Український маркетинг-форум. Що допомогло управлінцям вижити у ковідному штормі

Головна маркетингова подія 2021 – 14 Український маркетинг-форум – зібрала 500 учасників у залі й понад 300 учасників в онлайн. Це був перший масовий захід за рік, на якому не потрібно було носити маски, оскільки організатори забезпечили тестування на Covid-19 в мережі лабораторій «Сінево» абсолютно всіх, хто знаходився на майданчику.

Головна тема цього року – «Marketing Survivors: як стати зіркою в нових умовах» . Історії тих, що вижили, заряджали оптимізмом і драйвом подолання труднощів. Управлінці зі сцени випробували на міцність себе і свій бізнес у 2020 році, і тепер налаштовані на зростання й прийняття рішень в умовах навіть екстремальної невизначеності. Якими ж є головні інсайти після пройдених випробувань?

Що допомогло підприємцям пережити важкі часи?

У 2019, напередодні пандемії, на УМФ багато говорили про правдивість брендів, і в 2020 компанії змогли на практиці переконатися, наскільки така стратегія була правильною.

Дмитро Борисов, засновник Сім'ї ресторанів Дмитра Борисова

Для Дмитра Борисова , засновника Сім'ї ресторанів Дмитра Борисова, це була найсерйозніша криза і, в той же час, він пройшов її в спокійному стані. Дмитро поділився своїми власними мотиваторами, які допомогли не тільки вистояти, а й створити нові формати, залучити нову аудиторію завдяки доставці й колаборації. Ключовий з них – повне прийняття того, що як раніше вже не буде, і потрібно швидко адаптуватися. Крім того, криза змусила переосмислювати цінності і зміцнювати відносини з командою, партнерами, клієнтами та сім'єю.

Андрій Буренок, засновник тревел сервісу TripMyDream

Важливість цінностей підтвердив Андрій Буренок , засновник тревел сервісу TripMyDream. В інтерв'ю Олені Тараненко , партнеру брендингового агентства «Тінь» він розповів, що минулий рік дав йому можливість повернутися до себе справжнього і перевірити свої цінності. Орієнтація на збереження команди та своєї власної аудиторії дозволили TripMyDream пережити кризу.

Про чесні комунікації як заставу виживання говорив СЕО авіакомпанії МАУ Євген Дихне.

Микола Скавронський , комерційний директор мережі лабораторій «Сінево», заявив, що головне завдання топ-менеджера під час кризи – передбачити майбутнє. Наголошуючи на важливості цінностей, Микола сказав, що компанія не змінила їм у важкі часи, коли конкуренти вже активно заробляли на коронавірусному тестуванні, а «Сінево» продовжувала шукати реагенти, що відповідатимуть їхнім стандартам якості.

Нові ритуали в управлінні маркетингом на відстані

Один із ключових викликів 2021 року – управління маркетинговими командами на відстані – обговорювався під час панелі Романа Бондара , першого заступника генерального директора держконцерну «Укроборонпром» з питань трансформації.

У кожного лідера свій спосіб діджитал-трансформації – від створення цифрових ритуалів і способів зворотного зв'язку до передачі кращих практик. У той же час, абсолютно все панелісти погодилися, що найбільша проблема – збереження залученості й командного духу. Віктор Ішков , генеральний директор BBDO Ukraine& entral Asia, охарактеризував ситуацію з віддаленою роботою так: перші кілька місяців здавалося, що все добре, а деякі юніти навіть почали працювати ефективніше, але потім з'явилося відчуття, що в команді пропала хімія. Культуру виявилося неможливо підтримувати на відстані.

За словами Тетяни Лукінюк , СЕО Red Bull Ukraine, хоча її компанія задоволена результатами року, вони теж зіткнулися з проблемою залучення персоналу на віддаленій роботі. Чергове опитування залученості показало, що співробітники, які вважають за краще працювати з дому, втрачають залученість, тоді як ті, хто погодився повернутися в офіс, демонструють вищу залученість. Крім того, стратегічні проекти також насилу просуваються на відстані. Тому майбутнє роботи – в гібридній моделі офіс/будинок.

Корозія внутрішньої культури і необхідність виробляти нові якості у співробітників – до таких наслідків віддаленої не були морально готові навіть ті, хто був готовий організаційно. Як зазначила Ірина Качура , віце-президент з маркетингу «Carlsberg Україна», виявилося, що прийняття нового формату роботи – це тривалий процес, який співробітники проходили з різною швидкістю. Проте, сьогодні більшість вже не хоче втрачати отриману свободу і гнучкість. І це ще один виклик для керівника: персонал не завжди усвідомлює свою відповідальність за організацію процесу і необхідність самодисципліни, у багатьох немає навичок побудови комунікації. По суті, вважає Ірина Качура, гнучка модель диктує новий профіль співробітників, і його тільки належить створити.

Рената Делпорте , старший віце-президент і Global HR Business Partner компанії SoftServe, вважає, що нинішня криза мала статися хоча б заради того, щоб керівники навчилися просити про допомогу і чесно говорити своїм командам, якщо вони чогось не знають. Вона запропонувала такі ритуали, які можуть допомогти у створенні культури нового фрілансу: повага до особистого часу і простору співробітників, ненасильницька і регулярна комунікація, правдивість у всіх повідомленнях, тому що фальш відчувається в онлайні дуже гостро, а також звичка цікавитися, над чим зараз працює співробітник, перед тим, як дати йому нове завдання.

Вплив діджиталізації на конкурентоспроможність компанії на форумі досліджував Ігор Гут , співвласник шведського проекту DYB | Develop Your Business. Його гості – Надія Васильєва , засновниця інституту цифрової трансформації DTI, і Наталія Кошова , член ради директорів Comfy, – погодилися з тим, що діджиталізація збільшує конкурентоспроможність бізнесів завдяки багатьом складовим, зокрема, збільшення швидкості бізнес-процесів, можливості управляти досвідом клієнта, підвищенню прозорості бізнесу і т.п. Цінністю бізнесу в цифрову економіку є те, яку екосистему ти втримуєш. Адже конкуренція сьогодні вже йде не між компаніями, а між екосистемами.

Наталія Кошова зазначила три основних етапи діджиталізації: на першому етапі йде внутрішній збір даних і його оцифрування, потім відбувається трансформація на рівні продукту / послуги та комунікацій, і на останньому етапі здійснюється цифрова трансформація на рівні філософії, прийняття рішень, переосмислення корпоративної культури.

Як зазначила Надія Васильєва, цифрові компанії сьогодні обганяють конкурентів, і цифрова стратегія дуже потрібна для підвищення капіталізації. Крім того, для багатьох бізнесів діджиталізація також є питанням виживання.

Швидкість реагування і горизонт планування – виклики зростання

Поліпшення клієнтського досвіду і створення нових продуктів стали головними драйверами зростання бізнесу в минулому році. Такими є результати опитування маркетинг-директорів, проведеного дослідницькою компанією Gradus ексклюзивно для УМФ. Більше третини (37%) респондентів відзначили, що в 2020 році виконали і перевиконали свої KPI's, а основними інструментами досягнення цих результатів стали розвиток клієнтського сервісу (42%), запуск нових продуктів і брендів (33%) і цінові акції (30%). Крім того, 57% маркетинг-директорів відзначили в якості ключового виклику року швидкість реагування на зміни, а 52% – звуження горизонту планування.

Принципи зростання і швидкість змін обговорювалися під час панелі, яку модерував Владислав Полонський , СЕО Rockets. Growth R&D. Його експерти з початком пандемії не побоялися діяти гнучко і рішуче, що дозволило забезпечити зростання бізнесів. Ольга Філіпенко , виконавчий директор «Альфа-Банк Україна», підкреслила, що, незважаючи на зовнішні обставини, важливо не відходити від намічених планів. Анна Гришина , директор з маркетингу лінії магазинів EVA, зазначила, що компанія не переглядала терміни реалізації проектів, спрямованих на розвиток. Для інших проектів і активностей використовувалося сценарне квартальне планування, щоб врахувати як роботу під час можливих локдаунів, так і роботу в звичайному режимі. Сергій Костя , маркетинг-директор Bolt в країнах СНД і Східної Європи, закликав маркетологів не витрачати час на надмірне відточування сервісів в мінливому постковідном світі, бути гнучкими і планувати діяльність в логіці спринтів. Борис Цомая , креативний директор Favbet, також зазначив швидкість прийняття рішень як один з головних принципів зростання, і закликав не боятися змін.

Говорячи про трансформацію компетенцій маркетологів, спікери відзначили деякі must have. Анна Гришина назвала продуктове управління з впровадженням agile та scrum, спостереження за іншими бізнесами в контексті інновацій і креативності, а також необхідність базових навичок коуча. Борис Цомая і Ольга Філіпенко підкреслили значення креативності, в їхніх компаніях вона впроваджена на рівні корпоративної культури.

Бути готовими до майбутнього – значить будувати екосистеми

Остання панель форуму була присвячена майбутньому. Андрій Длігач , генеральний директор групи компаній Advanter Group, запитав учасників дискусії, який він – споживач майбутнього, чого він хоче і як бізнеси можуть задовольнити такого споживача в п'ятирічній перспективі. У підсумку на панелі прозвучало п'ять магістральних трендів і було дано кілька порад для розвитку бізнесів.

Сергій Войцеховський , співзасновник мережі «Коло», зазначив в якості ключової зміни перехід споживача від раціонального вибору (зважування ціни і якості продукту) до вибору розумного, що проявляється в економії найціннішого ресурсу – часу. На думку експертів, цей тренд призведе до глобальної трансформації більшості індустрій і ринків. Так, вже зараз ми бачимо бурхливий розвиток магазинів біля будинку і зростання продажів готової їжі, з'являються інші сервіси, які звільняють час для більш важливих і цікавих справ.

Борис Шестопалов , співвласник і головний виконавчий директор компанії HD-group, додав, що, крім бажання економити час, споживачеві майбутнього також важливо знати, що саме він споживає: продукти повинні бути корисними, зробленими за зрозумілими сучасними технологіями й повинні приносити мінімальний збиток суспільству і середовищу. Його підтримав Олексій Коваленко , засновник і генеральний директор групи компаній OPENMIND і засновник платформи «ЕпіХепі», він впевнений, що споживач хоче жити не тільки здорОво, а й здОрово.

Експерти з банківської сфери і телекому відзначили в якості тренда роботу над простим клієнтським досвідом. Незважаючи на те, що ланцюжок «виробник-кінцевий покупець» буде супроводжувати все більша кількість допоміжних сервісів, шлях споживача повинен бути дуже комфортним і послуга повинна бути отримана «натисканням двох кнопок». Так, Денис Саприкін , співзасновник і головний виконавчий директор sportbank, зазначив зближення роздробу й фінансового сектору. Торговці починають пропонувати фінансові послуги, а необанки виходять за рамки тільки фінансових продуктів і починають пропонувати страховки, квитки, доставку їжі та замовлення таксі через розвиток супердодатків, які дозволяють закрити цілий спектр щоденних потреб і заощадити час.

Про споживача телекому в майбутньому думає і «Київстар‎». За словами Павла Данімана , Chief Marketing Officer «Київстар», один з важливих трендів – сек'юритизація (безпека) в цифровому світі. Розуміючи це і бажання споживача отримувати послуги від постачальників, яким він довіряє, «Київстар» планує розвивати безліч додаткових сервісів на додаток до мобільного зв'язку, серед яких розвага споживача, оплата різних послуг з одного рахунку і тп.

І, нарешті, один з найпотужніших трендів можна висловити фразою «‎люди важливіше брендів». Розвиток соціальних мереж зробив можливим доступ до будь-якої людини в один дотик, і сьогодні споживачам, на думку Сергія Войцеховського , набагато цікавіше знати, які саме люди стоять за тим чи іншим брендом, що і як вони роблять, ніж відстежувати брендову комунікацію. В результаті в майбутньому можна говорити про ренту репутації. Щоб успішно конкурувати в майбутньому, потрібно бути трушним, бо людей не обдуриш, а в роботі з партнерами відносини завжди будуть важливішими підписаних документів, – згоден Олексій Коваленко .

Майбутнє неможливо спрогнозувати абсолютно точно, тому важливо бути готовими до різних сценаріїв і будувати антикрихкі екосистеми, які можуть вистояти в будь-яку кризу, – підвів підсумки Сергій Войцеховський. Олексій Коваленко додав, що зараз дуже важлива експертиза будь-якого лідера – швидко реагувати і швидко діяти, а також створювати множинні колаборації з партнерів.

Ірина Бондаренко, продюсер Українського маркетинг-форуму

Завершуючи подію, Ірина Бондаренко , продюсер Українського маркетинг-форуму, відзначила: «Майбутнє будуємо ми самі – нашими щоденними виборами і вчинками. Ми кожен день займаємося створенням нового, і хоча в цьому процесі завжди виникає невизначеність, не можна зупинятися. Тільки так ми будемо рухати світ вперед. За цей рік український бізнес став більш зрілим і мудрим, усвідомив значення особистості в подоланні кризи і готовий йти далі».

Насичену контентну частину традиційно підтримувала особлива креативна атмосфера, яку створили на форумі команда IdeasFirst і її партнери.

Титульним партнером 14 Українського маркетинг-форуму стала компанія Promodo , лідер digital-маркетингу в Україні, що спеціалізується на комплексному розвитку online-бізнесу. На ринку інтернет-маркетингу команда, в якій більше 300 співробітників в п'яти містах України, працює з 2004 року.

Генеральним спонсором події виступив Ланет CLICK – digital-агентство, яке надає комплексне просування бізнесу в Інтернеті, від SEO та PPC-реклами до SMM-просування й управління репутацією.

Спеціалізовані партнери – лінійка альтернативних пристроїв для курців IQOS і експерт у виробництві візуальної реклами Univest Advertising Production .

Головний медіа партнер форуму – MMR – провідне онлайн-медіа про актуальне в світі маркетингу, медіа, комунікацій та креативу.

Яскраву атмосферу форуму й спілкування в професійній маркетинг-тусовці підтримували найтитулованіший VSOP коньяк в світі Rémy Martin і відомий бренд чилійського вина Casillero del Diablo .

Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Путін звинувачує НАТО, Америку і Україну в змові проти Росії.

Путін звинувачує НАТО, Америку і Україну в змові проти Росії.

Америка, НАТО і колективний Захід винні у всіх бідах Росії і річниця нападу гітлерівської НІмеччини на Радянський союз – прекрасний привід нагадати про це, вважає російський президент Володимир Путін. На його думку, становленню Великої Європи від ...

Одкровення 20.06.2021 Денис Маслов

Одкровення 20.06.2021 Денис Маслов

Програма "Одкровення" Гість програми - Денис Маслов, народний депутат України

Нові загрози з Мінська: прикордонники не виключили провокації з боку Білорусі, Кордон.

Нові загрози з Мінська: прикордонники не виключили провокації з боку Білорусі, Кордон.

Українсько-білоруський кордон називали "кордоном дружби". Туди радо їздили чиновники та бізнесмени, а прикордонники обох країн зустрічалися для обміну досвідом. Проте віднедавна все змінилося. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook...

Загрози від екологічного колапсу в Криму, Про головне, 22 червня 2021.

Загрози від екологічного колапсу в Криму, Про головне, 22 червня 2021.

У випуску "Про головне" за 22 червня – сесія ПАРЄ; вакцинація робочих колективів; Читати на сайті:

Выборы в Иране: плохой пример для Путина и Лукашенко, Теории заговора.

Выборы в Иране: плохой пример для Путина и Лукашенко, Теории заговора.

Выборы без выбора, или новая головная боль для Джо Байдена и пример для диктаторов по всему миру. В Иране прошли президентские выборы, которые не сулят ничего хорошего ни самому Ирану, ни глобальной борьбе с автократами. 24 Канал онлайн – 24 Канал...

Власна платіжна картка від АТБ дає максимальну вигоду.

Власна платіжна картка від АТБ дає максимальну вигоду.

Національна мережа супермаркетів АТБ запустила власну платіжну картку, яка дозволяє скористатися максимальною знижкою З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал