Тонни батарейок і тисячі лампочок: у Харкові екобус збирає небезпечні відходи.

Екобус, який збирає небезпечні відходи, Юлія Дараган помітила, коли гуляла із малим.

"Я вже збираю їх в пакети - всі батарейки, тим більше - різні іграшки, цього багато дуже. Тому і шукаю пункт, куди це все утилізувати і лампочки", - розповідає жителька Харкова Юлія Дараган.

Ідея екопроєкту у волонтерів виникла саме через потребу людей. Вирішили створити комплексний і зручний збір небезпечного непотребу. Проєкт виграв конкурс міських ініціатив і отримав майже півтора мільйона коштів з бюджету Харкова.

"Шукали шляхи, яким чином можна буде започаткувати в місті збір небезпечних відходів від населення. Тому, що законодавством передбачено лише юридичним особам можливість передавати такі відходи на утилізацію. Від фізичних осіб ліцензіати не приймають їх", - співавторка екопроєкту "Нам не до лампочки" Ксенія Тумановська.

Уже з квітня цього року в районах міста почали з’являтися контейнери. Поки їх 4. А з червня містом почав курсувати екобус. Він їздить щодня за розкладом.

За два місяці роботи проєкту у харків’ян назбирали більше тонни батарейок, майже три тисячі люмінесцентних та ртутовмісних лампочок та близько 4-х сотень термометрів.

Увесь цей небезпечний вантаж, надійно запакований, зберігається на території сміттєвого полігону під Харковом. В Україні батарейки не переробляють, їх відправлятимуть за кордон. Термометри утилізуватимуть вітчизняні підприємства, які виграють тендер. А от лампи знезаражуватимуть прямо тут на полігоні.

"Сама по собі одна лампочка. Вона не являє особливої небезпеки для людей, навіть якщо її розбити, вміст ртуті там мізерна, але якщо їх дуже багато, їх - тисячі, то природно, що в місці накопичення, при розбиванні можливе отримання тієї концентрації ртуті, пари ртуті, які нестимуть шкоду і людям, і ґрунту та довкіллю", - пояснює директор КП "Муніципальна компанія поводження з відходами" .

Робитимуть це за допомогою спеціального демеркуризатора. Він видаляє небезпечні складники ртуті з лампочок.

"У цей отвір закладаються люмінесцентні лампи, і завантажуються металеві шари. Потім сюди засипається сірка і при обертанні металеві шари розбивають всередині лампочки і сірка, вступаючи в реакцію з ртуттю демеркуризуєтся", - демонструє Юрій Суярко.

За один цикл знешкодити можна сотню лампочок. Утім підприємство запрацює, коли отримає ліцензію на роботу з небезпечними відходами. Та держоргани дозвіл затримують.
Оксана Нечепоренко, В’ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал".

5 канал

«5 канал» - актуальні, ексклюзивні та останні новини і відеосюжети, інтерв'ю з цікавими людьми, політиками, зірками та багато іншого з життя України та світу

https://www.5.ua/

Україна здобула перше  «срібло» , точно буде медаль у боксі.

Україна здобула перше «срібло» , точно буде медаль у боксі.

Спека не завадила українському плавцю Михайлу Романчуку вибороти срібну медаль. Це перше срібло України на Олімпіаді-2020. Спортсмен проплив 1500 метрів вільним стилем і поступився американцю лише на 66 мілісекунд. Також в українців є успіхи в бок...

Українські переможці міжнародних олімпіад можуть залишитися без премії від президента.

Українські переможці міжнародних олімпіад можуть залишитися без премії від президента.

6 місце серед 107 команд світу. Українські старшокласники гідно показали себе на міжнародних олімпіадах із математики, фізики та інформатики. За юних хіміків ще тримаємо кулаки - конкурс закінчиться в перших числах серпня. Попри це ми вже маємо 6 ...

Канадские зарисовки и козлы на крыше 010821

Канадские зарисовки и козлы на крыше 010821

Все ролики о стройке

У Львові під час буревію загинули хлопець та дівчина, які сиділи на лавці у Стрийському парку.

У Львові під час буревію загинули хлопець та дівчина, які сиділи на лавці у Стрийському парку.

У Львові під час буревію загинули хлопець та дівчина, які сиділи на лавці у Стрийському парку. Також внаслідок зливи потрощило авто, дерева попадали на дорогу, проте станом на зараз ускладнень у русі немає. Відео із соцмереж.

1

Боротьба з амброзією. У Дніпрі тестують новітню речовину

Боротьба з амброзією. У Дніпрі тестують новітню речовину

Період алергій - уже за кілька тижнів. Алергенний бур’ян - амброзія от-от має розквітнути. У Дніпрі місцева влада оголосила війну диким кущам. І замість традиційно вирізати їх - спробували рослину труїти спеціальними хімікатами. Скільки це коштує ...

Шевченко йде з посади тренера збірної України

Шевченко йде з посади тренера збірної України

Андрій Шевченко йде з посади тренера збірної України з футболу – закінчився контракт. Він був наставником команди впродовж 5 років. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Tel...

1 1