Andriy Starodub: Путін та його пропаганда, або Нові кордони української ідентичності.

Liga.net

Якби граф Ян Потоцький (1761 – 1815) довідався, що саме його колись назвуть людиною, яка "сконструювала" українську ідентичність, він був би гранично здивований. Ще більше його здивувало б твердження, що, назвавши українців окремим народом, він нібито здійснив якийсь етно-гео-політичний переворот. Адже це була констатація очевидного (принаймні – з перспективи освіченого поляка XVIII ст.) факту: використання співзвучних самоназв (русини, малороси, русскіє) та приналежність до православ’я не робило українців та росіян "одним народом". Ніяких далекосяжних політичних висновків з цього граф у своїх творах не робив (хоча, можливо, підтекстно "підрозумівав").

До фокусу уваги авторів сучасних російських конспірологічних "досліджень" на кшталт "Кто и зачем придумал украинцев" Потоцький потрапив тільки і виключно тому, що одним з перших вжив етнонім "українці" (" Ukrainiens ", граф писав французькою, польську він знав погано) .

Дивно, що автори цієї макулатури не згадують про той факт, що в молодості подільський дідич Потоцький служив в австрійській армії – адже це так гарно лягало б в більш традиційний і звичний концепт "украинцев выдумал австрийский Генштаб".

Натомість, найбільш хворобливо налаштовані з них, знаходять сліди "антирусского сговора" у тому, що перший том праці Потоцького "Історичні та географічні матеріали про Скіфію, Сарматію та слов'ян" (де українці й були названі українцями) було опубліковано у Брауншвейгу, в прапорі якого – жовта і синя барви…

Те, що Путін довідався про існування графа Потоцького саме з такого роду "історичних досліджень", свідчить і загальний контекст, в якому він розвинув свою думку про "батьків української ідентичності".

Конспірологи, як правило, "в комплекті" з Яном Потоцьким, згадують Тадеуша Чацького (1765 – 1813), автора публікації ""Про назву "Україна" і зародження козацтва"". Чацький припускав можливість неслов’янського походження українців. І саме з цим постулатом "полемізував" 19 грудня російський президент ("были другие польские исследования, которые вообще отнесли украинцев, даже вычеркнули их из числа славян… Но это все – полная ерунда, а мы должны знать истину").

Власне "джерелознавчий" розбір тирад Путіна не є аж таким цікавим – вкотре підтверджено припущення, що російська верхівка радісно споживає продукти власної пропаганди.

Немає сенсації і в тому, що не лише актуальну навколишню дійсність, але й історичні події російський лідер сприймає/інтерпретує як поле, на якому здійснюються певні "спецоперації". Щодо конкретного випадку, то очевидно: він щиро вважає, що поява української ідентичності – наслідок такої "операції", здійсненної у ХІХ-му столітті польською аристократією та масонерією. Ця "візія" не є ані новою, ані оригінальною (буквально пару місяців тому в Одесі був скандал, у зв’язку з тим, що викладач історії одного з ВУЗів "пропагував" таке бачення української історії студентам).

Проте до путінських тирад варто поставитись серйозно, оскільки саме вони позначають максимальні "межі" російської експансії. Йдеться не про конкретні адміністративні одиниці, створення "коридорів" (До Криму чи Придністров’я), "Україну по Дніпру" і т.п. Справжній "вододіл" проходить саме між особами з чіткою національною самосвідомістю і тими, кого можна переконати/на кого можна впливати сміхотворною еквілібристикою про "триединый народ", "выдумки австрийского Генштаба" и "интриги польских масонов". Росія готова (принаймні – так це виглядає) зупинитися тільки там, де у більшості населення є сформована українська ідентичність.

Питання, де конкретно пролягатиме цей кордон – залишається відкритим. Адже латентну пропаганду "одного народа" у вигляді серіалу "Свати" дивляться в Харкові та Ужгороді, в Києві і Одесі. А в "історичному екскурсі" цьогорічної промови Президента України з Нагоди Дня Незалежності вперше з 1992-го року не було згадано про жоден з епізодів історичного протистояння з Росією…

  • Обкладинка російського видання перекладу найвідомішого твору Яна Потоцького - роману "Рукопис, знайдений в Сарагосі"
Новини по темі

Зеленський: Україна пройшла перший етап пандемії з мінімальними втратами ВВП і низькою смертністю від COVID-19.

Президент Володимир Зеленський вважає, що Україна пройшла перший етап пандемії COVID-19 з мінімальними втратами і найменшою смертністю від цієї хвороби.

1

Зеленський пригрозив відповідальністю тим, хто «здав Крим».

Раніше Зеленський вже робив заяву про те, що в Україні мають давати свідчення ті, «хто без бою подарував частину України»

1

Робота над розвитком економіки Донбасі вже почалася – Зеленський.

Зеленський виступає у Верховній Раді.

1

У МЗС України розповіли про результати вчорашніх переговорів з Іраном у справі літака МАУ.

Учора в рамках переговорів відбулися засідання двох робочих груп, а сьогодні планується засідання робочої групи з питань кримінальної юстиції.

1

Зеленський: процес звільнення з полону наших громадян триває.

Президент запевняє, що влада пам'ятає про всіх, хто досі перебуває в полоні, і робить все для їхнього повернення.

1

Амністія на Донбасі не буде стосуватися всіх і не дозволить уникнути відповідальності.

Амністія не поширюватиметься на всіх учасників чинних на Донбасі незаконних збройних формувань і передбачає не уникнення відповідальності, а гідне майбутнє для людей, які перебувають у заручниках в окупаційних сил і не причетні до тяжких злочинів.

1

Зеленський знову заявив про «весну і посадки»

Президент Володимир Зеленський не задоволений роботою правоохоронних органів у боротьбі з корупцією. Про це він заявив у Верховній Раді у вівторок. "Існує ще один напрямок, який має наповнювати державний бюджет України. Це ефективна протидія коруп...

1

«Ті, хто без бою віддав Крим, мають нести відповідальність» .

Президент України Володимир Зеленський вважає, що за здачу Криму в 2014 році без бою має бути відповідальність.

1

Зеленський заявив, що його послання до ВР ґрунтується на перевиборчій програмі.

Президент пропонує наступного року під час такого виступу глави держави запрошувати з кожної області України військових, медиків, вчителів, студентів, молоді родини, пенсіонерів, громадських діячів, підприємців, науковців, митців, спортсменів.

1

Зеленський звинуватив органи місцевої влади у саботуванні рішень уряду про карантинні заходи.

Глава держави Володимир Зеленський вважає, що чиновники та міські голови у регіонах для перемоги на місцевих виборах нехтують протиепідемічними правилами, зокрема, збираючи на масові заходи людей.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie