Як зміниться оплата за газ: експерт пояснив дві платіжки.

Українці почали отримувати дві платіжки за газ. В одній платити треба за спожиті кубометри. Інша платіжка — від оператора газорозподільних мереж за доставку газу. Як розібратися у платіжках та що зміниться для громадян, розповів Gazeta.ua Олександр Сергієнко, директор дослідницького центру "Інститут міста".

"Розподіл газу — європейська практика. За нормами видобуток, транспортування і розподіл мають здійснюватися окремими компаніями. Грубо кажучи, якщо російська труба, то по ній не може йти російський газ. Дві платіжки - це намагання створити певну конкуренцію, щоб не було монополій, починаючи від свердловини, закінчуючи газовою плитою. Є й прагматичні міркування: якщо розподіл, то це утримання мереж, яке відбувається цілий рік. Плата за газ в більшості надходить виключно в опалювальний період. Розподіл робить більш рівномірним надходження коштів для газопостачальних компаній", - говорить експерт.

Експерт вважає, що розподіл формальний. Компанія, яка має відповідати за нього, почне працювати в 2024 році.

"Це вже друга спроба введення плати за транспортування. Чотири роки тому такі спроби вже були, але тоді для домогосподарств, де не було газових лічильників, ввели драконівську норму. Вважалося, що там стоїть віртуальний лічильник, який прокачував щогодини 2,4 куби газу. Це була спекуляція. Як зараз це розподіляють ще невідомо", - каже експерт.

Сума в платіжці за розподіл газу залежить від об'ємів споживання. За основу братиметься об'єм використаного палива за попередній період (на 2020 рік це період з 1 жовтня 2018 року по 31 вересня 2019 року), який ділиться на 12 і множиться на тариф місцевих операторів, що відповідають за постачання газу до споживача. Найнижчий тариф в мешканців Києва — 33,6 коп. за один кубометр, найвищий — в мешканців Львівської області, яким газ розподіляє "Спектргаз" — 2,39 грн за кубометр.

"У Києві мільйон квартир, мережі доволі короткі, а споживачів багато. Там де тариф більший, мережі довші, а споживачів менше, тому треба більше коштів на їх утримання. За цим має слідкувати НКРЄ", - каже експерт.

У нових платіжках також зазначена проплата до 25 січня, але по договору споживачі мають платити за газ до 20 числа.

"Хто не заплатить вчасно отримають пеню, тому з проплатою не варто запізнюватись", - рекомендує експерт.

Цього року тариф на доставку зростатиме двічі. З 1 січня тариф уже зріс і ще раз зросте з 1 липня. Тому в першій половині року плата за розподіл буде дещо нижчою, ніж в другій.

Новини по темі

Українці отримали космічні платіжки за тепло

Стали відомі подробиці

1

Милованов заявив, що економіка України не постраждала від епідемії коронавіруса.

Україна продовжує торгувати з Китаєм

1

Економіка України не постраждала від епідемії коронавірусу — Милованов.

У Міністерстві розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства поки не бачать ніяких негативних наслідків для економіки України через епідемію коронавірусу у світі.

3

Україна і Туреччина розширили квоти на польоти між країнами.

Державіаслужба дозволила новий напрямок для авіаперельотів в Адану.

1

Милованов розповів про вплив епідемії коронавірусу на економіку України.

Урядовець вважає, що перед вітчизняним бізнесом відкрилися нові можливості.

2 8

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie