Україна вшановує пам'ять жертв сталінського терору: що потрібно знати про скорботну дату.

День пам'яті жертв політичних репресій в Україні відзначається кожної третьої неділі травня. 2021 року ця дата випадає на 16 травня.

Пам'ятний день було засновано указом президента Віктора Ющенка № 431/2007 від 21 травня 2007 року в зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових репресій сталінського режиму 1937-1938 років. Детальніше про те, що українці згадують у цю скорботну дату, розповідає OBOZREVATEL.

Великий терор в Україні

Про точну кількість жертв політичних репресій в Україні донині точаться суперечки. За даними частини істориків, з початку 20-х років до кінця 80-х років XX століття в Україні було заарештовано близько 1,5 мільйона осіб, багато з яких було розстріляно.

Решта отримали тюремний термін, були відправлені в посилання, табори, на каторгу, примусове лікування в психіатричних лікарнях.

Про точну кількість жертв політичних репресій в Україні донині точаться суперечки
Український інститут національної пам'яті

Репресії торкнулися практично всіх категорій населення: вчених, творчої інтелігенції, військових, політиків, селян, священнослужителів.

У 1937-38 роках репресії сталінського режиму досягли свого піку – цей період увійшов в історію під назвою Великий терор, або "Єжовщина" (від імені керівника НКВС Миколи Єжова).

День пам'яті жертв політичних репресій у Биківні
ua.bykivnya.org

В Україні тоді було засуджено 198 тисяч 918 осіб, близько двох третин з них – до розстрілу. Решту відправили в тюрми і табори.

Влада СРСР довгий час приховувала сліди злочинів: місця поховань заливалися бетоном, розрівнювались бульдозерами, засаджувалися деревами, забудовувалися режимними об'єктами КДБ.

Трагедія в Биківні

Биківня – один із символів епохи репресій. У Биківнянському лісі під Києвом розташований найбільше в Україні місце поховання розстріляних та закатованих. Раніше тут був об'єкт спецпризначення НКВД, де в кінці 30-х – 40-х відбувалися масові захоронення жертв сталінського режиму.

Найкровопролитнішою в Києві стала ніч 19 травня 1938 року, коли в тюрмах розстріляли 563 особи. Наразі відомими є імена понад 19 тисяч розстріляних у Биківні.

У День пам'яті жертв політичних репресій по всій Україні проходять церемонії покладання квітів до пам'ятних знаків, траурні віче та інші заходи.

Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше в Дніпрі на даху одного з будинків на вулиці Калиновій невідомі вивісили величезний прапор з портретом Сталіна та символікою СРСР.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
«Круглий стіл» : «Множинне громадянство – можливості для українців» 14.

«Круглий стіл» : «Множинне громадянство – можливості для українців» 14.

Засідання «круглого столу» на тему: «Множинне громадянство – можливості для українців будь-якого етнічного походження»

«Круглий стіл» : Чому необхідно невідкладно ухвалити закон «Про адміністративну процедуру? 14.

«Круглий стіл» : Чому необхідно невідкладно ухвалити закон «Про адміністративну процедуру? 14.

Засідання «круглого столу» на тему: «Чому необхідно невідкладно ухвалити закон «Про адміністративну процедуру?»

«Укрзалізниця»  заявила передачу в оренду комерційних площ 24 вокзалів: з якою метою.

«Укрзалізниця» заявила передачу в оренду комерційних площ 24 вокзалів: з якою метою.

Замість збитків - прибутки. В "Укрзалізниці" почнуть здавати в оренду площі на вокзалах. Так хочуть заробляти і за ці кошти поліпшувати інфраструктуру для пасажирів. До кінця літа планують здати в оренду площі на 24 вокзалах. Дивіться онлайн новин...

Форум  «Україна 30. Економіка без олігархів» : заяви Зеленського, Венедіктової і міжнародних партнерів

Форум «Україна 30. Економіка без олігархів» : заяви Зеленського, Венедіктової і міжнародних партнерів

Корупція - це корозія, що руйнує державну машину. З метафор та порівнянь розпочався другий день Всеукраїнського форуму "Україна 30", присвяченого економіці без олігархів. Президент Володимир Зеленський наголосив на однакових правах для всього бізн...

«Під оплески і вигуки ганьба!» : Василь Вірастюк склав присягу в Раді / включення.

«Під оплески і вигуки ганьба!» : Василь Вірастюк склав присягу в Раді / включення.

Верховна Рада підтримала президентський законопроєкт про податкову амністію. На початку засідання присягу народного депутата склав Василь Вірастюк, який у судах доводив перемогу на довиборах. Дивіться онлайн новини, токшоу, документальні фільми BB...

Как ОБСЕ помогает поймать Россию на Донбассе? - Донбасс Реалии.

Как ОБСЕ помогает поймать Россию на Донбассе? - Донбасс Реалии.

Наблюдатели ОБСЕ – единственные представители международного сообщества на оккупированном Донбассе. СММ, используя беспилотники, фиксирует российскую военную технику на востоке Украины. Но представителям миссии целенаправленно мешают работать – в ...