Коронавірус може виявитися гібридом двох вірусів

Ймовірно, він є комбінацією вірусів летючої миші і панголіна.

Вчені заявили про те, що новий коронавірус, який швидкими темпами поширюється по всьому світу, може бути гібридом двох вірусів, які об'єдналися воєдино. Як пише в статті The Conversation дослідник Александр Хассанін, SARS-CoV-2 утворився з вірусів панголіна і летючої миші.

У грудні 2019 року було відомо про те, що 27 з 41 тих, хто заразився вірусом на початку спалаху, відвідували ринок морепродуктів у місті Ухань. Але дослідження, проведені пізніше, дозволили з'ясувати, що перший випадок зараження був ще в листопаді і ніяк не пов'язаний з цим ринком. Це знову підняло питання про зв'язок SARS-CoV-2 з дикою природою.

Китайські вчені прослідковували геном вірусу. Це молекула РНК, яка складається з приблизно 30 тисяч основ, містить 15 генів, в тому числі ген S, який кодує білок, розташований на поверхні вірусної оболонки (для порівняння, геном людини приймає форму подвійної спіралі ДНК близько трьох мільярдів основ за розміром і містить близько 30 тисяч генів).

Порівняльний геномний аналіз показав, що SARS-CoV-2 належить до групи бета-коронавірусів і близький до SARS-CoV, відповідального за епідемію гострого респіраторного синдрому, який вперше був зафіксований у Китаї в 2002 році, а в 2003 - поширився в 29 країнах світу. Тоді жертвами епідемії стали 774 людини, число інфікованих досягло 8098 випадків. Відомо, що резервуаром цього вірусу виступають кажани роду Rhinolophus, а проміжною ланкою між летючими мишами і людьми міг бути маленький хижак цивета.

Відтоді вчені виявили безліч бета-коронавірусів, в основному у летючих мишей, але деякі і у людей. Наприклад, RaTG13, виявлений у кажанів в провінції Ухань, нещодавно був описаний як надзвичайно схожий з SARS-CoV-2. Їхні геномні послідовності збігаються на 96%. Ці результати показують, що летючі миші могли виступати в ролі резервуарів SARS-CoV-2 і SARS-CoV.

Резервуар — це один або кілька видів тварин, які не дуже чутливі до вірусу і у яких природним чином можуть знаходитися один або кілька вірусів. Відсутність симптомів захворювання пояснюється ефективністю їхньої імунної системи, яка дозволяє їм боротися з надмірним розповсюдженням вірусу.

У лютому вірус ще більше схожий на SARS-CoV-2 був знайдений у панголінів. Геномні відповідність складали 99%, цей звір став більш вірогідним претендентом на роль резервуара вірусу. Разом з тим, недавні дослідження показали, що геном вірусу, виділеного з малазійського панголина, збігається з SARS-CoV-2 лише на 90%. Тобто, цей вірус не несе відповідальності за пандемію COVID-19.

Разом з тим, важливе схожість все-таки є: вірус, виділений з панголіна, на 99% схожий в конкретній галузі білка S, який дозволяє вірусу проникати в клітини людини і заражати їх. У той же час, вірус RaTG13, виділений у летючих мишей, сильно відрізняється в цьому конкретному регіоні (подібність простежується лише на 77%). Тобто, вірус панголінів може проникати в клітини людини, а кажанів – ні.

Ці геномні порівняння також вказують на те, що SARS-Cov-2 є результатом рекомбінації між двома вірусами, тобто, химерою вірусів панголінів і кажанів. Такий механізм рекомбінації вже був описаний для коронавірусів при спробі пояснити походження SARS-Cov. Результатом рекомбінації є те, що вірус може заражати нові види.

Для того, щоб рекомбінація сталася, обидва віруси повинні заразити один організм одночасно. Тепер вченим потрібно відповісти на два питання: в якому організмі сталася рекомбінація (кажан, панголін або інша тварина) і як відбулася передача вірусу людині.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: В Україні 113 офіційно підтверджених випадків зараження коронавірусом, зафіксована ще одна смерть

Станом на 25 березня загальне число тих, хто заразився коронавірусом, зросло до 423 121. Всього за добу кількість хворих збільшилася на 41,5 тисяч. Кількість летальних випадків досягла 18 919. 2360 осіб померли за добу від коронавірусної інфекції. Найбільше смертей зафіксовано в центрі поширення коронавірусу в Європі – Італії. За добу в країні померли 743 людини.

З початку епідемії коронавірусну інфекцію успішно подолали 108 619 осіб, з них за добу - 6813 осіб.

Новини по темі

Стала відома ціна молодшої версії Xiaomi Mi TV Stick для ринку України та Європи.

Буквально місяць тому з’явилися дані про те, що телевізійна приставка Xiaomi Mi TV Stick вже з’явилася на AliExpress. Зараз даний продукт з’явився і в Європі. Розробники з форуму XDA-Developers повідомили про те, що телевізійна п...

1

Статок Джеффа Безоса виріс до рекордних 182 мільярдів доларів.

Це рекорд для останніх 40 років.

3

Samsung може відмовитися від продажу зарядки разом зі смартфоном - ЗМІ.

У компанії вважають, що зарядні пристрої вже є у більшості користувачів, тому потреби в нових немає.

1

Xiaomi випустить двері з Wi-Fi, сканером відбитків пальців і сенсорним екраном.

Компанія Xiaomi представила вкрай незвичайну новинку. Це двері Xiaobai Wisdom Gate H1, кошти на виробництво якої збирають на краудфандінговому майданчику. Зовні ці двері не відрізняється від багатьох інших. Її висота становить 2 метри 5 сантиметрі...

1

Смартфони з MIUI 12 отримали нові режими зйомки

«Сяомі» продовжує нарощувати можливості свого нового дітища MIUI 12. У числі доданих вже після весняної прем’єри опцій – кілька режимів зйомки. Про їх появі повідомив медіа-ресурс XDA Developers. Подробиці Учасникам бета-тестування ста...

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie