Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Гроші в стилі BlackRock: найбільша інвесткомпанія вчитиме Україну боротися з кризою.

19 вересня Президент України Володимир Зеленський мав розмову з Ларрі Фінком – головою найбільшої у світі інвесткомпанії BlackRock. Тема бесіди – можливості залучення державних і приватних інвестицій в Україну. «Наша країна зацікавлена у приході світового капіталу, завдяки якому будуть створені нові робочі місця та зростатиме економіка. Ми спроможні й хочемо відновити нормальний інвестиційний клімат», – написав згодом Зеленський у своєму телеграм-каналі.

Один із варіантів можливої співпраці – департамент BlackRock із консультацій щодо фінансових ринків (Financial Markets Advisory) надаватиме українському уряду безоплатні поради стосовно створення Фонду відновлення для підтримки української економіки.

«Зокрема, це можуть бути консультації щодо структури, інвестиційного процесу, управління та використання доходів фонду. Фонд матиме на меті створення можливостей для участі у відбудові та пожвавленні економіки України і для державних, і для приватних інвесторів, забезпечуючи їм чесний і справедливий прибуток», – уточнюють в Офісі Президента.

«Доступ до ринків капіталу – це привілей, а не право», – написав у своєму щорічному зверненні до генеральних директорів голова BlackRock Inc. Ларрі Фінк. А прийнявши рішення про припинення операцій з російськими цінними паперами відразу після початку повномасштабного вторгнення, від наочно продемонстрував цей принцип.

І якщо інвестиційні рішення урядів чи центральних банків теоретично ще можна пов'язати з широким колом мотивів (політичних, соціальних тощо), то позиція бізнесових кіл, яких, здавалося б, не має хвилювати щось надто віддалене від прибутків, остаточно виділяє частини світу, які беруть участь у глобальній економіці, від тих, які викреслюються з неї.

Зустріч керівника BlackRock із президентом України в свою чергу показала місце, яке має зайняти наша країна. Ми маємо привілей на отримання капіталів та повну інтеграцію у світове товариство розвинутих країн. Від пересічного представника emerging markets до європейського «економічного тигра» – саме такий шлях є реальним після закінчення війни.

Як саме і в чому фахівці BlackRock можуть допомогти стабілізувати українську економіку, і чому цей шанс важливо не згаяти, розбирався Mind .

Чим знаменита компанія BlackRock

BlackRock Inc. була заснована 1988 року та входила до Blackstone Group, остаточно відділившись із неї у 1994-му. Цікаво, що перед створенням BlackRock Ларі Фінк мав досвід ціною у $100 млн, які він втратив, керуючи компанією First Boston. Утім саме ці збитки мотивували його на розробку нової стратегії керування ризиками, які, як бачимо, подальші випробування пройшли.

1999 року компанія розмістила свої акції на Нью-Йоркській фондовій біржі (NYSE: BLK), остаточно змінивши свій статус із стартапу «вісім людей у одній кімнаті» на гравця найвищого рівня. Далі – більше: поглинання Merrill Lynch Investment Management, Barclay's Global Investors та низка дрібніших угод; запуск лінійки ETF (iShares Core); відкриття центру з досліджень штучного інтелекту в Пало-Альто.

Таким чином, на сьогодні BlackRock утримує статус найбільшої інвестиційної компанії (за сумою активів під управлінням) в історії бізнесу, 18 400 співробітників якої працюють у 35 країнах світу.

Гроші в стилі BlackRock: найбільша інвесткомпанія вчитиме Україну боротися з кризою

Активи під її управлінням складають $8,5 трлн, а на кінець минулого року (до падіння глобальних ринків) перевищували $10 трлн. Для порівняння: ВВП України в 2021 році склав $200 млрд, а сукупні активи нашої банківської системи на кінець року сягнули $75 млрд. До речі, ринкова капіталізація найдорожчої у світі компанії Apple (NASDAQ: AAPL) також у кілька разів нижча – $2,5 трлн.

Одно слово, до нас завітав найсерйозніший гравець, який тільки міг. І якщо до початку повномасштабного вторгнення рф BlackRock не вели діяльності в Україні, то тепер вбачають тут перспективи та можливості для себе.

Який формат співпраці з Україною розглядається?

Важливо зазначити, що під час діалогу Володимира Зеленського із Ларі Фінком не йшлося про купівлю тих чи інших активів або відкриття інвестиційних фондів у нашій країні. Судячи із повідомлень Офісу Президента та ЗМІ, готується тісніша співпраця, до якої BlackRock залучить свій департамент Financial Markets Advisory (FMA, Консультаційна служба з питань фінансових ринків).

FMA було створено під час фінансової кризи у квітні-2008 як окремий бізнес усередині компанії. Тоді ж BlackRock виступила ключовим радником ФРС при вирішенні питання викупу активів сумнозвісного інвестбанку Bear Stearns. По суті, FMA як частина BlackRock користується всіма ринковими даними, аналітикою, моделюванням та технологіями головної компанії, уникаючи при цьому конфлікту інтересів та надаючи консультаційні (а не інвестиційні) послуги клієнтам.

Компанія повідомляє про більше ніж 500 закритих угод у 37 країнах, а клієнтами виступають як урядові, так і комерційні структури. При цьому Володимиру Зеленському вдалося домовитися про надання безоплатних консультацій українському уряду стосовно створення Фонду відновлення для підтримки української економіки.

Напрошується аналогія зі співпрацею із МВФ, коли відповідь «так», отримана від цієї організації, є сигналом для інших інвесторів. Якщо провідний гравець інвестиційного ринку зацікавився Україною, маємо чекати активності і від інших.

А що вимагається від України?

Але знімемо рожеві окуляри – і подумаємо про те, що саме слід робити. Адже не випадково до повномасштабного вторгнення наша країна не представляла інтересу для BlackRock. Очевидно, що не лише через відносно невеликий масштаб нашої економіки.

Будь-який інвестор приймає рішення у площині двох ключових параметрів: дохідність та ризик. Ризик не лише суто ринковий, але й військовий, політичний, судовий, корупційний тощо. Якщо інвестор може втратити свої активи через рішення суду або раптову зміну правил гри у галузі, країна має запропонувати ну дуже спокусливу дохідність, щоб інвестиції мали сенс.

Та й за такого сценарію, вони будуть трактуватись, швидше, як венчурні, де примарний шанс успіху покривається лише кратним зростанням. Такі інвестиції приваблюють, скоріше, спекулятивних інвесторів із коротким горизонтом. Безумовно, свою важливу роль відіграють і вони, але як ми з’ясували у бесіді із Олегом Устенком, пріоритетним є саме залучення стратегічних довгострокових інвесторів. Адже мова не лише про номінальні суми залучених ресурсів, а про мультиплікаційний ефект для економіки.

Тож на сьогодні можна окреслити три ключові сфери, де ефект може бути найпомітнішим.

Стратегічні інвестиції в економіку країни : через купівлю контрольних чи міноритарних часток в українських компаніях або відкриття нових бізнесів. BlackRock зможе надавати аналітику як українському уряду, так і зовнішнім інвесторам, які зацікавлені у входженні на наш ринок.

Кредитний сектор: поступове зниження ціни залучення кредитних ресурсів для українських резидентів всіх рівнів (державний, муніципальній, приватний сектори). Звісно, до закінчення війни залучення кредитів є обмеженим. Але важливо, щоб після перемоги країна якомога швидше прийшла до ставок, актуальних для східноєвропейських країн.

Не варто забувати, що зараз ми є свідками рекордної за кілька десятиліть глобальної інфляції, і світові центральні банки проводять політику зростання ставок. Безумовно, це ускладнює задачу для нас, але принаймні вже не вдасться «з вітерцем» проїхатися на хвилі легких дешевих грошей, не проводячи системних реформ в економіці. Тепер глобальний капітал буде більш селективним.

source: tradingeconomics.com

Довгострокове збереження і примноження капіталу. Дві третини активів BlackRock пов’язані з пенсійними грошима. Власне, пенсійних клієнтів у компанії понад 60 млн. І саме такі гроші є «найдовшими» та дозволяють фінансувати найвіддаленіші за строками реалізації проекти.

В Україні ж державний Пенсійний фонд фактично щороку формується та розподіляється, продукуючи все більше податкове навантаження на платників. За поточної демографічної ситуації (т. з. «старіння нації») не варто чекати покращень у цій царині, і без повноцінної роботи інвестиційних пенсійних програм система не зможе функціонувати довго.

Але не варто забувати, що дійсні результати будуть лише за повноцінної співпраці та мотивації з обох боків. Україна не має чекати, що гроші «скидатимуть із гелікоптера». Ба більше, приплив фінансування без структурних реформ хіба що спровокує внутрішнє зростання цін (як на товари, так і на активи), а потім вдариться об чергову фінансову кризу, коли інвестори вирішать не затримуватись тут надовго.

Наше ж головне завдання – отримання та утримання довгострокового капіталу. Саме довгий горизонт інвестицій, за великим рахунком, і відрізняє солідні розвинуті економіки від спекулятивних «країн, що розвиваються».

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця , ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.

Нам дуже важлива ваша підтримка!

Чому ми впроваджуємо платну підписку?

Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.

Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.

Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.

Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:

 • Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
 • Отримують вільний від банерної реклами сайт.
 • Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
 • Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
 • Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
 • Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected] .

Color has existed since the beginning of the universe and is a part of our daily lives. But how much do we know about color? Let’s dive a little fu...
Останні новини
Ефекту несподіванки у наступі на Луганщині не буде. Буде важче - Гайдай

Ефекту несподіванки у наступі на Луганщині не буде. Буде важче - Гайдай

В ефірі "Час: Online" на "5 каналі" Марія Скібінська говорить з головою Луганської ОВА говоримо про визволення Лимана, в'язнів-найманців і наближення зими. Деталі - тут: Лиман – ворота визволення Луганщини. Які прогнози? Де тренують в'язнів-найман...

рОСІЯ ПРОСИТЬ ПЕРЕГОВОРИ - Марафон «НЕЗЛАМНА КРАЇНА».

рОСІЯ ПРОСИТЬ ПЕРЕГОВОРИ - Марафон «НЕЗЛАМНА КРАЇНА».

Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на передовій. На фронт їдемо також з гостинцями для ЗСУ - усе завдяки вам! Підтр...

У Сватовому русня вивозить сучасне медобладнання, намагається мобілізувати медиків - Гайдай.

У Сватовому русня вивозить сучасне медобладнання, намагається мобілізувати медиків - Гайдай.

Сватове. Вивозять надсучасне медобладнання, частково людей з психлікарні. Деталі - тут: В ефірі "Час: Online" на "5 каналі" Марія Скібінська говорить з головою Луганської ОВА говоримо про визволення Лимана, в'язнів-найманців і наближення зими. Гов...

Чмобікі на Луганщині хотіли нажитися. Але тут уже все покрали колеги-попередники - Гайдай

Чмобікі на Луганщині хотіли нажитися. Але тут уже все покрали колеги-попередники - Гайдай

Чмобіки на Луганщині вже є. Деталі - тут: В ефірі "Час: Online" на "5 каналі" Марія Скібінська говорить з головою Луганської ОВА говоримо про визволення Лимана, в'язнів-найманців і наближення зими. Говоримо про таке: Лиман – ворота визволення Луга...

«А чьо ето ви вижилі?» дивуються ті, хто залишив рештки армії при втечі з Лиману - Гайдай.

«А чьо ето ви вижилі?» дивуються ті, хто залишив рештки армії при втечі з Лиману - Гайдай.

Звільнення Лиману. Майже оперативне оточення. У них було три шляхи. Деталі - тут: В ефірі "Час: Online" на "5 каналі" Марія Скібінська говорить з головою Луганської ОВА говоримо про визволення Лимана, в'язнів-найманців і наближення зими. Говоримо ...

Так працює аеророзвідка Закарпатської ТрО

Так працює аеророзвідка Закарпатської ТрО

Бійці закарпатської бригади Сил територіальної оборони ЗСУ тримають лінію оборони на північно-східному напрямку. Варто прочитати:

1 1