Відбулося те, що ніхто не міг передбачити: Данілов назвав 4 головні уроки пандемії.

Крихкість, неймовірна вразливість буття – це, мабуть, найголовніші наші відчуття у році, який минув під знаком вірусу й епідемії та війни. Про це секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов повідомив в опублікованій 4 травня колонці для "Української правди".

"Коли спостерігаєш, як людство починає обома ногами тиснути на гальма, намагаючись уповільнити швидкість власного руху, раптово згадуєш, що стрілка спідометру давно знаходиться в червоній зоні. І ніби за помахом чарівної палички відбулося те, що, здавалося, непідвладне нікому – світ зупинився. Відбулося дещо неймовірне і неможливе, чого ніхто не зміг передбачити", – переконаний Данілов.

"Коли кораблі не вийшли з портів, літаки не злетіли, а уряди почали розпаковувати запаси військового медичного стратегічного резерву. "Коли держави, які давно забули значення слова "кордон", миттєво наїжачилися блокпостами, а мільярди людей опинилися в режимі вимушеної ізоляції і позбулись звичного режиму вільного пересування світом", – вважає секретар РНБО.

За його словами, все, що не могли перебачити провідні світові аналітичні організації, прийшло до нас ніби зі сторінок фантастичних романів і голлівудських блокбастерів.

"Машина для здійснення бажань навпаки, яка почала створювати найгірше: те, що здавалося незмінним, – стало непевним, те, що мало бути назавжди, – зникло, наче і не існувало ніколи. Небезпеки, які, як ми вважали, людство подолало раз і назавжди, повернулися начебто в моторошній машині часу в період масових епідемій і смертей. І це, на мій погляд, перший з-поміж численних уроків, які нам потрібно засвоїти, проаналізувавши цей непростий рік", – вважає Данілов.

На його думку, людство, яке взяло на себе функцію перетворення природного світу, забуло, що за все потрібно платити, і якщо зволікати, "кредитори" самі нагадають про себе.

"Нам всім потрібно згадати, що не можна нескінченно і безкарно брати у природи. Вирубати ліси, засмічувати океани, виснажувати надра. Наш кредит повністю вичерпаний, і ми маємо сформувати колективну відповідь людства на запитання, що ми пропонуємо замість безглуздої філософії споживання, яким чином компенсувати шкоду, яку ми завдали нашій Землі. А для цього кожен має почати з себе, своєї оселі, громади, країни", – переконаний секретар РНБО.

"А нам є де наводити лад – знищені вікові ліси, хижацький підхід до надрокористування, найгірші в Європі показники чистоти повітря. Питання якості і кількості води, яке вкрай гостро постане вже перед нашим поколінням. Ці та багато інших проблем потребують зважених державних, і, найголовніше, невідкладних рішень", – каже політик.

Наступна сфера, яка набула принципово нового звучання в світлі ковідних випробувань – сфера державних і міждержавних відносин.

"Здається, що прогнози щодо "смерті" національних держав виявилися надто перебільшеними. Після того, як світ "зачинився", насамперед від держав, а не від глобальних транснаціональних корпорацій чи міжнародних структур, громадяни очікували на допомогу. Саме держави першими взяли на себе навантаження, пов’язане з організацією протидії пандемії, забезпечення ліками, функціонуванням лікарень, соціального захисту, вибудовували нову систему логістики", – каже Данілов.

Коли весь світ і його інституції перебували в шоці і розгубленості, держави діяли знаходячись в ситуації високої ступені невизначеності і зашкальних ризиків.

"Постшоковий досвід, пов’язаний з руйнацією сталих глобальних торгівельних, економічних, фінансових зв’язків, дав гарний матеріал для корекції державної стратегії розвитку. Добре, коли двері відчинені для гостей зі всього світу, але за необхідності вони все ж таки мають бути зачиненими і мати надійні замки", – пише секретар РНБО.

Криза продемонструвала необхідність побудови економіки здорової самодостатності, економіки зосередженості.

"Неприпустимим був такий стан справ, коли ми мали місяцями "стояти в чергах", очікуючи поставок захисних масок, які для нас вироблять у Китаї, і дезінфекторів з Індії. (Добре, що український бізнес швидко відреагував на потреби часу). Особливо враховуючи той факт, що Україна має необхідний науковий потенціал для розробки власної вакцини від COVID-19, і три групи вітчизняних вчених вже розробили прототипи вакцин. Для завершення доклінічних випробувань необхідна лабораторія відповідного класу захисту BSL-3", – каже Данілов.

Має бути досягнута автономізація виробництва всередині країни, коли держава здатна самостійно забезпечити безумовний базовий безпековий набір громадянина (харчування, лікування, технології і правопорядок) в умовах кризи на кшталт тієї, яку маємо сьогодні, і наступних криз, які, на жаль, будуть виникати і надалі.

"Тоді ми зможемо створити механізм нової якості соціальної довіри між громадянином і державою, що дозволить максимізувати зусилля у подоланні будь-яких національних викликів. Але, з іншого боку, держави виграли час, щоб дати можливість ВООЗ, ООН, Всесвітньому банку та багатьом іншим організаціям і структурам консолідувати міжнародні активи, акумулювати ресурси, відновити зв’язки і почати наступ", – вважає Данілов.

Результатом об’єднаних зусиль людства стали проривні наукові результати, зокрема, не тільки у подоланні епідемії та розробці вакцин, але і у багатьох інших супутніх областях. Наприклад, був зроблений важливий крок на шляху боротьби з онкологічними захворюваннями.

"Таким чином, важливість розвитку і збереження національних держав при одночасному поглибленні транснаціональних міжнародних зв’язків – ще один урок пандемії", – переконаний секретар РНБО.

За словами Данілова, найголовніший урок, який ми маємо винести зі всієї пандемійної історії, – це урок людяності, яка починається з відповідальності.

"Захисна маска, соціальна дистанція, своєчасне тестування – територія нашої персональної відповідальності. Дзвінок підтримки батькам, нагадування рідним та коханим про ваші почуття – це теж потужна "вакцина-добра", як найкращі ліки. Як ніколи гостро усвідомлюється наша взаємопов’язаність і взаємозалежність, важливість соціальних зв’язків, які нас поєднують, – те, що робить нас людьми і громадянами", – вважає Данілов.

На його думку, світ нагадав нам, який він крихкий, і як легко руйнується те, з чого складається наш особистий світ щастя. Нагадав про цінність життя, почуттів, відносин, і, сподіваюся, зробить нас дорослішими у ставленні до власного життя і відповідальнішими за життя нашої України.

5 канал

«5 канал» - актуальні, ексклюзивні та останні новини і відеосюжети, інтерв'ю з цікавими людьми, політиками, зірками та багато іншого з життя України та світу

https://www.5.ua/

Новини по темі
У Китаї почнуть штрафувати за недоїдену їжу

У Китаї почнуть штрафувати за недоїдену їжу

Члени Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників (ПК ВЗНП) проголосували за закон про боротьбу з марнотратством в їжі, повідомляє Сіньхуа.

Finance.UA

Байден розкрив умови перемоги над Путіним / В темі

Байден розкрив умови перемоги над Путіним / В темі

Російський президент Володимир Путін в очікуванні зустрічі з президентом США Джо Байденом. Перед зустріччю з очільником Кремля Байден відправив свого посланника в Україну. Візит американського держсекретаря Ентоні Блінкена до української столиці п...

Божественна літургія з Патріаршого собору УГКЦ - 11:00 09.

Божественна літургія з Патріаршого собору УГКЦ - 11:00 09.

БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ З ПАТРІАРШОГО СОБОРУ УГКЦ Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️

8 травня 2021. День пам’яті та примирення. Як в Україні згадували загиблих у Другій світовій війні

8 травня 2021. День пам’яті та примирення. Як в Україні згадували загиблих у Другій світовій війні

Квіти до меморіалів і спогади про війну. Так в Україні минув День пам'яті і примирення. Його запровадили у 2015 і відзначають напередодні традиційного Дня перемоги. За даними соцопитування фонду "Демократичні ініціативи", 41% українців вважають, щ...

України не буде на саміті НАТО в Брюсселі

України не буде на саміті НАТО в Брюсселі

Україна не братиме участь в саміті НАТО в Брюсселі, який відбудеться 14 червня 2021 року. Про це повідомив заступник глави Офісу Президента Ігор Жовква. За його словами, Альянс вирішив проводити цьогорічний саміт без залучення країн-партнерів, сер...

Викрадення екссудді Чауса: СБУ відкрила провадження.

Викрадення екссудді Чауса: СБУ відкрила провадження.

СБУ відкрила провадження за двома статтями щодо викрадення екссудді Миколи Чауса в Молдові та незаконного переправлення його через державний кордон. Слідчі 7 травня допитали матір Миколи Чауса. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Faceboo...

Божественна літургія зі Свято-Михайлівського собору ПЦУ - 09:00 09.

Божественна літургія зі Свято-Михайлівського собору ПЦУ - 09:00 09.

БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ ЗІ СВЯТО-МИХАЙЛІВСЬКОГО СОБОРУ ПЦУ Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️

2