Якщо ситуація розвиватиметься так, як зараз, в Україні будуть незалежна автокефальна церква і юрисдикція Московського патріархату – нардеп Єленський

Гордон
Якщо ситуація розвиватиметься так, як зараз, в Україні будуть незалежна автокефальна церква і юрисдикція Московського патріархату – нардеп Єленський

Вселенський патріарх Варфоломій позитивно поставився до ініціативи видати томос (указ) про автокефалію православної церкви в Україні, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" голова підкомітету з питань державної політики у сфері свободи совісті та релігійних організацій комітету Верховної Ради з питань культури і духовності, нардеп від "Народного фронту", релігієзнавець Віктор Єленський.

"За словами президента, патріарх Варфоломій розуміє, що це ненормальна ситуація, коли мільйони українців уважають ледь не розкольниками тільки тому, що вони не хочуть іти у фарватері політики московського патріарха Кирила. Який зі свого боку залежить від політики Кремля. Тому він позитивно поставився до ідеї надати томос про автокефалію православної церкви в Україні. Тепер до нього мають звернутися представники українських церков. Це вже зробили єпископи Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви. Є давня візантійська традиція: коли народ, більшість якого сповідує православ'я, створює свою державу, він одержує право на автокефальний статус для своєї церкви. І тоді керівництво країни звертається до матері-церкви. У четвер парламент має підтримати звернення президента", – зазначив нардеп.

На його думку, через політичні розбіжності об'єднання всіх православних церков в Україні на цей момент не є можливим.

"Після всіх процедур перед патріархом Варфоломієм не буде перешкод для надання томосу. Сподіваюся, це станеться не в якійсь віддаленій перспективі. Можливо, ми одержимо власну автокефалію вже цього літа. Українські православні нічим не відрізняються від усіх інших. Але Московський патріархат пропагував думку, що Київ не може мати своєї автокефалії. Чому православні церкви в Україні не можуть об'єднатися? Тут буде дуже багато політики. Якщо ситуація розвиватиметься так, як зараз, в Україні будуть незалежна автокефальна церква і юрисдикція Московського патріархату. Однак, я вважаю, що з часом у нас усе одно буде єдина православна церква", – резюмував Єленський.

17 квітня президент України Петро Порошенко на нараді з керівництвом парламентських фракцій повідомив, що 9 квітня він відвідав Стамбул, де, окрім переговорів із керівництвом Туреччини, зустрівся зі вселенським патріархом Варфоломієм і членами Синоду. Зустріч тривала понад сім годин.

"Я можу вам оголосити приємну новину, що на сьогодні Україна як ніколи близька до появи власної автокефальної помісної церкви", – підкреслив президент.

В Україні діє Українська православна церква Київського і Московського патріархатів, Українська автокефальна православна церква і низка церков інших конфесій.

У червні 2015 року УПЦ КП і УАПЦ заявляли про намір об'єднатися, однак архієрейський собор УАПЦ зірвав домовленості.

У червні 2016 року Верховна Рада вже зверталася до Варфоломія із проханням видати указ про автокефалію православної церкви в Україні і визнати недійсним акт 1686 року, яким Москва вивела Київський патріархат з-під юрисдикції Константинополя.