Чим Пушкін «більший» за Ейнштейна, а Сталін – за Пушкіна.

Росія знову перебуває в певній розгубленості. Але це тимчасово

Крім футбольного чемпіонату та інших животрепетних тем, українська блогосфера обговорює цими днями результати соціологічного дослідження російського «Левада-Центру» на тему, кого сучасні росіяни вважають найвидатнішими людьми в світовій історії. Нагадаємо, «Левада-Центр» – найстаріша в РФ і дуже авторитетна соціологічна фірма, визнана там, утім, «іноземним агентом» з усіма відповідними наслідками.

Загальну картину ви, ймовірно, вже знаєте – але цікаво поглянути на деякі конкретні цифри. Тим паче, відповідні опитування «Левада-Центр» проводить із серйозними проміжками: 1989, 1994, 1999, 2003, 2008, 2012, 2017, 2021 роки. Тобто йдеться якщо не про зміну, то про помітні «зсуви» поколінь.

Так от, перше місце цього року, які раніше, упевнено посів товариш Сталін. З 1999-го і по сьогодні його рейтинг коливається між 35 % і 42 % (наразі – 39 %). Що для більшості оглядачів навіть не потребує коментарів – хоча один такий коментар, в кінці цієї колонки, таки буде.

За Сталіним ідуть інші тирани та автократи. Але вже не так стабільно. Скажімо, Владімір Лєнін (друге місце) мав 2003 року 43 % (респонденти можуть назвати кількох персонажів, тому сума відсотків не дорівнює ста). А вже 2017-го впав до 32 %. Нинішні 30 % недалеко від цього пішли.

Дуже кидається у вічі, як сильно варіюються показники «десятки призерів». В середньому – вдвічі й більше.

  • Поет Пушкін, скажімо, «стрибав» з 47 % до 23 %;
  • космонавт Гагарін – з 33 % до всього лише 13 %;
  • цар Петро Перший – аж з 45 % (1999 рік) до 19 % (сьогодні);
  • президент Путін – з 34 % (2017) до 15 % (теж сьогодні).

Те саме відбувається і з видатними особистостями на нижчих позиціях рейтингу, від Льва Толстого і Алєксандра Суворова до Наполеона Бонапарта і Адольфа Гітлера.

Іноді причини цього очевидні. Скажімо, в 1999 році Росія переживала глибоку кризу орієнтирів і пік недовіри до влади. Звідси й зрозумілий пошук «ідеалу» у віддалених часах - тобто високі показники царя Петра.

Іноді ж високі показники персонажа можна пояснити тільки багаторічною масованою пропагандою. І ні ми, не про тиранів, а про поета. Стабільне третє-четверте місце Пушкіна серед найвидатніших особистостей СВІТОВОЇ історії з точки зору цієї самої історії не вкладається в жодну логіку. На відміну від того ж Толстого, Пушкін не справив на світову літературу жодного скільки-небудь помітного впливу, і недарма відомий «злопыхатель» маркіз Астольф де Кюстін у своїй книзі «Росія 1839 року» стверджував, що забитість мас і відсталість аристократії в Російській імперії робить неможливою появу там скільки-небудь яскравого письменства.

Росіянинові годі зрозуміти, як можна було всерйоз стверджувати таке, коли вже відбувся Пушкін. Але в тому й річ, що досягнення Пушкіна - це «підтягування» російської поезії та, ширше, словесності до світових взірців. Не менше - але й не більше. Пушкінська поезія воістину була культурним проривом для Росії - але нічого особливого для світу вона не являла, як не являє і зараз.

Жодної соціально-політичної ролі – на відміну від поезії того ж Шевченка для України - пушкінські вірші теж не відіграли, попри всі спроби радянської пропаганди виставити поета «борцем за щастя народне» через його особисте приятелювання з деким із декабристів.

Утім, для нас тут є один важливий урок: літературні надбання, і взагалі культура та мова, були, є і ще довго лишатимуться для Росії інструментом політико-ідеологічного впливу.

Власне, головний висновок із цього опитування і полягає в тому, що з ідеологією, в найширшому сенсі, у Росії все залишається стабільним. Восьмеро перших у рейтингу «навидатніших осіб світової історії» – росіяни. Лише цьогоріч в десятку вибрався Альберт Ейнштейн, і то – менше ніж із 10 % рейтингу.

Хтось справді може всерйоз вважати роль Ейнштейна у світовій історії меншою за роль Брєжнєва? Чи, коли на те пішло, Гагаріна? Очевидно, опитані громадяни РФ просто ретранслюють звичні з дитинства патріотичні міфи. Тут російській пропагандистській машині потрібно віддати належне.

Адже з точки зору здорового глузду абсолютно незрозуміло, чому той же Гагарін, на чиєму місці міг бути будь-хто з його дублерів, «важливіший» для світової історії, ніж конструктор Сергій Корольов, без якого СРСР першим у космос просто не вийшов би.

До речі, поява у десятці того ж Ейнштейна, як ясно видно з таблиці, сталася не тому, що росіяни раптом усвідомили видатну роль у світовій історії цього німецького єврея, який допомагав американцям створити атомну бомбу. А в першу чергу – через зниження показників традиційних лідерів. На таблиці немає графи «Важко відповісти», але в роз'ясненні «Левада-Центру» сказано, що відповідна частка виросла з 9 % у 2017 році до 19 % – у нинішньому.

От звідси й падіння «рейтингу» Путіна та низки інших товаришів. Схоже, Росія знову перебуває в певній розгубленості. Але можемо запевнити: це тимчасово.

Адже товариш Сталін упевнено лишається на своєму місці. І так буде навіть у тому випадку, якщо його повторно розвінчає який-небудь умовний Хрущов.

На початку цього матеріалу недарма згадано про найперше опитування, ще від 1989 року. Тоді, на піку «перебудови», Сталін не мав шансів – але радянська ідеологія ще не вивітрилася, нові ж герої та «герої» тільки виникали; і кого ж, на вашу думку, росіяни вважали тоді найвидатнішою постаттю в історії планети?

Авжеж – творця СРСР Владіміра Лєніна. З захмарними 72 %. Наступними йшли все той же Петро Перший (38 %) і нині взагалі забутий респондентами Карл Маркс (35 %).

Інакше кажучи, найважливішими представниками виду homo sapiens для росіян поточної епохи є вожді.

Звичайно, в першу чергу – власні.

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів.

Главком

«Главком» - всі новини України і світу. Свіжі новини політики, економіки, спорту та шоу-бізнесу.

https://glavcom.ua/

Новини по темі
Чим небезпечне уявлення українців про те, що вони з росіянами –  «один народ».

Чим небезпечне уявлення українців про те, що вони з росіянами – «один народ».

Деякі українці вважають себе "одним народом" з росіянами / фото УНІАН Чому українські пенсіонери вважають росіян і українців "одним народом", зрозуміло: їм усе їхнє життя за радянських часів розповідали...

УНІАН

«Зрада прийшла звідки не чекали» : в популярному ресторані Кам'янського на стенді окупований Крим віднесли до території РФ.

«Зрада прийшла звідки не чекали» : в популярному ресторані Кам'янського на стенді окупований Крим віднесли до території РФ.

У Кам'янському Дніпропетровської області в популярному ресторані "Navigator" на стенді з країнами окупований РФ Крим зобразили як частину Росії.

Цензор.НЕТ

Конгрес США підтримав нові санкції проти  «Північного потоку-2».

Конгрес США підтримав нові санкції проти «Північного потоку-2».

Нижня палата Конгресу США схвалила поправку, яка дозволить запроваджувати санкції проти "Північного потоку-2". Конгресмени підтримали законопроєкт про фінансування Держдепартаменту у 2022 році. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Faceboo...

Чемпіонка Марина Бех-Романчук на Олімпіаді-2020: що про неї відомо.

Чемпіонка Марина Бех-Романчук на Олімпіаді-2020: що про неї відомо.

Українська стрибунка у довжину Марина Бех-Романчук у 2021 році вже здобула першу велику перемогу в сезоні. Українка виявилася найкращою на міжнародних змаганнях World Athletics Continental Tour Gold в угорському Секешфегерварі. 24 Канал онлайн – 2...

На Донеччині стався вибух на шахті: багато гірників постраждали.

На Донеччині стався вибух на шахті: багато гірників постраждали.

У Донецькій області стався вибух на шахті. Загинув 1 гірник, ще 9 отримали травми. Вибух пролунав сьогодні близько 5:00. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram –

Перша українка підкорила  «гору-вбивцю»  К2 – другу найвищу точку світу.

Перша українка підкорила «гору-вбивцю» К2 – другу найвищу точку світу.

27 липня о 08:42 за місцевим часом, відома в Україні екстремалка Ірина Галай підкорила гору К2 (Чогорі). Раніше вона стала першою українкою, яка "взяла" Еверест. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Ка...

Лукашенко назвав Тихановську мерзотницею

Лукашенко назвав Тихановську мерзотницею

Олександр Лукашенко назвав Світлану Тихановську на минулих президентських виборах цитую, дурою та мерзотницею. Бо та ніби прийшла до МВС хотіла виїхати за кордон та ще й грошей попросила. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24...

Ветерани АТО, медики та науковці вирушили у похід Дніпром на козацький фестиваль.

Ветерани АТО, медики та науковці вирушили у похід Дніпром на козацький фестиваль.

У похід на справжній чайці. Сучасні запорозькі козаки вирушили Дніпром на козацький фестиваль. У подорож пішли на судні, збудованому за кресленнями XVI століття. Кого взяли на борт і як вирушали - бачив Денис Розенков. ивіться онлайн новини, токшо...