Сінгапур, Іспанія, Україна. Юридичні технології — світовий тренд

Юридичний бізнес традиційно вважається консервативним, та таким, що повільно адаптується до змін. Але зараз відбувається вагоме зрушення в бік технологій і застосування їх в юридичній практиці

З одного боку, великі юридичні фірми та юридичні департаменти корпорацій все більше і більше використовують нові технології для покращення власної ефективності і клієнтського досвіду, трансформуючи юридичні функції в цифрову форму. З іншого боку, багато стартапів запускають продукти, що полегшують складну взаємодію «Держава — громадянин».

Сінгапур. Азіатський хаб для legal tech

Сінгапур вражає культурою розвитку юридичних технологій, і що дуже важливо — підтримкою цього розвитку на державному рівні.

Ще в 1990 році Singapore Academy of Law (SAL) запустила портал LawNet — базу даних, в якій міститься і постійно оновлюється великий обсяг різноманітної юридичної інформації, судових рішень і досліджень. Серед основних користувачів: юристи, адвокати, викладачі та студенти юридичних факультетів. Система допомагає швидко знайти потрібну інформацію, надає стандартні шаблони юридичних документів і полегшує роботу і навчання юристів-практиків. У 2017 році, після широких консультацій з юристами, суддями, органами регулювання, галузевими експертами і бізнесом, SAL випустила Legal Technology Vision — комплексний план розвитку юридичного сектора Сінгапуру на п’ять років. План спрямований на скорочення дистанції між провайдерами legal tech рішень, державними і комерційними організаціями, а також гарантує допомогу всім, хто готовий стати на шлях технологічних змін.

З 2014 року Верховний Суд Сінгапуру перейшов на цифровий документообіг, а арбітражний центр Maxwell Chambers став використовувати хмарну платформу Opus 2. Також населенню Сінгапуру надаються базові юридичні консультації через чат-бота на Facebook-сторінці правового порталу LawGuide Singapore.

Передові юридичні фірми Сінгапуру вже активно тестують використання AI технологій — зокрема платформу Luminance, — які дозволяють обробляти великі обсяги даних на різних мовах і діалектах, і забезпечують величезну економію часу і коштів.

У минулому році уряд Сінгапуру запустив акселератор LegalTech, покликаний навчати стартапи і розвивати нові бізнес-моделі і послуги в традиційній юридичній галузі. Неспроста недавній звіт Всесвітнього економічного форуму визнав Сінгапур одніим з найкращих бізнес-середовищ у світі.

Світовий тренд підтримки інновацій

Але не тільки в Сінгапурі підтримується розвиток LegalTech. Якщо подивитися в бік Європи, то найуспішніший legal tech центр знаходиться в Мадриді, Іспанія.

Мадридська IE Law School щорічно запускає навчальні курси з юридичних інновацій, входить в партнерство з іншими топовими університетами Європи для залучення нових талантів в сферу legal tech, а також проводить масштабний конкурс юридичних стартапів The Global Legaltech Venture Days, покликаний не тільки знайти нові рішення, але й стимулювати інновації на глобальному рівні. З липня 2019 року до березня 2020 організатори проведуть 8 конкурсів у різних точках світу. Фіналісти візьмуть участь в акселераційній програмі в Мадриді навесні 2020 року.

В юридичних фірмах Мадрида запускаються внутрішні legal tech центри, які розробляють продукти для підвищення ефективності своєї роботи. Один з яскравих прикладів — юридична фірма Garrigues.

На рівні бізнесу

Висока конкуренція серед юридичних фірм — каталізатор для розвитку.

І якщо раніше юридичні рейтинги оцінювали лише якість надання послуг, то зараз багато хто починає оцінювати й інноваційну складову. Є, однак, і такі, які оцінюють лише її.

FT ( Financial Times) Innovative Lawyers — один з найпрестижніших юридичних рейтингів у світі. Він являє собою аналіз юридичної галузі та оцінює інноваційні рішення юридичних фірм як для клієнтів, так і для їх власного бізнесу. Присуджувані в його межах премії по праву вважаються найбільш авторитетними на ринку. За 14 років існування в рейтингу взяло участь понад 500 юридичних фірм та понад 550 юр. департаментів з понад 50 країн.

Україна не виняток

FT Innovative Lawyers вже не перший рік відзначає й Україну. В цьому році в шортлист з 50-ти претендентів на звання найбільш інноваційної фірми в Європі — три українські фірми: AEQUO, AVELLUM, Integrites. У цьому списку — конкуренція поряд з такими гігантами, як Allen & Overy, Freshfields Bruckhaus Deringer, Hogan Lovells, Latham & Watkins, Slaughter and May, White & Case.

В Україні розвиток legal tech підтримується юридичними фірмами й ентузіастами. Наприклад, у серпні 2019 ми запустили третій конкурс інновацій в юридичному бізнесі AEQUO Legal Tech Challenge з призовим фондом 15 000 дол. Протягом останніх двох років організатори зібрали близько 200 legal tech ідей. Серед фіналістів такі, вже успішні, стартапи, як:

• Дом юриста — сервіс з прогнозування судових рішень

• Суд на долоні — аналітичний інструмент для пошуку, аналізу та візуалізації судових процесів України

• Axdraft — програма, яка складає юридичні документи на основі заданих шаблонів

• Patent Bot — бот, що допомагає перевіряти і реєструвати торговельну марку

• Rent it bot — бот, що дозволяє вирішити юридичний бік проблеми оренди житла, та інші.

Участь у таких конкурсах — не тільки шанс виграти грошовий приз, а й можливість протестувати і оцінити свою ідею, а також отримати доступ до потенційних інвесторів. В межах акселераційної програми, ментори — експерти з практичним досвідом у юридичній, технічній та маркетинговій сферах, — допомагають стартапам виростити їх ідеї в технологію, яка допоможе надавати юридичні послуги швидше, дешевше і ефективніше.

Такі програми створюють особливу екосистему для обміну знаннями та досвідом, і формують legal tech ком’юніті в Україні.

Також спостерігається позитивний тренд і на рівні системи освіти. В програми юридичних вузів починають включати теми розвитку інновацій у юридичному бізнесі, студенти активніше беруть участь у створенні і розвитку інноваційних юридичних продуктів.

Не дивлячись на політичні та економічні кризи, Україна досить впевнено рухається в бік розвитку legal tech — з’являється все більше стартапів, які виходять на міжнародну арену, юридичні фірми починають використовувати технологічні рішення для збільшення ефективності своєї роботи і поліпшення якості послуг, що надаються, а держава діджиталізує багато своїх сервісів.

Новини по темі

Канцерофобія небезпечніша онкології

Хороша новина — за рівнем поширення раку Україна знаходиться на одному щаблі з благополучної Європою. А яка погана?

5 1

Forbes констатував появу нового російського мільярдера.

Засновник британського фінтех-стартапу Revolut Микола Сторонський наростив свої активи до 1,65 мільярда доларів і став новим російським доларовим мільярдером. Стартап Revolut залучив близько $500 млн інвестицій за підсумками раунду фінансування, п...

1 1

США пояснили, чому РФ не здатна самотужки завершити Північний потік-2.

Міністр енергетики США Ден Бруйетт заявив, що Росія не зможе обійти санкції і добудувати газопровід «Північний потік-2» через відсутність технологій. У РФ відреагували, охрестивши таку політику «недобросовісною конкуренцією». Глава американського ...

1

«Укроборонпром» співпрацюватиме з фігурантом кримінальних справ.

Держконцерн «Укроборонпром» підписав контракт на 9 млн гривень з компанією, керівництво і власника якої підозрюють в розтраті бюджетних грошей. При цьому, договір укладали без проведення конкурсу, а його деталі так і не оприлюднили. Як пише Слідст...

1 2

Складено рейтинг торгових партнерів України у 2019 році.

Держстат назвав найбільших торгових партнерів України у 2019 році. Понад 41% торгівлі довелось на країни ЄС, водночас український експорт до РФ та Польщі виявився майже однаковим. Минулого року Україна експортувала товарів за кордон на $50,06 млрд...

2 5

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie