Вчені отримують нові дані про безпеку вакцин проти COVID-19 — Nature.

Все більше людей роблять щеплення від коронавірусу, тому з’являється детальніша інформація про вакцини.

Загалом наявні вакцини проти коронавірусу є безпечними та ефективними, але в міру розгортання програм масової вакцинації з’явилося питання про ступінь та природу побічних ефектів, вивченням якого займаються вчені, пише Nature.

Оскільки все більше людей починають робити щеплення проти COVID-19, поступово надходять повідомлення про тимчасові побічні ефекти, такі як головний біль та лихоманка. Багато таких побічних ефектів були передбачувані, про них навіть попереджали розробники вакцин. Але зараз, коли мільйони людей уже вакциновані, порівняно з тисячами, які пройшли клінічні випробування, з’являються повідомлення про деякі рідкісні алергічні реакції, і виникають питання, чи пов’язані випадки смерті зі щепленнями.

Немає сумніву в тому, що нинішні вакцини проти COVID-19 ефективні та безпечні. Гарантія захисту, яку пропонує щеплення від важкого перебігу COVID-19 переважає ризик важкої реакції на вакцину. Вчені активно аналізують частоту та природу побічних ефектів, оскільки величезна кількість людей повідомляє про свою реакцію лікарям.

Скільки людей відчувають загальні побічні ефекти від вакцин проти COVID-19?

На вакцини, які виготовлені на основі технології мРНК (від компаній Moderna та Pfizer/BioNTech) значна частина людей відчуває незначні реакції, такі як біль у місці ін’єкції, головний біль та втома. Ці вакцини доставляють елементи РНК, що кодують білки коронавірусу, на які реагує імунітет людини.

За даними Американської системи звітності про побічні реакції на вакцини (VAERS), приблизно 372 випадки з кожного мільйона введених доз вакцин на основі мРНК свідчать про незначні побічні ефекти. Ця кількість нижча, ніж можна було очікувати за даними клінічних випробувань, які вказували на те, що близько 80% людей відчуватимуть біль у місці ін’єкції. Дослідники, які проводять випробування, уважно стежать за пацієнтами і фіксують кожну реакцію. Тим часом VAERS покладається на медичних працівників та вакцинованих осіб, які самостійно повідомляють про побічні ефекти.

Поки що реакції на мРНК-вакцини подібні. Ці вакцини вводять у режимі двох доз: перша доза викликає імунну реакцію, а друга є «підсилювачем», який зміцнює здатність організму боротися з коронавірусом. Щодо вакцини Pfizer-BioNTech, яка почала розповсюджуватися раніше, ніж вакцина Moderna, то побічні ефекти після неї посилюються з другою дозою.

У Великій Британії також активно використовують вакцину, розроблену Оксфордським університетом та фармацевтичною компанією AstraZeneca. Ця вакцина, яка вимагає введення двох доз, містить інактивований аденовірус, щеплення надає генетичні інструкції щодо продукування білків коронавірусу для запуску імунітету. За даними Британської системи моніторингу безпеки, приблизно чотири тисячі доз із кожного мільйона введених призводять до побічних реакцій. Знову ж таки, дані клінічних досліджень свідчать про те, що частка побічних реакцій повинна бути ще вищою: близько 50% учасників клінічних випробувань мали біль у місці ін’єкції, головний біль або втому.

Наразі ще досить незначна кількість британців отримала другу дозу вакцини Oxford–AstraZeneca, оскільки Велика Британія використовувала її запаси для введення першої дози якомога більшій кількості людей, але дані клінічних випробувань свідчать про те, що побічні ефекти після другої дози щеплення є менш інтенсивними.

Дані про безпеку вакцин, які розповсюджуються в інших частинах світу, таких як китайська вакцина проти COVID-19, важче отримати. Попередні дані клінічних випробувань вакцини Sputnik V на основі аденовірусу вказують на те, що найпоширеніші побічні ефекти включають симптоми, подібні про застуди та біль у місці ін’єкції.

Як реакції на щеплення від коронавірусу співставляються з побічними ефектами після вакцини проти грипу?

Відносно вакцин на основі мРНК лікарі спостерігають більше побічних ефектів, ніж при щепленнях від грипу, говорить спеціаліст з інфекційних хвороб медичного факультету Університету Вашингтона в Сіетлі Хелен Чу. Наприклад, у клінічних випробуваннях вакцини Pfizer – BioNTech 75% учасників повідомили про “системну реакцію”, таку як головний біль, лихоманка або озноб. У клінічному дослідженні вакцини проти грипу Flubok Quadravalent близько 34% учасників у віці 18–49 років мали системну реакцію. Побічні ефекти спостерігалися ще рідше в учасників дослідження, яким було більше 50 років.

Хелен Чу каже, що вакцини на основі мРНК проти COVID-19 генерують особливо сильну імунну відповідь, яка збільшує ризик побічних ефектів, хоча це також означає, що вакцини дійсно ефективно працюють. Вона зазначає, що після другої дози вакцини Pfizer – BioNTech вона почувалася погано.

"Я отримала вакцину, а через 6 годин у мене був озноб, висока температура, болі в м'язах, я спала майже добу. Потім через 36 годин усі симптоми минули, і я повернулася до звичного стану", - каже вона. На її думку, радше перетерпіти тимчасові побічні ефекти на вакцину проти коронавірусу, ніж інфікуватися COVID-19, який може призвести до летального випадку.

Чи пов’язували вчені випадки смерті із вакциною проти COVID-19?

Більшість учених сумніваються, що вакцини від COVID-19 можуть призвести до смерті, наразі жоден смертельний випадок не був безпосередньо пов'язаний із вакциною. Після того, як 33 мешканці будинків похилого віку в Норвегії померли протягом 6 днів після отримання вакцини Pfizer – BioNTech, розслідування Норвезького агентства з лікарських засобів та Всесвітньої організації охорони здоров’я дійшли висновку, що ці випадки смерті відповідають показникам смертності у цій віковій групі, а вакцина все ще безпечна для людей похилого віку. Міністерство охорони здоров'я та соціального забезпечення сім'ї Індії повідомило про 27 смертей в країні, але жодна з них не була пов'язана безпосередньо з вакциною проти COVID-19.

"Надзвичайно важко" остаточно пов’язати смерть із самою вакциною, каже науковець Хілда Бастіан. Це частково тому, що випадки смерті були зафіксовані через кілька днів чи тижнів після ін’єкції, що ускладнює виключення інших обставин. Інша причина полягає в тому, що саме люди похилого віку стали пріоритетною групою, яка отримує вакцини, а у таких людей багато побічних захворювань.

Що знають вчені про рідкісні, але важкі алергічні реакції на вакцини від COVID-19?

Вакцина Moderna викликає близько трьох анафілактичних реакцій на мільйон введених доз, а вакцина Pfizer – BioNTech викликає п’ять таких реакцій на мільйон доз, згідно з даними VAERS. Це вищий показник, ніж у більшості інших вакцин, включаючи щорічні щеплення від грипу, які викликають анафілаксію лише для однієї з кожного мільйона введених доз. Щодо вакцини Oxford–AstraZeneca, то на сьогодні підтверджено 30 випадків анафілаксії на більше, ніж три мільйони введених доз. Фахівці з питань вакцинації очікують, що ці показники можуть змінитися в міру збільшення кількості вакцинованих людей.

Попри те, що деякі люди в таких випадках потребували госпіталізації, всі повністю одужали. Службовці охорони здоров'я рекомендують людям, які мають алергію на будь-який компонент вакцин, не робити щеплення від COVID-19.

Анафілаксія піддається лікуванню такими препаратами, як адреналін, якщо на неї швидко відреагувати, говорить спеціаліст з вакцин та інфекційних хвороб дитячої лікарні Філадельфії в Пенсільванії Пол Офіт.

Більшість людей, які перенесли анафілаксію, раніше вже мали алергічні реакції на інші речовини: близько 80% людей, які гостро реагували на вакцину Pfizer – BioNTech та 86% на вакцину Moderna, повідомляють Центри США з контролю за захворюваннями.

Конкретна причина анафілактичних реакцій залишається невідомою, але Національний інститут алергії та інфекційних хвороб США повідомив, що агентство розробило клінічне випробування для визначення основного механізму гострих алергічних реакцій на вакцини, але наразі невідомо, коли саме почнуться дослідження.

Що може бути причиною гострих алергічних реакцій?

Деякі дослідники вважають поліетиленгліколь (ПЕГ) збудником анафілаксії внаслідок прийняття вакцин на основі мРНК. Вакцини Moderna та Pfizer – BioNTech використовують порожнисті наночастинки ліпідів для зберігання, а потім доставляють свою «мРНК-інформацію» до клітин. Поліетиленгліколь зв’язаний з ліпідами цих частинок і за звичайних обставин допомагає їм проникнути в організм, уникаючи реакції імунної системи. Молекули, пов'язані з поліетиленгліколем, містяться в різних лікарських засобах, тому вже встановлено, що вони можуть викликати алергічні реакції.

Подальші дослідження стану людей, які перенесли анафілаксію, можуть допомогти визначити, чи є винуватцем такої гострої реакції саме ПЕГ, каже інженер-фармаколог з Університету Північної Кароліни Семюел Лай. Якщо зразки крові цих людей містять антитіла до ПЕГ, це може бути показником, каже Лай, але поки незрозуміло, як довго ці білки залишаються в крові після анафілаксії.

Вакцини, які не використовують ПЕГ можуть бути способом вакцинації людей із чутливістю до цієї речовини, додає вчений.

Оскільки вакцини на основі мРНК можуть викликати таку гостру алергічну реакцію, науковець з Єнського університету в Німеччині Ульріх Шуберт вважає, що зараз саме час інвестувати у розробку полімерів, які не викликають алергічних реакцій. У дослідницькому центрі PolyTarget, який фінансує Німецький дослідницький фонд, де працює Шуберт, ці дослідження вже тривають. "Якщо ми хочемо бути готовими до наступної пандемії, ми повинні почати роботу вже зараз", - говорить він.

Читайте також: Генсек ООН запропонував країнам "Великої двадцятки" координувати світову вакцинацію від ковіду

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19 . Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Підготував/ла : Анастасия Гурин

Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Новини по темі
У Європарламенті закликали використовувати  «Північний потік-2»  як важіль впливу на РФ.

У Європарламенті закликали використовувати «Північний потік-2» як важіль впливу на РФ.

Голова фракції "Європейської народної партії", найбільшої в Європарламенті, Манфред Вебер запропонував ЄС за потреби використовувати "Північний потік-2" як політичний інструмент проти Москви.

Цензор.НЕТ

Австрія призупинила використання партії вакцини AstraZenecа через смерть жінки після щеплення.

Австрія призупинила використання партії вакцини AstraZenecа через смерть жінки після щеплення.

Уряд Австрії вирішив призупинити вакцинацію проти COVID-19 однією партією вакцини компанії AstraZeneca. Вакцинацію припинено через розслідування смерті пацієнтки після щеплення.

Цензор.НЕТ

У Німеччині повідомили про нову російську загрозу для НАТО.

Міністерство оборони Німеччини проаналізувало військові можливості і потенціал Росії і Китаю і повідомило про нові загрози для НАТО. Уряд Росії домагається «дестабілізації і ослаблення НАТО», вважають в оборонному відомстві. Про це повідомляє Welt...

UA.NEWS

Наслідки негоди - 2:0 - «ТЕОРІЯ ПРАВДИ»

Наслідки негоди - 2:0 - «ТЕОРІЯ ПРАВДИ»

Хто має нести відповідальність за неефективне прибирання зимового Львова, недостатню кількість снігоочисної техніки та банальний брак людей, які з нею працюють? Чому сніг на дорогах розтопився разом з асфальтом? У скільки обійдеться латання новоут...

3

Новоспечена політикиня Марченко і її недолуге бажання висловитись, Чесна політика, @СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО.

Новоспечена політикиня Марченко і її недолуге бажання висловитись, Чесна політика, @СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО.

Дружина Віктора Медведчука – Оксана Марченко провела 1,5-годинний марафон серед журналістів каналів Тараса Козака. Вони – заборонені рішенням Ради національної безпеки і оборони України. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram...

2 28

КИШЕНЬКОВЕ ПРАВОСУДДЯ: Стерненко, Федина та інші скандальні справи - На власні очі.

КИШЕНЬКОВЕ ПРАВОСУДДЯ: Стерненко, Федина та інші скандальні справи - На власні очі.

Про Стерненка, Федину та інші політично вмотивовані справи. Влади змінюються, а судді залишаються. З кожним роком скандальних справ, і ще більш обурливих рішен стає дедалі більше. Чому за соціальними опитуваннями судам довіряє менше половини украї...

Перша офіційна пара СРСР: Павло Дибенко і Олександра Коллонтай - Машина часу.

Перша офіційна пара СРСР: Павло Дибенко і Олександра Коллонтай - Машина часу.

Завдяки йому з’явилося так зване “свято” 23 лютого, завдяки їй - 8 березня. Обоє вони були етнічними українцями і обоє взяли участь у завоюванні України більшовицькою Росією. Перша офіційна пара Радянського Союзу. Павло Дибенко і Олександра Коллон...

Марченко вступила у лайно - Вакцинація на вулиці - За Азарова було ліпше - «ОТАКОЇ».

Марченко вступила у лайно - Вакцинація на вулиці - За Азарова було ліпше - «ОТАКОЇ».

🟣 Марченко вступила у лайно. І зараз ми пояснимо чому! 🟣Азаров вважає, що "за нього" було ліпше, і навіть пояснив "пачіму" 🟣 Вакцинація. Чи готові люди зробити її просто на вулиці? З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

5

Героїчний Зе, Порошенко і вакцина, янгол Аваков і небитий Шуфрич - ПІДСВИНКИ ТИЖНЯ шоу.

Героїчний Зе, Порошенко і вакцина, янгол Аваков і небитий Шуфрич - ПІДСВИНКИ ТИЖНЯ шоу.

Вітаємо, друзі, на першому випуску політико-сатиричного шоу "ПІДСВИНКИ ТИЖНЯ шоу"! Богдан Буткевич і Наталка Соколенко підбивають сатиричні підсумки тижня і присуджують підсвинків дійовим особам найгучніших скандалів тижня. Сьогодні в програмі: Ге...

7 24