Bloomberg підрахував глобальний борг: новий рекорд та наслідки.

Сучасні джерела посилення зростання світових боргів: компанії-зомбі в Китаї, критичний рівень студентських кредитів в США та захмарні обсяги іпотеки в Австралії. Привид нового дефолту в Аргентині.

Сума сучасних глобальних боргів сягнула астрономічної величини – $ 250 трильйонів. І якщо поділити її між усіма чоловіками, жінками та дітьми, які живуть на планеті, на кожного довелося б по $ 32 500, пише Bloomberg в статті The Way Out for a World Economy Hooked On Debt? More Debt.

Рекордний стан глобальних боргів

Наслідок десятиліття дешевих грошей не минув безслідно, породивши нову проблему. Адже, загальний обсяг заборгованості держав, компаній та домогосподарств наразі сягає рекордних $ 250 трильйонів (рисунок 1).

Рисунок 1 – Динаміка зростання світового боргу

Джерело: IIF, BIS, IMF

Сума боргу в $250 трильйонів майже втричі перевищує розмір глобального ВВП, і якщо поділити її між населенням світу: чоловіками, жінками та дітьми, які наразі проживають на планеті, на кожного довелося б по $ 32 500.

Отримана спадщина боргового тягаря, здебільшого є результатом усвідомленої дії влади по підтримці глобального зростання за допомогою запозичень в посткризовий період часів боротьби з фінансово-економічною кризою.

Вкрай низькі процентні ставки в посткризові роки робили боргове навантаження посильним для більшості, але водночас рівень боргу неухильно зростав (рис. 2).

Рисунок 2 – Динаміка зростання світового боргу у розрізі категорій позичальників

Джерело: The Institute of International Finance

Наразі, коли регулятори ведуть боротьбу з самими повільними з тих часів темпами зростання, низка сценаріїв пожвавлення економіки їх країн зводиться до лише до одного — потрібно ще більше боргу.

Поборники збільшення держвидатків — від тих, хто виступає за «Нову зелену угоду» до прихильників сучасної монетарної теорії — стверджують, що центробанки вичерпали свої можливості, а відтак, потрібен масивний об’єм держвидатків, щоб не дати потрапити компаніям та домогосподарствам в біду економічного занепаду.

Нагадаємо, МВФ зазначає, що відсоткові ставки в багатьох країнах з розвиненою економікою наразі занадто низькі або негативні. Тому там можуть бути обмежені можливості для додаткових заходів використовуючи традиційні монетарні інструменти.

Чинні тривалий час низькі ставки мають зв’язок з негативними побічними ефектами та наслідками. Все це призводить до фінансових факторів уразливості.

У МВФ дослідили, якщо відбудеться серйозний спад, корпоративний борг, пов’язаний з ризиком дефолту, підвищиться до $19 трлн, або майже до 40 % сукупного боргу в восьми провідних економіках світу. Це перевищує рівні, які спостерігалися під час фінансової кризи 2008-2009 років.

МВФ наголошує: заходи монетарної та фінансової політики не можуть поодинці вирішити цю задачу. Центральну роль повинна відігравати фіскально-бюджетна політика.

Джерела нових викликів

Противники цієї ідеї сперечаються, що подібні пропозиції лише посіють насіння нових бід. Але й не уявлення про те, який обсяг боргу безпечний для тієї чи іншої країни, схоже, змінюється.

Центробанки й регулятори від президента Європейського центробанку Крістін Лагард до Міжнародного валютного фонду закликають уряди нарощувати борг, стверджуючи, що наразі відповідний час для запозичень на проєкти, які принесуть економічну вигоду.

Нагадаємо, в МВФ зазначають, щоб центробанки були максимально ефективними, їм слід чітко інформувати про свої плани, як і раніше спиратися на дані та підтримувати процентні ставки на низькому рівні – але там, де це доцільно. Особливо з урахуванням того, що інфляція в багатьох країнах залишається низькою, а загальне зростання економіки послаблюється.

«Раніше поширювалася думка, що діючі в розвинених країнах обмежень швидкості щодо зростання відношення боргу до ВВП може змінюватися, — зазначає колишній співробітник Міністерства фінансів США і Міжнародного валютного фонду Марк Собель. – З огляду на низькі процентні ставки та нагромаджений попит ринків на захисні активи, великі країни, що розвиваються цілком можуть витримувати й більш значне боргове навантаження».

Нагадаємо, МВФ наголошує, що один зі способів створення ширшого бюджетного простору полягає в мобілізації внутрішніх доходів. Зменшення корупції та застосування цифрових засобів для збору податків може вивільнити ресурси й підтримувати нові інвестиції в людей. Це також може допомогти країнам досягти цілей сталого розвитку на період до 2030 року. Належні реформи в правильній послідовності можуть подвоїти швидкість, з якої країни з ринком, що формується і країни, що розвиваються досягнуть рівня життя в країнах з розвинутою економікою.

Автор: Діденко Сергій

загрузка...

Новини по темі

Пенсії для жителів ОРДЛО: Рева прояснив ситуацію на Донбасі.

Колишній міністр оцінив різні варіанти виплати пенсій

1

Назвали область, де найбільше подорожчали квартири

Торік квадратний метр у новобудовах у середньому подорожчав на $72, або 13,5%. У гривні через зміцнення курсу ціна впала на 4,6%.Найбільше квартири зросли в ціні у Сумській області - на 36,7%. У січні 2019-го квадратний метр коштував $330, наприкі...

2

Атомна енергетика для України базова. Її треба розвивати - Гончар

В Україні працює 15 енергоблоків на чотирьох атомних електростанціях: Запорізькій, Південноукраїнській, Рівненській та Хмельницькій. Більшість досягли граничного терміну експлуатації та потребують модернізації.Закривати їх не можна. Альтернативою ...

1

Світовій економіці загрожує повторення Великої депресії – глава МВФ.

У МВФ прогнозують чергову кризу, яку можна порівняти з подіями Великої депресії 1920-х років.

3 1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie