Низька мотивація: чисельність зайнятих в економіці країни-агресора стрімко падає.

UA.NEWS

Усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Економіка країни-агресора продовжує стрімко скочуватися в демографічну яму. За січень-листопад минулого року природне зменшення населення в країні прискорилася на 43% і склала 285,7 тисячі осіб, повідомила державна служба статистики РФ.

Економічно активна частина населення країни-агресора скорочується ще швидше. За минулий рік чисельність працездатного населення в цілому по країні скоротилася на 792,2 тисячі осіб, йдеться в січневій доповіді «Картина ділової активності» міністерства економічного розвитку країни-агресора.

Демографічна ситуація через призму економічних наслідків

Пори те, що смертність росіян скоротилася на 29,1 тисячі осіб, темпи падіння народжуваності перевищили смертність вчетверо – 116,3 тисячі осіб.

В цілому по країні кількість народжених перевищила число померлих в 1,2 раза, але на рівні регіонів статистика, як і раніше, наблизилася впритул до рівня демографічної катастрофи: в 32 суб’єктах федерації вмирає в 1,5-2 рази більше людей, ніж народжується.

Цей процес не здатен збалансувати навіть гігантський приплив мігрантів, який у 2019 році прискорився вдвічі: за 11 місяців в РФ прибули на заробітки 259,4 тисячі осіб проти 119 тисяч за той же період 2018 року.

В підсумку загальна чисельність населення скорочується другий рік поспіль — на 35,6 тисячі осіб(146,7 мільйона на 1 січня 2020 року).

Ще швидшими темпами стискається економічно активна частина населення країни-агресора. Протягом минулого року чисельність працездатного населення в цілому по країні скоротилася на 792,2 тисячі осіб, йдеться в повідомленні Мінекономрозвитку за січень.

Причини такого спаду є різні, але більшість росіян не погоджуються з рівнем оплати праці. Про це можуть також свідчити невдоволеність поточним місцем праці: 74% росіян хочуть змінити роботу, зазначає російське видання «Медуза»(рис. 1).

Рисунок 1 – Основні проблеми працевлаштування з погляду пересічних громадян

Згідно зі звітом Мінекономрозвитку, в середньому кожен місяць економіка країни-агресора втрачає 66 тисяч робочих рук. Саме стисненням робочої сили, на яку тисне стрімке старіння населення, пояснюється зниження офіційного безробіття, яка, згідно з Росстату, оновлює історичні мінімуми – 4,6%(проти 4,8% рік тому).

Оцінка тенденцій та факторів ринку праці

В міністерстві зазначають, що скорочення пропозиції трудових ресурсів надало підтримку динаміці заробітних плат. За січень-листопад 2019 р номінальне зростання заробітної плати в цілому по економіці становив 7,2% р/р(у 2018 році – 11,6%). З урахуванням вищих темпів інфляції на початку року уповільнення зростання заробітних плат в реальному вираженні було більш істотним — до 2,5% р / р у січні-листопаді(у порівнянні з 8,5% р/р у 2018 році).

При цьому, на відміну від попереднього року, коли на динаміку заробітних плат впливало виконання зобов’язань щодо підвищення оплати праці окремих категорій працівників бюджетної сфери, у 2019 році випереджаюче темп зростання заробітних плат спостерігався в позабюджетному секторі, зазначають в відомстві(рисунок 2).

Рисунок 2 – Зарплата за період 11 міс. 2019 року, % р/р

Джерело: Росстат, розрахунки Мінекономрозвитку РФ.

Нагадаємо, на силовиків, держапарат та скупку іноземної валюти уряд витратив 9,396 трильйона рублів, або 151,5 млрд доларів США. Наголошуємо — це 51% від всіх витрат бюджету(18,22 трлн рублів, або 293,7 млрд. дол. США), зокрема, із всіх зібраних до бюджету податків і зборів – 46%, від загальних надходжень на рахунки уряду в ЦБ(податки + залучення боргу)– 43%. Тобто, на тлі посилення фіскального тиску наростили витрати на бюджетників — на силовиків, держапарат, а також скупку іноземної валюти.

Але, попри статистику, насправді чисельність зайнятих в економіці різко падає — на 598,6 тисячі осіб у річному вимірі. Та ці темпи все ж повільніші, ніж швидкість, з якою скорочується економічно активне населення країни. Різниця – 193,7 тисячі осіб за 12 місяців — і є скорочення безробіття, про яке так рапортує Росстат(рис. 3).

Рисунок 3 – Рівень безробіття

Джерело: Росстат, розрахунки Мінекономрозвитку РФ.

У звіті міністерства економічного розвитку зазначено: «Скорочення пропозиції трудових ресурсів надало підтримку динаміці заробітних плат», пише відомство: за січень-листопад зарплати зросли на 7,2% в номінальному вираженні й 2,5% – в реальному, тобто з урахуванням інфляції.

Отже, зарплати зросли лише на 2,5% в реальному вираженні та, згідно з даними Росстату, повернулися на докризові рівні. Однак якщо перерахувати фонд оплати праці в долари(540 млрд доларів на рік), то купівельна спроможність споживачів повернулася у 2007 рік, наголошують експерти.

Рівень бідності продовжив зростати, попри зниження прожиткового мінімуму майже на 600 рублів: до кінця третього кварталу 13,1% населення знаходилося за офіційною межею бідності.

На відміну від чиновників, пересічні громадяни залишилися в режимі затягнутих поясів, попри збільшення збори до бюджетів усіх рівнів.

Російська модель ринку праці радикально відрізняється від західної, це помітно з початку 1990 років, зазначає директор Інституту соціального аналізу і прогнозування РАНХіГС.

«У той час як в більшості країн світу компанії скорочують виробництво і чисельність персоналу за часів економічних потрясінь, в Росії, побоюючись загострення соціальної напруженості, всі учасники ринку поводяться зовсім по-іншому. Щоб звільняти неефективних працівників, роботодавці натомість знижують заробітну плату», – зазначає експерт.

«Крім того, російський ринок праці вдається до системи прихованого безробіття, в умовах якої працівників переводять на скорочений тиждень, відправляють у неоплачувану відпустку або зменшують робочий час та темпи виробництва, — продовжує вона. – Робочі приймають цю систему, а причиною є невелика кількість реальних альтернатив — ризик не знайти нову роботу лякає людей навіть у великих мегаполісах».

«Держава також цілком задоволена таким станом у відносинах роботодавців та працівників, оскільки, це гарантує, що ніколи не буде великого напливу людей, які потребують допомоги по безробіттю в РФ», – резюмує експерт.

Нагадаємо, попри колосальні нерозв’язані проблеми економічного розвитку, поточна політика обумовлена на тлі погіршення відносин із Заходом, і такий підхід культивується президентом країни-агресора, а відтак зміни малоймовірні, наголошують експерти.

Автор: Діденко Сергій

Новини по темі

Держаудит після викритої афери запропонував уряду ліквідувати миколаївський порт.

Державна аудиторська служба України рекомендувала Міністерству інфраструктури ліквідувати держпідприємство Миколаївський морський торговельний порт. Перевірка показала, що власне ніякого підприємства вже немає. Як повідомляється на сайті Держаудит...

2 1

Грошові перекази в Україну вийшли на докризовий рівень.

Обсяг приватних переказів в Україну у жовтні склав $1063 млн. Це майже стільки ж, як у жовтні 2019 року($1074 млн). Про це повідомляється в звіті на сайті Національного банку України. Всього за перші десять місяців 2020 року обсяг переказів склав...

4 1

В Україні суттєво зріс тариф на передачу електроенергії.

З 1 грудня 2020 року тариф Національної енергетичної компанії(НЕК)«Укренерго» на передачу електроенергії зріс на 30% і складе 312,76 гривні за МВт-год. Про це повідомляє Економічна правда. З 1 серпня діяв тариф на передачу в розмірі 240,23 грн/М...

1 1

Німеччина вигадала, як обійти санкції проти «Північного потоку-2».

Прем’єр німецької землі Мекленбург –Передня Померанія Мануела Швезіг пропонує створити спеціальний фонд, який допоможе обійти санкції США проти російського газопроводу «Північний потік-2». Метою фонду називають захист клімату, пише га...

7 2

Українці наростили покупку іноземної валюти у листопаді.

За інформацією Національного банку України, в листопаді вітчизняні банки продали населенню 135 мільйонів доларів готівкової іноземної валюти. Вперше з початку року обсяги купівлі валюти українцями перевищив обсяги продажу. «У другій декаді листопа...

2 1

Как работает Кремниевая долина: правовые аспекты

Всем, кто, как и я, постепенно перемещается из уже явственного бесперспективняка в сторону Кремниевой долины, будет очень полезно узнать из первых рук о нравах и порядках, которые царят там в юридической стороне вопроса. Это и вправду лучше выяс...

1

Держмитниця перевиконала план надходжень до бюджету в листопаді.

Державна митна служба у листопаді 2020 року перевиконала план надходжень до державного бюджету на 2%, перерахувавши 35,86 мільярдів гривень. Як повідомила прес-служба відомства, у листопаді Держмитна служба виконала план надходжень на 102% і перер...

2 1

Південнокорейці запровадять в Україні технології «розумних електромереж».

Хмельницькобленерго і провайдер телекомунікаційних послуг південнокорейська корпорація КТ домовилися про співпрацю у сфері технологій «розумних мереж» для підвищення енергоефективності. Як повідомляє сайт АТ «Хмельницькобленерго», відповідний Мемо...

1 1

На аукціоні продали з різницею у гривню десятий спиртзавод.

Фонд держмайна продав на аукціоні черговий, вже десятий завод «Укрспирту» –Хоростківське МПД(Тернопільська область). За нього заплатили 55 млн і 1 грн. Про приватизацію Фонд повідомив на своєму сайті. У торгах взяли участь 4 учасники, а ст...

1 1

Місцеве самоврядування отримає спрощений доступ до кредитів.

Нацбанк України переглянув окремі вимоги до оцінки фінансового стану боржників-органів місцевого самоврядування задля надання їм спрощеного доступу до кредитів. Як повідомляє пресслужба НБУ, зокрема, банки можуть визначати клас позичальника муніци...

1