Ведмежа послуга Путіна. Іван Яковина пояснює, навіщо господар Кремля змінює уряд під загрозою тріску свого режиму

15 січня президент РФ Володимир Путін виступив із традиційним посланням Федеральним зборам. Лише через дві години після нього в російській політиці стався рідкісного масштабу — прем'єр Дмитро Медведєв разом з усіма членами свого кабінету пішов у відставку.

Оглядач НВ Іван Яковина пояснює, що запропонував Путін під час свого виступу і навіщо він зважився на серйозні зміни в структурі своєї влади за рік до виборів у Держдуму.

У Росії почався транзит влади. Це, в принципі, було неминуче, тому що, звичайно ж, там не могло бути просто виборів президента, виборів до Держдуми, внаслідок яких якась людина з боку стала б президентом, отримала б усю повноту влади. Звісно, такого бути не могло, оскільки в Росії тоталітарний режим — відповідно, він сам себе намагається якимось чином зберегти.

Володимир Путін є легалістом, — тобто людиною, помішаною на дотриманні букви закону. Саме не духу закону (на нього там наплювати й викинути), а саме букви закону, вона має бути дотриманою. Тому в Росії під транзит влада вирішила поміняти законодавство всієї цієї нещасної країни.

Чому така довга і тривала процедура? У 2021 році в Росії пройдуть вибори в Державну думу, яка, я припускаю, законодавчо оформлятиме весь цей «транзит». Тобто зараз висуваються найрізноманітніші ідеї саме в формі конституційних законів — планується, що їх буде оформляти не нинішня, а наступна Держдума. Оскільки за російськими законами не можна проводити референдуми за рік до проведення федеральних виборів (тобто виборів до Держдуми), то їм потрібно провести зараз ці зміни в російську Конституцію, до вересня поточного 2020 року, тому що у вересні 2021 року пройдуть вибори в Думу.

Що за зміни до Конституції? Її вирішили повністю міняти. Що мається на увазі, які зміни Путін запропонував? Обмежити пріоритет міжнародного права, для того щоб чимось незадоволені росіяни не могли скаржитися в міжнародні суди — наприклад, у Суд з прав людини в Страсбурзі. Тобто рішення російських судів тепер будуть важливішими, ніж рішення судів європейських. Чому це важливо? Тому що у росіян завжди була остання надія на те, що Європа їм допоможе. Тепер цю надію у них відбирають.

Дуже підвищується роль парламенту. Главу уряду, його заступників і міністрів тепер затверджуватиме парламент — як і керівників силових відомств. Тобто президент їх призначатиме після консультації з парламентом.

Парламент же зможе усувати з посад суддів Конституційного і Верховного судів. Президент зможе якось впливати на цей процес, але саме відсторонення тепер буде в руках парламенту, і водночас сам Конституційний суд зможе робити закони антиконституційними, тобто виносити рішення до появи під цим законом підпису президента.

Послання Путіна Федеральним зборам транслювали на фасадах будинків у Москві і Санкт-Петербурзі / Фото: REUTERS / Anton Vaganov

А самим парламентом, увага, керуватиме Держрада. Тобто формально він, мабуть, залишиться незалежним, але з’являється така структура, як Держрада. Що таке Держрада, поки ніхто не знає, бо такої речі немає в Конституції Росії, але вона, ймовірно, перебуватиме під тотальним управлінням Путіна, який, найімовірніше, стане головою цієї Держради.

Дмитра Медведєва, який був прем'єр-міністром, з одного боку відправили у відставку, але насправді підвищили — тепер він, по суті справи, стане віце-президентом Росії. Оскільки в Росії немає такої посади, він буде заступником голови Ради безпеки. У Росії це, по суті, політбюро. За Конституцією Головою Радбезу є президент, заступника у нього немає, але Медведєва ним призначать — тобто зроблять віце-президентом Росії.

Путіна згодом підвищать до голови Держради. Питання — хто ж тоді стане президентом? Після деякої перерви, проміжку часу, президентом, найімовірніше, стане той, кого зараз призначили прем'єр-міністром — нікому не відома людина на прізвище Мішустін.

Путін дуже хоче, щоб президентом Росії став чоловік повністю йому лояльний і підконтрольний: у нього не має бути впливу в силових структурах, за ним не має стояти жодних військових загонів. Тобто він не бажає, щоб наступним президентом Росії став, наприклад, начальник ФСБ, бо той зможе легко дати стусана під зад голові Держради, яким себе бачить Путін.

Йому потрібна фігура, у якої немає свого «клану» — ось цей нинішній начальник Федеральної податкової служби на прізвище Мішустін став тією самою людиною без свого військового загону, який стане прем'єр-міністром, а згодом — президентом.

Путін хоче повністю себе убезпечити. Мішустін стане головою нового «політбюро» (тобто Ради безпеки), а його заступником — абсолютно вірний Путіну Медведєв, який про всяк випадок контролюватиме голову Радбезу. А сам Путін як голова Держради сидітиме над парламентом і призначатиме туди людей, яких би він хотів бачити силовиками, суддями Конституційного і Верховного судів і так далі.

Весь контроль влади залишається у Путіна, але формально там якийсь президент нібито прийматиме якісь рішення. Загалом, посада президента в Росії зараз нівелюється.

Михайло Мішустін, який став новим прем'єр-міністром РФ / Фото: REUTERS / Evgenia Novozhenina

Проект з поглинанням Білорусі, найімовірніше, нікуди не дінеться. Путін буде головою Держради, а під ним будуть два президенти: один — російський, другий — білоруський, Путін буде на чолі цієї піраміди, як свого часу Мілошевич в Югославії.

Цей транзит влади завершиться, я припускаю, «виборами» нового президента Росії в 2024 році; до цього мають пройти «вибори» до Державної думи в 2021 році; і десь у проміжку має відбутися, по суті справи, захоплення Білорусі, для того щоб з’явилася ось ця велика Союзна держава, головою Держради якої збирається стати Володимир Путін.

Зараз у Росії починається три-чотирирічний період дуже вразливого, «ніжного» і небезпечного часу для режиму Володимира Путіна. Йому вкрай важливо, щоб за час цього транзиту не сталося ніяких глобальних потрясінь, не було ніяких революцій, нових санкцій не ввели, ніякої війни не почалося, — аби все було тихо, гладко і спокійно.

Заради реалізації цієї мети зараз, по суті справи, Росію відключають від міжнародного інтернету і роблять якийсь свій власний, нібито суверенний, інтернет, який з’являтиметься в ті моменти, коли на вулиці будуть виходити якісь люди.

Путін зараз у стані лялечки, з якої можна зробити все що завгодно. Він уже, нібито, майже й не президент, але ще й не голова Держради — стара структура влади вже змінилася, а нову ще не створили. Він перебуває в дуже важкому становищі, і, на мій погляд, ним зараз треба скористатися.

Новини по темі

Для боротьби з поширенням коронавірусу в Китаї закрили місто Хуанган.

З містом Ечжоу закрили залізничне сполучення.

1

Світоліна вийшла до третього кола Australian Open 2020.

Українська тенісистка Еліна Світоліна обіграла Лорен Девіс і вийшла до третього кола Australian Open 2020.

1

Конфлікт у Сирії: Євросоюз обіцяє продовжити санкції проти режиму Асада.

За словами представника Європейської служби зовнішніх дій, гуманітарні коридори не замінять дотримання міжнародного гуманітарного права.

1

Коронавірус у Китаї: ізолюють міста, скасовують події.

Влада Китаю ізолювала ще два багатомільйонні міста - Ечжоу і Хуанганг, намагаючись не допустити поширення коронавірусу. Виїзд з Уханю закрили декількома годинами раніше.Про це повідомляє The Guardian.Три китайські міста з загальною кількістю насел...

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie