швидко адаптуються і будуть важливими елементами команди.

– Тотовицький, Болбат і Данченко повернулися з оренд. Ви розраховуєте на них на постійній основі?

- Так, вони залишаться в нашій заявці. Данченка ми знали і раніше, а в минулому сезоні він отримав необхідний досвід і зараз показує себе на чудовому рівні. Наш футбол атакуючий. Вважаю, що в атаці Данченко може бути дуже важливою ланкою, незважаючи на те, що і у нього є конкуренція – Бутко і Додо. Болбат також має певний досвід. Сергій був адаптований до іншого стилю, але він розумний і багато трудиться, намагається зрозуміти наш стиль, працює над позиціонуванням. До того ж його характеристики трохи відрізняються: Болбат – більш вертикальний гравець, також здатний зайняти важливе місце в команді. У Тотовицького відмінні технічні якості, він дуже мобільний і сильний фізично.

- Конкуренцією на якій позиції ви незадоволені? Чи завершено процес комплектації складу?

- Зараз ми не передбачаємо жодних нових входять трансферів, але ці двері завжди відчинені, і, можливо, хтось поповнить наш склад. Однак в даний момент ми про це не думаємо. Навпаки, двох-трьох хлопців нам доведеться відпустити – занадто багато гравців. Команда збалансована і амбітна. На кожній позиції є хороша конкуренція. Правий захисник: Данченко, Бутко і Додо. У нас чотири центральних захисника, дають нам абсолютну гарантію безпеки. Вони рівні – кожен з них може грати. Зліва Ісмаїлі, вкрай важливий елемент нашої команди. Також у нас є Матвієнко, здатний діяти на позиціях лівого та центрального захисника. У центрі рівень футболістів також збалансований: Степаненко, Майкон, Алан Патрік ... Пихаленок – дуже молодий, йому ще є куди рости. В атаці у нас багато хлопців. Їм потрібно зрозуміти: вони повинні бути продуктивними. Якщо вони не будуть показувати те, чого ми хочемо, у нас завжди є наступний, хто зможе гідно замінити. Конкуренція і баланс змусить багатьох вирости.

- На скільки відсотків ви вже визначилися зі складом на матч за Суперкубок?

- Приблизно на 70. Деякі начерки вже є. Більш-менш уявляю собі стартовий склад, але на той час багато що може змінитися. Все залежить від того, як гравці показують себе на тренуваннях.

Нагадаємо, "Шахтар" вже почав продаж абонементів на новий сезон. Гарантувати собі найкраще місце на матчах Ліги чемпіонів в Харкові і отримати знижку на квитки в УПЛ можна вже сьогодні тут.

Раніше ми писали, що гімнаст Олег Верняєв, телеведучий Андрій Бедняков і Володарка семи головних вершин світу Тетяна Яловчак знялися в промо-ролику нової виїзної форми "Шахтаря", а також облили один одного шампанським.