Порошенко і газета "Експрес": поцілунок Іуди

Експрес 4
Порошенко і газета

Понад шістсот тисяч читачів заплатили "Укрпошті" за те, щоб з початку нового року гарантовано отримувати газету "Експрес" та інші видання компанії у свої поштові скриньки. Люди зробили свій вибір - вони хочуть регулярно читати незалежну українськомовну пресу. Чи не до останнього дня грудня "Укрпошта" приймала у них кошти - усе згідно з договором, укладеним з компанією-видавцем "Експресу". А потім раптово стала ігнорувати документ.

25 років - за чотирьох президентів країни, декількох керівників "Укрпошти" - ми ніколи не мали проблем із договорами з цим держпідприємством. А сьогодні маємо. Пояснення просте: засліплена бажанням помсти, влада давно шукала привід, щоб звести порахунки з газетою "Експрес". А напередодні неофіційного старту президентської кампанії, побачивши величезну підтримку, яку має газета "Експрес" серед людей, посіпаки Порошенка -- Ахметова вирішили діяти невідкладно, штучно створивши привід для атаки на газету.

Ось таке життя "по-новому": "Укрпошта" без жодних перешкод розповсюджує країною пресу країни окупанта, але заборонила розповсюдження через найбільшу державну мережу газет українською мовою, які справді дорогі й важливі для людей.

Держпідприємство легко і безстрашно заплющує очі на підписані ним же угоди з "Експресом". "Ну порушуємо ми договір, і що?" - заявляє керівництво "Укрпошти" на зустрічі з журналістами. Заява нахабна. Заява безпрецедентна й абсурдна.

Чому ж "Укрпошта" не боїться йти на такий відчайдушний крок, утискаючи в незалежній країні свободу слова?

Усе просто. Після виходу в світ газети "Експрес" із трьома протестними сторінками державне підприємство, видно, отримало люту команду "фас". Хто міг її дати? Здогадатися неважко - сьогодні "Укрпошта" перебуває під цілковитим контролем людей мільярдера Ахметова, нового бізнес партнера і союзника Петра Порошенка.

Що відбулося далі?

У перші дні січня передплатники, несподівано для себе, стали отримувати грошові перекази від "Укрпошти". Людей активно переконували: "Забирайте гроші, бо газет, які ви передплатили, більше не буде, їх закрили, ліквідували". Більш ніж очевидно, що це - справжнісінький обман, добре продумане шахрайство. Адже у святкові дні мало хто міг перевірити правдивість цих слів.

Отже, за перші три робочі дні січня державне підприємство, свідомо йдучи на неабиякі збитки, незаконно витратило мільйони на кампанію дезінформації та повернення грошей сотням тисяч людей, а фактично -- на війну з газетою "Експрес". Звісно, за договором, "Укрпошта" не мала на це жодного права. Лише з власної волі людина може відмовитись від передплаченої газети й наполягати на поверненні коштів. Або, скажімо, газета могла б повертати людям кошти, якщо, наприклад, припинила б вихід у світ.

Утім те, що трапилося, - поза законом, поза договором, поза мораллю. Влада, незадоволена змістом однієї незалежної газети, газети "Експрес", вирішила, за допомогою державного підприємства, розтоптати все - навіть найпопулярнішу дитячу газету українською мовою "Зайчик", проект газети "Експрес".

Високопосадовці цинічно пояснюють: "Експрес" не захотів укласти договір з поштою", "це - господарський конфлікт". Ось і ще одна брехня. Якби ми не уклали договір, в "Укрпошти" не було б жодної підстави приймати в людей кошти за передплату газети на 2018 рік. Але правила, схоже, мають значення лише для нас, а держпідприємство, що використовується для політичного тиску на незалежну газету, жодних правил не визнає.

Звісно, газета "Експрес", так само як і більшість інших популярних газет нашої компанії, виходитиме у світ - наперекір тим, хто мріє про інше.

А чи відступить влада, чи схаменеться?

Цього тижня ми усі дізнаємось це остаточно. Перший цьогорічний номер "Експресу" мав бути доставлений передплатникам у їхні поштові скриньки. Це пообіцяла "Укрпошта" після нашої першої попереджувальної акції протесту напередодні Різдва. Ми доставили увесь необхідний тираж на пошту, не отримавши за це оплати. Чи виконала пошта обіцянку?

Перевіримо: якщо ви не отримали свій екземпляр першого номера - це і є ціна слова представників теперішньої влади. Чи буде, відповідно до договору, доставлений читачам другий номер "Експресу" (а договір, за яким приймали у людей кошти, залишається у будь-якому випадку чинним - до виконання сторонами усіх зобов'язань), на момент здачі газети у світ, ми ще не знаємо. Але якщо ви до кінця цього тижня не отримаєте нового номера газети - це теж буде відповідною оцінкою слів теперішньої влади.

Вони хочуть змусити нас схилитися, служити їм, хочуть встановити зовнішній контроль над редакційною політикою. Але ми ніколи не погодимося грати за їхніми правилами. Ми продовжимо боротьбу за те, щоб люди могли вільно обирати, які газети їм читати.

А як діяти, якщо держава й надалі чинитиме певний час всілякі перешкоди в розповсюдженні газети "Експрес" за передплатою? Якщо люди Порошенка та Ахметова заборонятимуть читати пресу, яка подобається? Шукайте нас, будь ласка, у приватних мережах розповсюдження преси. Кожен екземпляр придбаної вами вроздріб газети "Експрес" - це наш спільний сильний удар по несправедливості й корупції у цій країні.

І насамкінець. Ми пішли з Майданів, щоби поховати наших Героїв, а шоколадні чупакабри в цей момент захопили владні кабінети. На жаль, це гірка правда. Влада сьогодні знову в руках вчорашніх - одного із засновників Партії Регіонів Петра Порошенка, його нового бізнес-партнера Рината Ахметова, у зв'язкового між Порошенком і Путіним Віктора Медведчука...

У цих людей - майже все під контролем. І, звісно, вони готуються до того, щоб вдруге посадити Порошенка в крісло Президента - він надійний партнер безпринципних олігархів. У них лише дві проблеми - вільні, але невдоволені люди, що час до часу виходять на вулиці з протестами, і незалежні газети, які вони, схоже, не можуть терпіти. Тому "Експрес" саме напередодні старту нової президентської кампанії має труднощі в тому, щоби дійти до передплатника в державній мережі розповсюдження.

Карикатурний авторитарний режим Петра Порошенка хоче побудувати стіну заборон між нами й читачами. Так, це робить саме той Порошенко, який солодко обіцяв бути "гарантом свободи слова", але за чотири роки став людиною, яка, схоже, навіть цілує лише для того, щоби згодом зрадити. Ми не повинні дозволити панові Порошенку розтоптати наші спільні принципи й нашу гідність. Підтримуючи одне одного в біді, ми разом переможемо.

Час підступних і аморальних правителів неодмінно мине, ми знову повернемося у ваші домівки через поштові скриньки. Так і буде.

З вірою у кожну людину, редакція газети "Експрес"