Коментар: Німці делегували малим партіям більше влади.

Ось і дочекалися змін. Те, що показує сьогоднішнє волевиявлення німецьких виборців є очевидним: годі вже мінімальних компромісів, якими позначалось минуле правління "великої коаліції". Натомість потрібно негайно простувати шляхом у бік вирішення ключових завдань щодо захисту клімату, диджиталізації та вкрай необхідної модернізації Німеччини. Тепер цю Геркулесову працю можна вирішити тільки спільно з малими партіями. У всіх мислимих коаліціях і Зелені, і вільні демократи матимуть вагомий голос. Без них нічого не зробити. І це добре. Тут може навіть постати новий ліберальний центр.

Дорога зелена наречена

Шер-редакторка DW Мануела Каспер-Кларідж

Шер-редакторка DW Мануела Каспер-Кларідж

Значне збільшення відданих голосів за Зелених недвозначно показує, що острах через наслідки змін клімату неабияк непокоїть виборців. З нинішнім результатом Зелені впевнено вступлять в попередні переговори про формування урядової коаліції.

Вони - наречена, руки якої всі домагатимуться, і ця наречена може дорого коштувати. Однак, схоже, що Німеччина не так готова до змін, як того сподівалися Зелені на чолі з їхньою головною кандидаткою Анналеною Бербок (Annalena Baerbock). Особливо, коли ці зміни коштують грошей. Що також засвідчили результати цих виборів.

ВДП не обійти

Власне, без Вільної демократичної партії (ВДП) формування нового уряду навряд чи буде можливим. Ліберали вважають себе переконаними прихильниками дерегуляції, тож, швидше за все, вони загальмують деякі з бажань Зелених.

Вільні демократи довіряють ринку, покладають надії на диджиталізацію і дебюрократизацію та хочуть захистити клімат без підвищення податків. Тож їм ще доведеться пояснити майбутнім партнерам під час попередніх переговорів щодо формування уряду, як цього досягти.

У ХДС/ХСС готові піти в опозицію

Електоральна поразка консерваторів ХДС/ХСС очевидна. Навіть якщо втрата голосів буде меншою, ніж показала більшість опитувань громадської думки. Занадто різке в них падіння популярності у порівнянні з останніми федеральними виборами, щоб цим можна було просто знехтувати. Їхній головний кандидат Армін Лашет (Armin Laschet) не зміг переконати виборців, хоч на посаді прем'єр-міністра землі Північний Рейн-Вестфалія він був досить успішний.

Баварська сестринська партія ХСС також зазнала дошкульних електоральних втрат. Тож після 16 років перебування в уряді у ХДС/ХСС готові до опозиції.

"Ямайська" коаліція

Проте, ХДС/ХСС спробує зробити все можливе, щоб сформувати уряд - цього разу так звану "ямайську" коаліцію, куди, крім консерваторів, у яких партійний колір чорний, увійдуть також Зелені й ВДП, чиї партійні кольори - зелений і жовтий (кольори відповідають кольорам прапора Ямайки. - Ред. ). Це можливо, навіть якщо блок ХДС/ХСС буде лише другим за чисельністю у Бундестазі.

Вирішальним питанням стане те, кому вдасться сформувати коаліцію, здатну згуртувати навколо себе більшість. А в історії ФРН уже тричі траплялося так, що найсильніша фракція в Бундестазі не спромоглася сформувати коаліцію й висунути свого канцлера.

Меркель 2.0

Формування коаліції нині - справжній виклик для головного кандидата соціал-демократів Олафа Шольца (Olaf Scholz), який зробив СДПН найсильнішою партією на цих виборах. Хоча і з мінімальною перевагою, йому вдалося безпрецедентно швидко надолужити відрив від консерваторів і навіть випередити їх. На початку виборчої кампанії соціал-демократи в опитуваннях часом трималися на рівні дванадцяти відсотків.

Читайте також: Російське питання. Олаф Шольц - спадкоємець Меркель чи Шредера?

Здавалося, що колись потужна партія, схоже, втратила електорат. Але Олафу Шольцу вдалося повернути ситуацію в інший бік. Утім, досі незрозуміло, що він особисто обстоює, а також які його пріоритети. Він видається своєрідним "Меркель 2.0": передбачуваний, об'єктивний, без зайвих емоцій. Це явно припало до душі виборцям.

Коаліція "світлофор"

Тепер Олаф Шольц повинен показати, на що він здатний. Якщо він прагне стати наступним канцлером, йому потрібно хутко розпочати попередні переговори з Зеленими й ВДП. Його мета - створити коаліцію червоно-жовто-зелених, тобто так звану коаліцію-світлофор. Це буде нелегко. Адже в такому разі доведеться піти на поступки цим меншим за силою партіям. Це стосується кліматичної політики або ж податкової політики. Блок ХДС/ХСС, що дихає йому в потилицю, спробує зробити те саме.

Підсумки ще невідомі

Утім, яким буде остаточний результат виборів, невідомо. Зрозуміло лише те, що німці не хочуть продовження політики Анґели Меркель (Angela Merkel). Так само видно, що популярність і вплив таких великих партій, як ХДС і СДПН, значно підупали, принаймні у порівнянні з колишніми часами.

Читайте також: Вибори до Бундестагу 26 вересня: найважливіше, що потрібно знати

Німецька політика стає дедалі барвистішою. І це дає можливість вирішити чимало викликів майбутнього, а саме кліматично безпечно і не без диджиталізації.

Коментар висловлює особисту думку автора. Вона може не збігатися з думкою української редакції та Deutsche Welle загалом.

Дивитись відео 01:46

Вибори у Німеччині: перегони між СДПН та ХДС/ХСС без явного лідера (26.09.2021)

Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Новини по темі

У Німеччині знешкодили загін озброєних неонацистів, які полювали на мігрантів.

Поліція Німеччини затримала на кордоні з Польщею групу із 50 представників праворадикального угруповання Der III. Weg (Третій шлях), озброєних перцевим балончиками, багнетами, мачете і битами. Як пише Der Spiegel, близько 50 озброєних людей було з...

UA.NEWS

«Північний потік-2»: партія, яка виграла вибори у Німеччині, підтримує екстрений запуск газопроводу.

Співголова Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) Норберт Вальтер-Борьянс заявив, що російський газопровід «Північний потік-2» слід якомога швидше ввести в експлуатацію. Тоді як його потенційні партнери по коаліції «Зелені» категорично висту...

UA.NEWS

В рамках дизельгейту німецький автовиробник виплатив 65 мільйонів штрафу.

Німецький автовиробник виплатив штраф в розмірі 64,8 мільйона євро за маніпулювання рівнями викидів дизельних двигунів. Це дозволило компанії уникнути судового розгляду. Як повідомляє DW, розслідування відносно Opel почалося у 2018 році і супровод...

UA.NEWS

«Зелені» у Німеччині закликали протидіяти шантажу РФ через «Північний потік-2».

Німеччина повинна протистояти газовому шантажу Росії через газопровід «Північний потік-2», заявила співголова партії «Зелених» Анналена Бербок. Політик зазначила, що високі ціни на енергоносії у Європі викликані не лише високим попитом,а  і скороч...

UA.NEWS

Лукашенка назвали головним державним контрабандистом у Європі.

Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас вважає білоруського диктатора Аляксандра Лукашенка «шефом Державної контрабандної мережі». Дана заява зроблена на тлі напливу нелегалів до Європи через Білорусь. Як повідомляє МЗС Німеччини, Маас закл...

UA.NEWS

Росія та Німеччина уже домовляються про транзит газу через Україну.

Росія уже веде консультації з Німеччиною щодо укладення нового контракту на транзит газу з Україною після 2024 року. Про це заявив журналістам віце-прем’єр РФ Олександр Новак у кулуарах «Російського енергетичного тижня», повідомляє ТАСС. «Ми зустр...

UA.NEWS

Поставити Путіна в незручну ситуацію, – Фурса про знижку для Росії на транзит газу.

Поставити Путіна в незручну ситуацію, – Фурса про знижку для Росії на транзит газу.

Україна пропонує Росії знижку у 50% на транзит газу. Якщо країна-агресорка погодиться – ціна на нього може суттєво впасти. ~ Підписатись на Вєсті ~ ~ Підписатись на Знаєм24 ~ 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал ...

1 25

Олександр Пономарів - законодавець сучасної культури мови - ГЕН УКРАЇНЦІВ з Іриною Фаріон.

Олександр Пономарів - законодавець сучасної культури мови - ГЕН УКРАЇНЦІВ з Іриною Фаріон.

Мовознавець лицарського гарту, законодавець сучасної культури мови, кодифікатор правописних норм, перекладач, журналіст, професор, академік та розвінчувач ліберального гасла "єдина країна - єдіная страна". Про Олександра Пономарева - ідеолога агре...

«Схитрувати не вийде» : До яких обмежень готуватися мешканцям Києва у разі  «червоної»  зони /включення.

«Схитрувати не вийде» : До яких обмежень готуватися мешканцям Києва у разі «червоної» зони /включення.

Київ за кілька днів може перейти до "червоної» зони карантину. Прогнозує столичний голова Віталій Кличко. У п'ятницю Комісія з надзвичайних ситуацій мала узгодити точну дату, натомість затвердила перелік протиепідемічних обмежень, які запровадять ...

Дуже ефективно, – Комісаренко виступив за змішування вакцин.

Дуже ефективно, – Комісаренко виступив за змішування вакцин.

Вакцинація наразі є єдиним шляхом ефективної боротьби з коронавірусом. Але до цього треба звичайно додати і протиепідеміологічні заходи. Читати на сайті:

Зеленський ще остаточно не визначився, –  «слуга народу»  Фролов про ймовірну відставку Тарана.

Зеленський ще остаточно не визначився, – «слуга народу» Фролов про ймовірну відставку Тарана.

У ЗМІ у вересні з'явилася інформація про те, що міністра оборони Андрія Тарана можуть відправити у відставку. Однак щодо цього питання Володимир Зеленський ще остаточно не визначився. ~ Підписатись на Вєсті ~ ~ Підписатись на Знаєм24 ~ 24 Канал он...

1

Повінь в Іспанії: будинки затоплені, а авто пливуть вулицями.

Повінь в Іспанії: будинки затоплені, а авто пливуть вулицями.

Іспанський регіон Аліканте раптово накрила повінь. Стихію спричинила величезна кількість опадів. Через це вулиці перетворилися на канали, затоплені водою. Читати на сайті: ~ Підписатись на Вєсті ~ ~ Підписатись на Знаєм24 ~ 24 Канал онлайн – 24 Ка...

3 19