Таємниця Петлюри і салют під носом у більшовиків: маловідомі факти про перше свято Соборності.

Незалежну Україну підтримували європейські країни ще у 1917-му

Де-факто іноземні держави почали визнавати УНР іще наприкінці 1917 року. Підставою для такої позиції був Третій Універсал, мотивом – ситуація на фронтах Першої світової війни.

На початку грудня французький генерал Табуї зав’язує стосунки із Генеральним Секретаріатом УНР та від імені Франції запитує щодо "фінансової та технічної допомоги, яку союзники могли б дати Україні, щоб допомогти її велетенській роботі організації та відродження".

29 грудня (11 січня н. ст.) 1918 року Київ і Париж офіційно увійшли у дипломатичні стосунки. Слідом за Францією Україну визнала Велика Британія. У грудні українську делегацію на мирних переговорах в Бресті від імені усіх Чотирьох держав визнав і австрійський міністр закордонних справ Австрії граф Чернін.

Отже, представники Центральних держав, як і Франція з Англією, вже наприкінці грудня 1918 року сприймали Україну як самостійну державу.

Донбас 102 роки тому зіграв вирішальну роль у підписанні Акту злуки

На Донеччині та Луганщині на початку ХХ ст. також спостерігалися загальна демократизація, вибух громадянської активності. Утворювалися сотні громадських організацій, відбувалися різноманітні ради та мітинги.

Коли Центральна Рада своїм Третім Універсалом проголосила Українську Народну Республіку 1917 року, там було написано, що вся Катеринославська губернія включно з Донецьком і Луганськом є частиною Української Народної Республіки.

Історики наголошують, що нинішні Донеччина та Луганщина грали вирішальну роль 100 років тому під час підписання Акту Злуки. Так, серед членів Центральної Ради теж були вихідці з Донбасу.

День Соборності, маніфестація, 1919

День Соборності, маніфестація, 1919 УІНП

Майбутнє України вирішувалося… на вокзалі

1 грудня 1918 року був підписаний попередній договір про майбутнє об’єднання УНР та ЗУНР.

Дійство відбувалося на залізничному вокзалі у Фастові: уповноважена делегація Української народної Ради та четверо з п’яти членів Директорії УНР підписали у Фастові "Передвступний договір" про злуку двох частин України в "одне державне тіло".

За задумом, збройні сили двох держав об’єднувалися, а всім громадянам гарантувалися демократичні права і свободи.

Зустріч Симона Петлюри на вокзалі у Фастові, 1919

Зустріч Симона Петлюри на вокзалі у Фастові, 1919 УІНП

Було три версії Четвертого Універсалу

9 січня 1918 року розпочалося закрите засідання Малої Ради, на якому Михайло Грушевський, Володимир Винниченко та Микита Шаповал разом із Миколою Солтаном внесли три різні проекти Четвертого Універсалу.

Проект Грушевського був найкоротшим. Український народ – ішлося у цьому проекті – після втрати своєї державності протягом цілих віків виявляв незламну волю до національного визволення, і що тепер настав час нарешті здійснити великий ідеал, яким є цілковита незалежність України та її державна самостійність.

Два інші проекти представили Володимир Винниченко та Микита Шаповал разом із Миколою Солтаном. Вони дуже відрізнялися від запропонованого Грушевським. Окрім акту самостійності вони містили цілу картину перебудови української республіки.

Результатом став компроміс. Текст, який був запропонований Грушевським, доповнили окремими положеннями інших двох проектів.

Соборність. Поштівка Директорії УНР

Соборність. Поштівка Директорії УНР УІНП

Парад, молебень і салют – під носом у більшовиків

Софійська площа та прилеглы вулиці 22 січня 1919 року були розкішно декоровані. Майоріли національні стрічки та прапори. Було у центрі столиці чимало і військових: об 11 годині ранку під звуки музики туди почали сходитись українські піхотні частини, артилерія та самострільні команди. Людей було стільки, що доводилося залазити на дерева, аби краще бачити дійство.

З численних делегацій, що прибули на урочистості, першими з’явилися службовці залізниць з великим транспарантом, на якому було написано: "Слава українським Героям!".

Потім надійшли делегації від міністерств та інших установ, зібралася хресна хода прихожан усіх київських церков. Розміщенням делегацій по місцях та всім церемоніалом свята завідував артист Микола Садовський, чиїм іменем названо театр у Вінниці. Театрал був членом Генерального секретаріату – уряду УНР.

“Ми ледь не похвилинно маємо описи того, що відбувалося цього дня на Софійському майдані 101 рік тому. Легенький морозець, легенький вітерець, невеличкий сніжок, який міняється на сонце. Безліч людей на Софійському майдані. Там стоять флагштоки, тріумфальна арка з гербами регіонів. Підготовлено гарно, найкращі режисери були сценаристами цього свята. Там була й молебень, і політична частина. Потім пройшов парад, який дуже вразив киян. Тому що, крім піхоти, пройшла кіннота й техніка – гармати й прототанки. І це вразило, бо більшовицька армія стояла недалеко. І був салют”, – каже історик Віталій Скальський.

Чи поцілував Петлюра хрест?

Усім було цікаво, чи під час молебню Симон Петлюра та Володимир Винниченко, які були соціалістами та антиклерикалами, поцілують хрест.

І, коли священники провели молебень, один із них підійшов з хрестом, але затулив собою огляд, і ніхто не побачив, що сталося. Тож досі лишається інтригою те, чи було виконано церемоніал під час молебню до кінця.

Симон Петлюра і Володимир Винниченко під час молебню

Симон Петлюра і Володимир Винниченко під час молебню УІНП

Керівник ЗУНР так і не приїхав до Києва на проголошення Акту Злуки

Переговори про об’єднання Наддніпрянської України з Наддністрянською ініціювали лідери саме Західноукраїнської Народної Республіки. Автори Акту про Злуку уявляли собі велику Україну.

Для київських політиків Галичина була теж важливим регіоном, який, втім, уже сотню років прожив у абсолютно іншій політичній, економічній та юридичній системі. Не так просто було знайти якісь точки дотику. Для галицьких політиків же завжди Київ сприймався як столиця. Вони завжди Київ називали “Великою Україною”.

Присяга членів Директорії УНР, 1919

Присяга членів Директорії УНР, 1919 УІНП

Євген Петрушевич, керівник ЗУНР, так і не приїхав до Києва на церемонію проголошення Акту Злуки. На той час він перебував у Відні, бо був представником австрійського парламенту. Але, тим не менше, він цілком вітав підписання документу.

Святкування Дня Злуки в Калуші, 1919 рік

Святкування Дня Злуки в Калуші, 1919 рік УІНП

Одесити йшли захищати Львів від поляків

“Коли прийшли повідомлення про Акт Злуки, по всій Україні відкрилися такі бюро добровольців, і збиралися йти захищати Львів від поляків.Ми маємо успішні приклади таких загонів. В Одесі був сформований на чолі з Андрієм Долудом, і вони виїхали до Львова і успішно пройшли українсько-польську війну. Кордон формально залишався, влада стикнулася з тим, що різко зріс трафік (за сходу на захід - ред.), довелося відкривати кілька нових пропускних пунктів”, – розповідає історик Віталій Скальський.

Ухвала, Акт Злуки

Ухвала, Акт Злуки armyinform

Як "совєти" намагалися стерти День Злуки зі свідомості українців

У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці "контрреволюційні свята" були стерті з суспільної свідомості.

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 р. – у столиці Карпатської України – місті Хуст. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців – понад 30 тис. осіб. Проте після приходу радянської влади до міста проводити такі масові святкування знаменної дати було неможливо.

Головною традицією у День Соборності став живий ланцюг – історія цієї традиції починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили так символічно продемонструвати державну єдність.

prostir.ua

У Києві щорічно влаштовують живий ланцюг уздовж моста Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами Києва, таким чином символізуючи об’єднання Сходу та Заходу України.

Офіційно ж День Соборності в незалежній Україні став державним святом у 1999 році.

Читайте також: Як нащадок шведських аристократів рятував Україну від більшовиків – історія генерала Сінклера

5 канал

«5 канал» - актуальні, ексклюзивні та останні новини і відеосюжети, інтерв'ю з цікавими людьми, політиками, зірками та багато іншого з життя України та світу

https://www.5.ua/

Новини по темі

Тиск та погрози: Зеленський виселив із будинку екс-очільника ГУР, який свідчив про зрив операції із захоплення «вагнерівців» – Бутусов.

Бутусов зазначив, що Зеленський наказав змусити замовкнути свідків провалу спецоперації із захоплення російських терористів

5 канал

Від початку доби 5 порушень режиму тиші, поранено воїна.

Від початку доби 5 порушень режиму тиші, поранено воїна.

Збройні формування Російської Федерації продовжують провокувати Збройні Сили України на відкриття вогню у відповідь з подальшим звинуваченням в порушенні режиму припинення вогню. Станом на 17.00 27 лютого, противник п'ять разів обстрілював позиції...

Цензор.НЕТ

Акція на підтримку Стерненка: як це було у відео

Акція на підтримку Стерненка: як це було у відео

Щонайменше кілька тисяч людей 27 лютого взяли участь в акції протесту з вимогою реформування судової системи. Учасники акції вважають несправедливим вирок Сергієві Стерненку. Спершу тисячі людей зібралися під Офісом президента на вулиці Банковій у...

Телефонна розмова Медведчука з Сурковим: корупційні схеми кума Путіна, Право на правду.

Телефонна розмова Медведчука з Сурковим: корупційні схеми кума Путіна, Право на правду.

У ЗМІ потрапили аудіозаписи, на яких начебто олігарх Віктор Медведчук домовляється із кремлівськими агентами про різні незаконні схеми. Зокрема, постачання електроенергії до окупованого Криму. Читати на сайті:

Вбивство журналіста Джамаля Хашогджі: США розсекретили звіт розвідки.

Вбивство журналіста Джамаля Хашогджі: США розсекретили звіт розвідки.

Кронпринц Саудівської Аравії таки стоїть за викраденням і вбивством журналіста Джамаля Хашоґджі. Національна розвідка США розсекретила доповідь щодо обставин його загибелі. Вашингтон уже запровадив санкції проти кількох десятків підданих Королівст...

В Україні викидають  «надлишки»  вакцини проти коронавірусу.

В Україні викидають «надлишки» вакцини проти коронавірусу.

Медикам доводиться викидати "надлишки" вакцин проти COVID-19. Інфекціоністка Чернівецької обласної лікарні Ольга Кобевко пояснила, що флакон після відкриття можна зберігати не більше ніж 6 годин. Відтак після цього її потрібно утилізувати. Читати ...

COVID-вакцинація в Україні. Медики не поспішають щепитися. В чому причина? – пояснення експертів

COVID-вакцинація в Україні. Медики не поспішають щепитися. В чому причина? – пояснення експертів

Недбалість чи недовіра? Перші кілька діб, відколи в Україні стартувала вакцинація, показали, що черга з медпрацівників на щеплення не вишиковується. До прикладу, в одній із лікарень на Київщині з 24 працівників реанімації вколоти сироватку Covishi...

Такая судьба 260221

Такая судьба 260221